Christina Applegate: wczesne objawy stwardnienia rozsianego, których na czas nie zidentyfikowano
Christina Applegate ujawniła swoim fanom, w jaki sposób otrzymała wiadomość o diagnozie stwardnienia rozsianego (SM). Ze zdziwieniem zwróciła uwagę, że przeoczyła pierwsze objawy tej choroby. Według aktorki, wiadomość pojawiła się, gdy kręciła trzeci i ostatni sezon serialu Dead to Me (Netflix) zeszłego lata.
Zdiagnozowano mnie podczas pracy. Musiałam zadzwonić do wszystkich i powiedzieć: „Chłopaki, mam stwardnienie rozsiane”. — Christina Applegate dla Variety
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o diagnozie słynnej aktorki, a także o niektórych kluczowych kwestiach, które należy wziąć pod uwagę w przypadku SM.
Jakie objawy SM przeoczyła Christina Applegate?
Odkąd aktorka potwierdziła, że zdiagnozowano u niej SM, pojawiło się wiele mediów zainteresowanych poznaniem jej historii. Niedawno 50-latka przekazała New York Timesowi niepublikowane szczegóły dotyczące pierwszych objawów choroby, które, jak powiedziała, zlekceważyła.
W szczególności skomentowała, że zaczęła się źle czuć i zauważać zmiany w swoim ciele kilka lat temu, podczas kręcenia pierwszego sezonu Dead to Me. Wyjaśniła, że podczas sceny tanecznej musiała walczyć o utrzymanie równowagi. Potem, grając w tenisa, zauważyła, że zbyt często przegrywa. Ale przypisała ten incydent brakowi wysiłku.
Zauważyła również, że odczuwała mrowienie i drętwienie kończyn, objawy, które zaczęły się pogarszać z biegiem lat. Ponadto zidentyfikowała ból, niewyraźną mowę i drżenie. W związku z tym powiedziała, że żałuje, że nie poświęciła więcej uwagi tym objawom.
Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: 6 wskazówek dotyczących radzenia sobie z nawrotami stwardnienia rozsianego
Co to jest stwardnienie rozsiane (SM)?
Według badań stwardnienie rozsiane (SM) jest neurodegeneracyjną chorobą demielinizacyjną, która występuje najczęściej u młodych dorosłych, a średni wiek zachorowania wynosi od 20 do 40 lat. Nie ma jednej przyczyny patologii. Uważa się, że jest wynikiem interakcji różnych czynników środowiskowych, biologicznych, immunologicznych i genetycznych.
Charakterystyka demielinizacyjna oznacza, że z biegiem lat neurony tracą powłokę tłuszczową (mielinę). Prowadzi to do problemów z przekazywaniem impulsów nerwowych.
Stwardnienie rozsiane w szczególności wpływa na mózg, rdzeń kręgowy i nerwy wzrokowe. Jego pochodzenie nie jest znane, jak już wspomnieliśmy. Wiadomo, że dochodzi do ataku układu odpornościowego na ośrodkowy układ nerwowy. To postępujące uszkodzenie mieliny przerywa sygnały do i z mózgu.
Objawy SM
Udokumentowano, że każdy pacjent, u którego zdiagnozowano SM, ma inne doświadczenia i może zgłaszać unikalne objawy. Jednak badania naukowe zidentyfikowały najczęstsze objawy:
- Ataksja, zmęczenie lub osłabienie.
- Jednostronne zapalenie nerwu wzrokowego lub niewyraźne widzenie połączone z bólem.
- Częściowe zapalenie rdzenia kręgowego lub zmienione czucie w obszarach takich jak tułów.
- Oftalmoplegia, zawroty głowy, nadwrażliwość słuchowa i zmieniona wrażliwość twarzy.
- Parestezje kończyn, okolicy brzucha lub klatki piersiowej.
Wspomniana literatura podaje, że 80% pacjentów wymienia zmęczenie jako jeden ze stanów, które powodują u nich największy dyskomfort. Z drugiej strony, 53,3% odczuwa związane z chorobą bóle głowy jako początkowy objaw patologii.
Podobnie istnieją referencje od 80% do 96% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którzy zostali skierowani na konsultację urologiczną z powodu nietrzymania moczu lub stolca lub dysfunkcji seksualnych. Jednak zgłaszano również powiązane zaburzenia neuropsychiatryczne: depresję u 23,7% i zaburzenia snu u 67%.
Według analizy z 2020 roku depresja może być istotnym zwiastunem SM. Chodzi tu o manifestację, która pojawiłaby się miesiące, a nawet lata przed rozwinięciem się klasycznego obrazu choroby.
Diagnoza na podstawie badań lekarskich
Rozpoznanie stwardnienia rozsianego podejrzewa się na podstawie objawów deklarowanych przez pacjentów, szeregu zmian widocznych w badaniach neurologicznych oraz specyficznych obrazów, takich jak skany MRI.
Niektóre z objawów wykrywanych przez neurologa mogą obejmować rozszerzoną źrenicę, zaburzenia czucia, osłabienie motoryczne, ataksję lub zaburzenia chodu lub hiperrefleksję. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) może wykazać zmiany w obszarach ogniskowych, wynikające z demielinizacji i zapalenia istoty białej.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Efekty arteterapii w leczeniu stwardnienia rozsianego
Christina Applegate udziela ważnej lekcji: wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie
Diagnozowanie SM nie jest łatwe.
Objawy SM można pomylić z innymi patologiami, które również mają cechy neurodegeneracyjne. Czasami dowody są tak ogólne, że podejrzenie wydaje się niemożliwe. Niemniej jednak eksperci są zgodni, że wczesna diagnoza poprawia jakość życia pacjentów w późniejszym okresie.
Dzieje się tak dlatego, że leczenie może mieć większy efekt, umożliwiając pacjentom opóźnienie pogorszenia choroby. Multidyscyplinarne podejście może mieć korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, wyniki społeczne i stabilność relacji międzyludzkich.
Po ujawnieniu swojej diagnozą, stwardnienie rozsiane aktorki znalazło się na ustach wielu. Christina Applegate powiedziała, że zejdzie ze sceny po wydaniu serialu, w którym zagrała dla Netflix. Teraz skupi się na walce z chorobą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Camargo Rojas Andrea Paola, Gómez López Angélica María, Hernández Leonardo Fabio, Palacios Sánchez Eduardo. Síntomas presentes en la esclerosis múltiple: serie de casos. Acta Neurol Colomb. [Internet]. 2018 June [cited 2022 Nov 18] ; 34( 2 ): 108-114. Available from: http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-87482018000200108&lng=en. https://doi.org/10.22379/24224022198.
- Disanto, Giulio, et al. “Prodromal symptoms of multiple sclerosis in primary care.” Annals of neurology 83.6 (2018): 1162-1173.
- Faissner, Simon, et al. “Progressive multiple sclerosis: from pathophysiology to therapeutic strategies.” Nature Reviews Drug Discovery 18.12 (2019): 905-922.
- Marisa P. McGinley, DO; Carolyn H. Goldschmidt, DO; Alexander D. Rae-Grant, MD. Diagnosis and Treatment of Multiple Sclerosis A Review. Clinical Review & Education. JAMA. 2021;325(8):765-779. doi:10.1001/jama.2020.26858
- Tremlett, Helen, and Ruth Ann Marrie. “The multiple sclerosis prodrome: Emerging evidence, challenges, and opportunities.” Multiple Sclerosis Journal 27.1 (2021): 6-12.