Brzuch boli? Co możesz jeść, by złagodzić objawy tej przykrej dolegliwości?
Brzuch może boleć z wielu różnych powodów – czasami jest to efekt niewydolności pracy układu trawienia, innym razem winne są nieprawidłowe nawyki żywieniowe czy szkodliwe nałogi.
W mniejszej części przypadków za ból brzuch odpowiedzialne są przewlekłe choroby i stany zapalne, nie bez znaczenia są także czynniki psychologiczne – brzuch może rozboleć nas na przykład ze stresu czy niepokoju.
Aby uporać się z bólem brzucha nie musisz wcale sięgać po środki przeciwbólowe, które często niosą za sobą ryzyko różnych komplikacji i efektów ubocznych. Koniecznie czytaj dalej i poznaj produkty, które możesz jeść, by złagodzić ból brzucha i inne uciążliwe objawy.
Ból brzucha charakteryzuje się najczęściej uczuciem ciężkości, kłucia lub stanu zapalnego. Często bólom tego typu towarzyszą także takie objawy jak wzdęcia, gazy, nadkwasota czy inne symptomy charakterystyczne dla niestrawności.
W przypadku, gdy brzuch boli nas, gdy zjemy coś na co jesteśmy uczuleni (na przykład jeśli cierpimy na nietolerancję laktozy czy glutenu), mogą występować również takie dolegliwości jak biegunka, zaparcia czy mdłości.
Na szczęście odpowiednio skomponowany jadłospis może pomóc nam uporać się z tymi przykrymi objawami i bólem brzucha. Poniżej znajdziesz kilka przykładów produktów, po które spokojnie możesz sięgnąć, gdy rozboli Cię brzuch lub dopadnie Cię niestrawność.
Wszystkie one to nie tylko potężna dawka witamin i substancji odżywczych, ale także naturalne i bezpieczne zamienniki leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Boli Cię brzuch? Zjedz banana!
Banany to źródło naturalnego błonnika i związków o działaniu przeciwzapalnym. Dzięki nim w bezpieczny i skuteczny sposób łagodzi ból brzucha i stany zapalne, które towarzyszą trudnościom w trawieniu.
Jedząc banany nie tylko ograniczasz działanie kwasów żołądkowych, ale także pobudzasz rozmnażanie dobrych i zdrowych kultur bakterii w jelitach.
Banany to spora dawka potasu, minerału niezbędnego do kontrolowania poziomu elektrolitów w organizmie. Jest to szczególnie ważne, jeśli ból brzucha wiąże się w Twoim przypadku z intensywnymi wymiotami czy biegunką.
Dodatkowo w owocach tych znajdziesz także naturalne cukry, które dodadzą Ci energii i zapewnią długotrwałe uczucie sytości.
Zobacz także: Banany: już nie spojrzysz na nie w ten sam sposób
Ryż
Ryż zawiera skrobię oraz błonnik, który chroni błonę śluzową żołądka przed szkodliwym działaniem soków trawiennych. Zapewnia to nie tylko efekt kojący, ale usprawnia także procesy trawienne. Ryż jest stosunkowo lekkostrawny, nie wywołuje więc refluksu, ani nie zaburza zdrowego pH w żołądku.
Jeśli rozboli Cię brzuch, sięgnij po ugotowany ryż, a na pewno przyniesie Ci ulgę.
Mus jabłkowy jest dobry na brzuch
Pyszny mus jabłkowy to szybki i skuteczny sposób na ból brzucha. Przyniesie Ci ulgę zarówno w takich dolegliwościach jak niestrawność czy nieżyt żołądka, jak i przy intensywnych wymiotach czy biegunce. Jabłka to owoce bogate w błonnik dietetyczny, przeciwutleniacze i niezbędne substancje odżywcze.
Wszystkie te składniki doskonale poprawiają trawienie i pomagają pozbyć się z organizmu produktów przemiany materii.
W jabłkach nie brakuje naturalnego błonnika – pektyny – który łagodzi stany zapalne w jelitach i pobudza ich zdrowe ruchy. Pozwala to uniknąć zaparć. Co więcej, jabłka to źródło niezbędnych minerałów i substancji kontrolujących poziom elektrolitów w organizmie, co pomaga uniknąć odwodnienia.
Zupy warzywne
Zupa warzywna to świetne lekarstwo na wiele różnych dolegliwości – także na bolący brzuch czy odwodnienie organizmu. Sole, witaminy, minerały i substancje odżywcze pochodzące z warzyw zapewniają odpowiednie nawodnienie, jednocześnie łagodząc błonę śluzową żołądka.
Wybierając zupy warzywne, nie obciążasz swojego układu trawiennego zbyt dużą ilością tłuszczu. Bulion warzywny to świetne lekarstwo na ból brzucha, pozbawione efektów ubocznych.
Przeczytaj również: Warzywne zupy kremy – najlepsze przepisy
Napary ziołowe na bolący brzuch
Herbata ziołowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej, nie zawiera kofeiny, dzięki czemu łagodzi stany zapalne, bez efektów ubocznych. Dodatkowo wspomaga wydalanie produktów przemiany materii z układu trawienia. Napary takie jak herbata rumiankowa to napoje niskokaloryczne i bogate w przeciwutleniacze.
Pozwala to zapanować nad działaniem kwasów żołądkowych i uniknąć takich dolegliwości jak zgaga czy refluks.
Dodatkowo większość naparów ziołowych działa rozluźniająco i przeciwbólowo. W przypadku dolegliwości trawiennych, herbatki ziołowe uśmierzą wszystkie towarzyszące im objawy, docierając także do ich przyczyny.
Woda kokosowa
Organiczna woda kokosowa to naturalny produkt łagodzący różne dolegliwości układu trawiennego. Napój ten dostarczy Ci wielu substancji odżywczych, takich jak witamina C czy potas, które pozwolą Ci uniknąć odwodnienia i osłabienia organizmu. Dodatkowo jest to napój niskokaloryczny, bogaty za to w błonnik.
Jak zapewne wiesz, błonnik pobudza zdrowe ruchy jelitowe i zapobiega stanom zapalnym oraz zaparciom. Woda kokosowa sprawdzi się także w przypadku uciążliwej biegunki – dostarczy Ci potężną dawkę elektrolitów i ochroni przed odwodnieniem.
Imbir jest świetny na brzuch
Imbir to produkt znany na całym świecie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i usprawniających trawienie. Jest to także naturalne lekarstwo przeciwbólowe. Aktywnym składnikiem imbiru jest gingerol, substancja odpowiedzialna także za jego smak i aromat.
Ten sam składnik odpowiada także za właściwości lecznicze imbiru, zwłaszcza jeżeli chodzi o dolegliwości trawienne. Dodawaj imbir do zup, smoothie, naparów czy jakichkolwiek innych przepisów, a skorzystasz z całej gamy jego właściwości zdrowotnych.
Jogurt naturalny
Gdy boli Cię brzuch i cierpisz na inne dolegliwości trawienne, pierwszym wyborem powinien być bogaty w probiotyki jogurt naturalny. W produkcie tym znajdują się bowiem zdrowe kultury bakterii, które pomogą Ci zwalczyć ból brzucha oraz uniknąć tego rodzaju problemów w przyszłości.
Jogurt naturalny pozwala także unormować pH w żołądku i wzmocnić układ odpornościowy, chroniąc nas przed szkodliwymi pasożytami czy bakteriami.
Koniecznie zapamiętaj powyższą listę produktów, które mogą okazać się dużym wsparciem, gdy rozboli Cię brzuch. Jeśli jednak objawy nie ustąpią, nie wahaj się udać do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i zleci adekwatne do niej leczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- K. P. Sampath Kumar, Debjit Bhowmik, S. Duraivel, M. Umadevi. (2012). Traditional and Medicinal Uses of Banana. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry. http://www.phytojournal.com/vol1Issue3/Issue_sept_2012/9.1.pdf
- Moreno-Salazar, S. F., Robles-Zepeda, R. E., & Johnson, D. E. (2008). Plant folk medicines for gastrointestinal disorders among the main tribes of Sonora, Mexico. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2007.07.009
- Holtmann, G. (2010). Functional Gastroduodenal Disorders. In Practical Gastroenterology and Hepatology: Esophagus and Stomach. https://doi.org/10.1002/9781444327311.ch55
- Dulai, G. S., & Jensen, D. M. (2006). Treatment of watermelon stomach. Current Treatment Options in Gastroenterology. https://doi.org/10.1007/s11938-006-0036-1
- Jiang T, Gao X, Wu C, et al. Apple-Derived Pectin Modulates Gut Microbiota, Improves Gut Barrier Function, and Attenuates Metabolic Endotoxemia in Rats with Diet-Induced Obesity. Nutrients. 2016;8(3):126. Published 2016 Feb 29. doi:10.3390/nu8030126
- Salehi, M., Karegar-Borzi, H., Karimi, M., & Rahimi, R. (2017, February 1). Medicinal plants for management of gastroesophageal reflux disease: A review of animal and human studies. Journal of Alternative and Complementary Medicine. Mary Ann Liebert Inc. https://doi.org/10.1089/acm.2016.0233
- Kalman DS, Feldman S, Krieger DR, Bloomer RJ. Comparison of coconut water and a carbohydrate-electrolyte sport drink on measures of hydration and physical performance in exercise-trained men. J Int Soc Sports Nutr. 2012;9(1):1. Published 2012 Jan 18. doi:10.1186/1550-2783-9-1
- Nikkhah Bodagh M, Maleki I, Hekmatdoost A. Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food Sci Nutr. 2018;7(1):96–108. Published 2018 Nov 5. doi:10.1002/fsn3.807
- Adolfsson, O., Meydani, S. N., & Russell, R. M. (2004, August). Yogurt and gut function. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1093/ajcn/80.2.245