Cholesterol - 5 owoców które go obniżą

Włącz te owoce do swojej diety, a szybko zauważysz ich korzystny wpływ na twój organizm. Pomagają one poprawić ogólny stan zdrowia oraz uregulować poziom cholesterolu.
Cholesterol - 5 owoców które go obniżą
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Cholesterol to jeden ze związków chemicznych produkowanych przez wątrobę. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego odpowiedni poziom ma wpływ na nasze ogólne samopoczucie i na odpowiednie funkcjonowanie ciała.

Należy pamiętać, że cholesterol nie zawsze jest szkodliwy lub nieodpowiedni dla zdrowia. Kluczem do sukcesu jest jego odpowiedni poziom. Co więcej, należy kontrolować poziom złego cholesterolu, czyli LDL.

Cholesterol LDL jest szkodliwy, ponieważ jest związkiem chemicznym, który gromadzi się w żyłach. Małymi krokami rujnuje nam zdrowie.

Musimy również pamiętać o tym, że cholesterol jest produkowany przez nasz organizm. Jeśli ciało produkuje odpowiednią ilość cholesterolu, dostarczanie większej jego ilości z zewnętrznych źródeł może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Jest kilka sytuacji, kiedy powinniśmy być wyjątkowo ostrożni. Niektóre z nich to osiągnięcie wieku powyżej czterdziestki, nadwaga lub przypadki wysokiego poziomu cholesterolu w rodzinie. W tych sytuacjach musimy zwracać większą uwagę na to, co jemy.

W tym artykule chcemy powiedzieć o tym, jak możesz walczyć z cholesterolem. Aby to osiągnąć, należy wprowadzić zdrowe nawyki, unikać siedzącego trybu życia oraz wprowadzać więcej smaków i kolorów do naszej diety.

Dziś skupimy się na diecie. A jaki jest lepszy sposób na jej urozmaicenie jeśli nie poprzez owoce? Wprowadź poniższe produkty do swojej diety, a z pewnością uda ci się uregulować poziom cholesterolu.

1. Awokado – więcej, niż smaczny owoc

Zapytasz może “czy awokado rzeczywiście może pomóc mi uregulować poziom cholesterolu?” Odpowiedź brzmi: tak.

Wystarczy jeść pół awokado dziennie. W połączeniu ze zdrową dietą, ten owoc pozwoli ci zauważyć zmiany w poziomie cholesterolu już po około miesiącu.

 • Awokado to zdrowe źródło tłuszczy jednonienasyconych, które korzystnie wpływają na zdrowie serca.
 • Tłuszcze te są przetwarzane na energię (organizm ich nie przechowuje). Obniżają one również poziom lipidów w organizmie. Do tego mogą pomóc wyregulować poziom cukru we krwi.
 • Kolejnym ważnym aspektem awokado jest niacyna, nazywana również witaminą B3. Pomaga ona w regulacji cholesterolu.
 • Awokado nie jest jedynym zdrowym produktem, który posiada te właściwości. Możemy również sięgnąć po szparagi, groszek, ziemniaki, grzyby, karczochy i fasolkę. Wszystkie te produkty dostarczą nam dużej ilości witaminy B3.

2. Różowy grejpfrut doskonale reguluje cholesterol

Jeśli tylko możesz jeść różowe grejpfruty, zrób to. Powód jest prosty: mało który owoc ma tak dużą moc obniżania złego cholesterolu.

grejpfrut
 • Należy pamiętać, że grejpfruty są pomocne tylko, jeśli będziemy je spożywać regularnie. Najlepiej jeść pół grejpfruta do śniadania. Ważne też, aby był to produkt organiczny.
 • Według badań opublikowanych Journal of Agricultural and Food Chemistry, grejpfrut ma niesamowite właściwości. Osoby, które nie są w stanie wyregulować cholesterolu za pomocą leków, powinny jeść grejpfruty.
 • Owoc ten zawiera również silne przeciwutleniacze. Bez wątpienia pomagają one podnieść jakość życia dzięki składnikom, które chronią serce.

Pamiętaj również, że grejpfrut może kolidować z niektórymi lekami. Zapytaj o to lekarza lub farmaceutę.

3. Sok pomarańczowy na dobry cholesterol

Aby zrozumieć, dlaczego sok pomarańczowy pomaga nam wyregulować cholesterol, należy wspomnieć o sterolach.

 • Słyszałeś pewnie kiedyś o sterolach. Ich struktura chemiczna jest podobna do struktury cholesterolu.
 • Sterole są naturalnym składnikiem znajdującym się w owocach, na przykład w pomarańczach oraz w niektórych warzywach, bakaliach, nasionach, a nawet w olejach roślinnych.

Sterole redukują zarówno ogólny poziom cholesterolu, jak i poziom LDL w organizmie. Pomarańcze dostarczają tylko niewielkiej ilości steroli, ale robią coś jeszcze. Pomarańcze podnoszą poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu.

Powinniśmy zatem jeść pomarańcze codziennie. Jeśli zaczniemy stosować zdrowszą dietę, z pewnością będziemy mieli lepsze wyniki przy następnej wizycie u lekarza.

4. Truskawki – zdrowa pokusa

Truskawki są zdrowe, a przy tym pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Są jednak zdrowe tylko wtedy, kiedy jemy je w naturalnej postaci, czyli bez cukru i bez czekolady.

truskawki, sok truskawkowy
 • Truskawki obniżają gęstość lipoproteiny, co z kolei wpływa na redukcję poziomu LDL.
 • Jeśli tylko możemy, powinniśmy jeść od 10 do 15 truskawek dziennie. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym mogą one bowiem również obniżać poziom trójglicerydów.

Proste zmiany w nawykach żywieniowych, jak na przykład jedzenie większej ilości czerwonych owoców, może przynieść bardzo korzystne efekty. Do czerwonych owoców zaliczamy m. in. żurawiny i ciemne winogrona. Mają one bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.

5. Jabłka na obniżenie cholesterolu

Jabłka można jeść pod wieloma postaciami. Możesz je dodawać do owsianki na śniadanie, do sałatki z selerem i orzechami na obiad czy też możesz robić z nich pyszny sok.

Warto włączyć jabłka do swojej diety. Jedz je w dowolnej wersji, ale rób to regularnie. Jabłka pomagają obniżyć poziom cholesterolu dzięki pektynie i polifenolom zawartym w skórce.

To dzięki tym związkom możemy lepiej przetwarzać cholesterol. Pomagają one nawet zredukować stany zapalne występujące przy chorobach układu krążeniowego.

Zielone jabłka

Wiadomo, że samo jedzenie owoców nie wystarczy dla zachowania dobrego zdrowia. Dlatego należy zmienić swoje nawyki żywieniowe, co wymaga codziennego wysiłku. Czasem zwykłe dodawanie owoców do sałatek może korzystnie wpłynąć na poziom cholesterolu.

Możesz też spróbować zabierać ze sobą jabłko zawsze kiedy wychodzisz z domu. Dzięki temu będziesz mieć przy sobie zdrową przekąskę kiedy dopadnie cię głód.

Jeśli wprowadzimy tę wiedzę w życie, owoce mogą zdziałać cuda dla naszego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.