Samoocena – Gdy jest zbyt niska, staje się problemem

· Wrzesień 6, 2017
Świadomość własnej wartości to klucz do samoakceptacji i szczęścia. Odpowiedz sobie na pytanie, czy kochasz samą siebie?

Samoocena to klucz do szczęścia, samoakceptacji i tworzenia udanych relacji z innymi ludźmi. Jeśli jest zbyt niska, może prowadzić do licznych problemów w życiu prywatnym, zawodowym czy intymnych. Z pewnością nie raz zauważyłaś, że Twoja samoocena nie jest taka, jak być powinna, a Ty sama jesteś wobec siebie o wiele za surowa. Poświęćmy chwilę na refleksję nad tym tematem.

Czy masz problemy z nawiązywaniem relacji? Czy nie wydaje Ci się, że otaczasz się najczęściej dominującymi i toksycznymi ludźmi? Jeśli odpowiedź na te dwa pytania brzmi ,,tak”, może to oznaczać, że za tymi problemami stoi Twoje niskie poczucie własnej wartości.

Brak asertywności, ciągłe poczucie winy i nadmierny krytycyzm wobec samej siebie to tylko niektóre z objawów.

Już czas przestać użalać się nad sobą i zauważać u siebie tylko negatywne cechy. Twoja samoocena jest w Twoich rękach i tylko Ty możesz sprawić, że wreszcie uwierzysz w siebie. Poniżej znajdziesz kilka naszych porad.

Skąd bierze się niska samoocena?

W ciągu życia napotykamy wiele trudności i przeżywamy sytuacje, które kształtują naszą osobowość i poczucie własnej wartości. Część z tych doświadczeń wpływa na nas pozytywnie i dodaje nam sił na przyszłość, jednak niektóre mogą wywrzeć na nas odwrotny efekt.

Gdy przestajemy akceptować to, kim jesteśmy, tracimy motywację, poczucie własnej wartości i odwagę. Nie dajemy już sobie prawa do popełniania błędów, zapominając, że to właśnie na błędach można najwięcej się nauczyć. Nie potrafimy także przyjąć nowej perspektywy i spojrzeć na swoje życie i decyzje z dystansu.

Kolorowe liście

Niska samoocena sprawia, że rozpaczliwie poszukujemy akceptacji innych osób. Niestety sprawia to, że oddajemy swoje szczęście w obce ręce, a to nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Co gorsza, wpadamy także w pułapkę porównywania się do innych, co wywołuje niesamowite spustoszenie w naszym życiu emocjonalnym i samoocenie.

Czasami wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka nawyków, które nie tylko poprawią jego jakość, ale też pozwolą poprawić swoją samoocenę. Zadbaj o zdrowy styl życia – wybierz odpowiednią dietę, regularnie ćwicz i trzymaj się z daleka od ludzi, którzy tylko pogarszają Twoje samopoczucie.

To proste kroki, które warto podjąć, by docenić to, co się ma i to, kim się jest.

Nie zawsze mamy wybór

Często zdarza się, że niska samoocena to poniekąd kwestia naszego wyboru – serii nieprawidłowych decyzji i złych kroków. Czasami jednak zdarza się, że pewne nieprzewidziane okoliczności czy wydarzenia uderzają w nas z taką mocą, nad którą nie jesteśmy w stanie zapanować.

To samo dotyczy się przeszłości, której przecież nikt z nas nie jest w stanie zmienić. Niskie poczucie własnej wartości może mieć źródło w nieszczęśliwym dzieciństwie czy braku wsparcia ze strony rodziców, a także w traumatycznych przeżyciach ze szkolnych czasów.

Niska samoocena to bardzo często cecha osób prześladowanych w dzieciństwie przez rówieśników czy dzieci zbyt wymagających i dominujących rodziców. Jak widzisz, nawet bardzo odległe wydarzenia z naszego życia mogą wpływać na to, kim czujemy się tu i teraz. Nie na wszystko mamy wpływ i nie wszystko da się zmienić.

Poczucie własnej wartości zmienia się z biegiem lat

Kobieta pod ziemią

Z biegiem lat i wraz z bagażem nowych doświadczeń może zmieniać się nasza samoocena i samoświadomość. W wielu przypadkach oznacza to, że stajemy się silniejsi i mądrzejsi, coraz lepiej radzimy sobie też ze swoim życiem. Aby pracować nad swoją samooceną, warto zacząć od prostych zmian w myśleniu:

  • Pokonaj lęki, które blokują Cię przed działaniem i tworzą w Twoim umyśle bariery.
  • Bądź swoim najlepszym przyjacielem, a nie najgorszym wrogiem.
  • Zwalcz autodestrukcyjne działania.
  • Określając swoje cele, staraj się, by były one realistyczne.
  • Ucz się na błędach – dzięki temu możesz się rozwijać i iść naprzód.
  • Wierz w siebie i swoje możliwości.

Wiemy, że na piśmie wygląda to prosto, ale wdrożenie tych zasad do swojego życia wymaga czasu i cierpliwości. W niektórych sytuacjach potrzebna może być nawet konsultacja u psychoterapeuty. Uwierz, że specjalista naprawdę może zaoferować Ci pomoc i pokierować tak, abyś osiągnęła swój cel.

Zawalcz o siebie!

Pokonywanie przeciwności losu nie jest proste, a na Twoją samoocenę wpływa każdego dnia wiele czynników. Postaraj się poznać samą siebie jak najlepiej, zaakceptuj swoje słabości, ale bądź dumna ze swoich mocnych stron i umiejętności. Pogódź się ze swoimi emocjami, a łatwiej będzie Ci nad nimi zapanować.

Pamiętaj, że każda droga na szczyt wymaga pierwszego kroku i to samo dokładnie dotyczy samooceny. Droga nie będzie łatwa, ale jest to wysiłek, którego warto się podjąć. Kochaj i troszcz się o siebie. Dzięki temu poczujesz spokój i szczęście.