Ciśnienie krwi - obniż je 7 produktami
Kiedy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, krew zaczyna krążyć w żyłach szybciej, niż powinna. Dzieje się tak na skutek działania różnorodnych czynników i czasem stan ten może być bardzo groźny dla zdrowia.
Na podwyższone ciśnienie krwi mają wpływ:
- Długotrwały stres
- Częste spożywanie czerwonego mięsa i potraw zawierających dużo cholesterolu
- Palenie papierosów
- Picie alkoholu
- Siedzący tryb życia
Jako że nadciśnienie nie daje natychmiastowych objawów, czasem trudno jest zauważyć ten problem na czas. Aby się przed tym uchronić, wprowadź do swojej diety produkty, o których mówimy w tym artykule.
1. Banany a ciśnienie krwi
Średniej wielkości banan dostarcza około 450 gram potasu, dzięki czemu owoc ten jest jednym z najskuteczniejszych produktów, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi.
Potas pomaga organizmowi odpowiednio przetwarzać spożywaną sól. A jak wiadomo, nadmierna ilości soli w diecie jest jedną z przyczyn nadciśnienia. Postaraj się nie tylko dodawać mniej soli do swoich potraw, ale również zwrócić uwagę na ilość potasu w swojej diecie.
Niedobór tego minerału może zaburzyć równowagę w organizmie i niekorzystnie wpłynąć na pracę wielu u narządów.
2. Pestki dyni
Regularne jedzenie pestek dyni to świetny sposób na obniżenie ciśnienia krwi. Zawierają one bowiem dużo cynku, który ma zdolność łagodzenia objawów nadciśnienia.
Kiedy w organizmie zaczyna brakować cynku, naczynia krwionośne tracą swoją giętkość i pojawia się w nich stan zapalny.
Pestki dyni dostarczają nie tylko dużej ilości cynku, ale zawierają również:
- Białko
- Nasycone kwasy tłuszczowe
- Minerały
- Aminokwasy
Wszystkie te elementy mają działanie przeciwzapalne, pomagają dodać elastyczności naczyniom krwionośnym oraz chronią organizm przez pasożytami.
3. Czosnek
Czosnek jest niezwykle skutecznym, naturalnym lekiem dla osób, u których występuje podwyższone ciśnienie krwi. Czosnek nie tylko rozrzedza krew, ale również pomaga chronić organizm przed:
- Sztywnieniem naczyń krwionośnych, czyli arteriosklerozą
- Zawałem serca
- Chorobą niedokrwienną serca
Zalety te czosnek zawdzięcza wysokiej zawartości witaminy C, witaminy B6 i manganu.
4. Jogurt
Spożycie odpowiedniej ilości wapnia jest niezwykle ważne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Kiedy regularnie spożywamy produkty bogate w wapń i przyjmujemy codziennie zalecana dawkę od 100 do 150 miligramów wapnia, znacznie obniżamy ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
Jogurt dostarcza organizmowi całego szeregu składników odżywczych, w tym wapnia, białka, potasu i magnezu.
Wapń jest z nich wszystkich najbardziej istotnym elementem w kontekście obniżania ciśnienia ponieważ pomaga kontrolować pH krwi, które w zdrowym organizmie powinno mieć alkaliczny odczyn.
5. Ziemniaki
Ziemniaki są bardzo zdrowe jeśli spożywamy je w umiarkowanych ilościach i gotujemy je w odpowiedni sposób.
Pamiętasz, jak mówiliśmy, że odpowiednie ciśnienie krwi zależy między innymi od ilości przyjmowanego potasu? Ziemniaki są bardzo bogatym źródłem tego właśnie minerału.
Jak wspominaliśmy, potas pomaga regulować poziom soli w organizmie, co z kolei wpływa korzystnie na ciśnienie krwi.
Co więcej, ziemniaki zawierają mnóstwo magnezu, który pomaga obniżyć poziom stresu i wzmacnia układ odpornościowy.
6. Nasiona arbuza
Ludzie zazwyczaj pozbywają się nasion z arbuza nie zdając sobie sprawy z tego, że mają one bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Nasiona te zawierają związek zwany kukurbityną, który wspomaga pracę nerek i rozszerza naczynia krwionośne.
Dzięki temu, nasiona arbuza mają bardzo korzystny wpływ na ciśnienie krwi. Co więcej, ich jedzenie zaleca się osobom cierpiącym na artretyzm.
Rozgnieć lekko garstkę nasion arbuza i włóż je do pojemnika z wrzątkiem, a następnie odstaw na przynajmniej pół godziny. Podjadaj tak przygotowane nasiona kilka razy dziennie.
7. Cebula
Cebula, podobnie jak czosnek, ma niezwykle korzystny wpływ na cały organizm, w tym na stan naczyń krwionośnych. Warzywo to poprawia krążenie krwi i redukuje poziom cholesterolu oraz objawy nadciśnienia.
Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości:
- Witamin z grupy B
- Witaminy E
- Witaminy C
- Minerałów (potasu, magnezu, fosforu, wapnia, sodu i siarki)
Staraj się dodawać cebulę do potraw o niskiej zawartości tłuszczu, na przykład do sałatek lub zup.
Jeśli masz zdiagnozowane nadciśnienie, zanim wprowadzisz duże zmiany w swojej diecie, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który pomoże ci opracować odpowiedni jadłospis.