Jak być atrakcyjnym - 5 psychologicznych tricków
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak być atrakcyjnym. Przykładany wagę do wyglądu fizycznego nie zdając sobie sprawy z tego, że to raczej nasze zachowanie i sposób bycia decydują o tym, czy kogoś intrygujemy i pociągamy.
Wpadamy często w pułapkę przekonania, że osoby bardzo atrakcyjne fizycznie mają również ciekawą osobowość i posiadają poszukiwane przez nas cechy charakteru. Im więcej osób poznajemy, tym bardziej się jednak przekonujemy, że prawda jest całkiem inna.
Co więcej, zaczynamy rozumieć, że być atrakcyjnym oznacza dużo więcej, niż tylko ładnie wyglądać. To również zdolność porozumienia na poziomie umysłowym oraz w kwestii wartości i planów życiowych.
Jeśli chcesz być atrakcyjnym, skup się bardziej na swoim wnętrzu i wypróbuj techniki, które opisujemy w dzisiejszym artykule. Istnieją bowiem sposoby na to, aby w świadomy sposób wpłynąć na to, czy ktoś będzie nas postrzegał jako osobę ciekawą i godną uwagi.
1. Aby być atrakcyjnym, zbuduj pewność siebie
Osoby, które cechują się wysokim stopniem pewności siebie przyciągają innych bez względu na poziom ich atrakcyjności fizycznej. Nie należy oczywiście popadać w skrajność i stawać się narcyzem.
Prawdziwa pewność siebie opiera się na znajomości swoich mocnych stron, ale również świadomości własnych niedociągnięć, nad którymi potrafisz pracować. W parze z pewnością siebie idzie wysoka samoocena, pozytywny stosunek do własnej osoby oraz szczypta pokory, dzięki której jesteśmy bardziej przystępni dla innych.
Prawdziwa sztuka polega na zachowaniu równowagi w tych kwestiach, aby nasze dobre cechy nie obróciły się przeciwko nam samym.
2. Stwórz własną markę
W świecie, w którym jesteśmy do siebie tak bardzo podobni, ludzie odstający nieco od utartych schematów są dużo bardziej atrakcyjni. Bycie innym wcale nie musi oznaczać bycia dziwakiem czy odludkiem.
Jeśli ktoś ma duży, orli nos, niesymetryczną twarz albo jest otyły, bardzo wysoki lub niski, prawdopodobnie żyje w przekonaniu, że z powodu tych cech nie będzie w stanie zainteresować drugiej osoby.
Całkiem inaczej wygląda to jednak w przypadku osoby posiadającej którąś z tych cech, ale mającą wysoki poziom pewności siebie. Jeśli chcesz być atrakcyjnym człowiekiem, po prostu pokaż światu, że jesteś jedyny w swoim rodzaju i przekuj swoje pozorne wady na atuty.
3. Siła komunikacji niewerbalnej
Wszystko zaczyna się od spojrzenia. Poznajesz kogoś, patrzysz mu w oczy i po chwili wiesz, czy może między wami nawiązać się nić porozumienia.
Dodaj do tego odpowiednią postawę. Pamiętaj, że skrzyżowane nogi i ramiona to jak budowanie ściany pomiędzy Tobą i rozmówcą, przez co możesz się wydawać osobą zamkniętą lub nieśmiałą.
Przyjmij otwartą postawę, kiedy rozmawiasz z kimś, na czyjej uwadze Ci zależy. Uśmiechaj się, gestykuluj i kiwaj głową, aby druga osoba miała pewność, że uważnie jej słuchasz.
Staraj się swoi ciałem i mimiką pokazać, że jesteś człowiekiem pewnym siebie i że masz przyjazne nastawienie do rozmówcy.
4. Komunikuj się z empatią by być atrakcyjnym
Osoby, które potrafią swoim zachowaniem pokazać, że chętnie Cię wysłuchają oraz że są w stanie stworzyć empatyczną nić porozumienia, dość szybko zyskują na atrakcyjności w naszych oczach.
Wielu ludzi ma zwyczaj mówić tylko o sobie, próbując w pewien sposób się zareklamować. Przesadzają opisując swoje zalety, umiejętności i zdolności. Robią to aby zyskać w oczach innych, ale w rzeczywistości taka postawa przynosi całkowicie odwrotne rezultaty.
Staraj się zatem słuchać i wczuć w sytuację drugiego człowieka. Niektórym przychodzi to naturalnie, czym natychmiastowo zyskują sobie sympatię.
Sprawdź także: Osoby empatyczne – 5 charakterystycznych cech
5. Coś nietypowego
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jeśli skupisz się za bardzo na tym, aby się “dopasować” do otoczenia, znikniesz w oceanie zwyczajnych ludzi i nigdy nikt cię nie zauważy.
Aby być atrakcyjnym, spróbuj się czymś wyróżnić. Podkreśl te cechy, dzięki którym wyróżniasz się na tle bardzo podobnych do Ciebie osób. Dzięki temu inni łatwiej cię zapamiętają.
Może jesteś osobą, która lubi styl “pin-up”, nosi oryginalne fryzury albo wyjątkowe buty. A może jesteś mężczyzną, który ma zadbane, eleganckie wąsy, nosi muszkę albo zawsze się ubiera na luzie. Twoja oryginalna cecha musi współgrać z Twoją osobowością i sposobem bycia. Nie szukaj niczego na siłę i niczego nie udawaj. Po prostu podkreśl coś, co do Ciebie bardzo dobrze pasuje.
Piękno tworzy się krok po kroku
Wszystkie powyższe aspekty to psychologiczne sztuczki, których nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy spróbować. Większość z tych zachowań wynika ze znajomości samego siebie. To znaczy, że aby móc nad sobą pracować, najpierw musimy dobrze zrozumieć własne wnętrze.
Przeanalizuj własne zalety i bądź świadomy swoich mocnych stron. Wtedy będziesz w stanie dojrzeć to, co przyciąga do ciebie inne osoby.
I pamiętaj o jednej rzeczy – bądź naturalny i szczery w kontaktach z innymi, aby cechy, które ich do Ciebie przyciągną były prawdziwe i pozwoliły na zbudowanie długotrwałego związku lub przyjaźni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad.
- Atienza, F. L., Moreno, Y., Balaguer, I., & Rosenberg, M. (2004). Escala de autoestima de
- Rosenberg. Apuntes de Psicologia. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.biochi.2007.09.002
- Branden, N. (1989). Cómo mejorar su autoestima. Círculo de Lectores. https://doi.org/10.1186/cc1474
- Berntsson, E. (2004). Los seis pilares de la Autoestima. Atención Primaria. https://doi.org/10.1157/13068212