Jogurt naturalny: 6 zastosowań w domowej apteczce

Dzięki temu, że jest źródłem zdrowych bakterii, jogurt naturalny może pomóc nam w leczeniu dolegliwości zewnętrznych, a także przynosi korzyści dla zdrowia wewnętrznego.
Jogurt naturalny: 6 zastosowań w domowej apteczce

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ciągu ostatnich kilku lat jogurt naturalny sporo zyskał na popularności. Przez wiele poprzednich dziesięcioleci ludzie mieli ogólnie rzecz biorąc orientację na temat wartości odżywczej, jakimi cechował się ten produkt.

Ale jego popularność poszybowała ku niebu, gdy tylko ludzie odkryli wysoki poziom aktywnej flory bakteryjnej, jakim cechuje się jogurt naturalny.

Te zdrowe bakterie, które dostarczasz do swojego organizmu pijąc regularnie jogurt naturalny ponownie zasiedlają Twoją florę jelitową. Jednocześnie wzmacniają przy tym Twój układ odpornościowy, zapobiegając w ten sposób licznym infekcjom i chorobom. Dodatkowo łatwość zastosowania jogurtu, jego smak oraz uniwersalność sprawiają, że jest on poręcznym składnikiem wielu codziennych potraw i napojów.

Większość ludzi nie wie jednak o tym, że jogurt naturalny to nie tylko produkt spożywczy. Może być on stosowany jako baza do wielu różnorakich domowych środków zaradczych przydatnych na potrzeby leczenia różnych problemów zdrowotnych.

I chociaż może nie daje on jakichś magicznych rezultatów, to jednak jego unikalny skład pozwala mu naprawdę skutecznie poradzić sobie z niektórymi dolegliwościami i objawami zewnętrznymi.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci 6 najlepszych zastosowań jogurtu naturalnego, o których z pewnością do tej pory jeszcze nie wiedziałeś. Zapraszamy zatem do lektury!

1. Jogurt naturalny łagodzi skutki oparzeń

Kwas mlekowy zawarty w dużych ilościach w jogurcie naturalnym pomaga regulować pH skóry, przyspieszając proces jej regeneracji przy drobnych oparzeniach. Jogurt naturalny zastosowany bezpośrednio na oparzenia skórne zapewnia odświeżające uczucie, zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie.

Łagodzenie oparzeń

Procedura postępowania pozwalająca wykorzystać dobrodziejstwa oferowane przez jogurt naturalny:

 • Pozwól jogurtowi schłodzić się w lodówce. Następnie delikatnie wmasuj go w oparzone miejsce.
 • Pozostaw całość na 15 minut i następnie ostrożnie zetrzyj nadmiar środka wilgotną ściereczką.
 • Powtarzaj ten zabieg 2 razy dziennie tak długo, aż skóra całkowicie się zagoi.

2. Leczenie grzybicy paznokci

Aktywna kultura bakteryjna zawarta w jogurcie jest pomocna w leczeniu infekcji grzybiczych paznokci. Właściwości przeciwgrzybicze tego produktu spożywczego pomagają także powstrzymać rozwój tych niepożądanych mikroorganizmów. A na dodatek zapewniany przez jogurt naturalny efekt wybielający redukuje niezbyt estetyczne, żółtawe zabarwienie paznokci.

Procedura postępowania pozwalająca wykorzystać dobrodziejstwa oferowane przez jogurt naturalny:

 • Wmasuj niewielką ilość jogurtu w paznokcie, które zaatakowała grzybica.
 • Pozostaw całość do wyschnięcia na około 30 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.
 • Powtarzaj ten zabieg przez co najmniej 3 dni w tygodniu, najlepiej dwa razy dziennie.

3. Redukowanie łupieżu

Działanie przeciwgrzybicze, jakim cechuje się jogurt naturalny sprawdza się znakomicie również w przypadku łupieżu. W końcu tę niepożądaną przez chyba wszystkich ludzi dolegliwość powoduje także pewna odmiana grzyba.

Zwalczanie łupieżu

Zawarte w jogurcie składniki odżywcze regulują pH skóry i zapobiegają jej nadmiernemu wysuszeniu, a także redukują nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły skórne.

Procedura postępowania pozwalająca wykorzystać dobrodziejstwa oferowane przez jogurt naturalny:

 • Zwilż włosy, podziel je na poszczególne pasemka i nałóż następnie jogurt na całą skórę głowy i każde pasmo włosów z osobna.
 • Pozwól jogurtowi zadziałać na skórę i swoje włosy przez co najmniej 30 minut, a następnie zmyj go z głowy letnią wodą.
 • Powtarzaj ten zabieg co najmniej 3 razy na tydzień.

4. Leczenie aft w jamie ustnej

Zdrowe bakterie występujące w dużych ilościach w każdym praktycznie jogurcie naturalnym dostępnym na rynku mogą pomóc nam w walce z drobnoustrojami, które powodują afty w jamie ustnej.

Zastosowanie jogurtu jako środka łagodzącego afty przywraca równowagę pH skóry jamy ustnej i wspomaga proces gojenia tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Procedura postępowania pozwalająca wykorzystać dobrodziejstwa oferowane przez jogurt naturalny:

 • Wcieraj trochę zimnego jogurtu na każdą aftę z osobna.
 • Pozostaw następnie na kilkanaście minut, a następnie powtarzaj ten zabieg 2 lub 3 razy dziennie.
 • Kontynuuj ten proces tak długo, aż afty samoistnie znikną.

5. Wybielanie zębów

Używanie jogurtu w celu wybielenia zębów nie jest może aż tak skuteczne, jak profesjonalne produkty dostępne na rynku. Jednak codzienne stosowanie jogurtu może zredukować widoczność tych kłopotliwych żółtawych plam, które są spowodowane przez resztki jedzenia i kawę.

Wybielanie zebów

Kwasy zawarte w jogurcie naturalnym pomagają usunąć kamień nazębny, który ma szkodliwy wpływ na szkliwo naszych zębów. W ten sposób zmniejsza się także znacząco ryzyko wystąpienia próchnicy.

Procedura postępowania pozwalająca wykorzystać dobrodziejstwa oferowane przez jogurt naturalny:

 • Nałóż niewielką ilość jogurtu na szczoteczkę i dokładnie rozprowadź go po swoich zębach.
 • Pozostaw go tam bez spłukiwania, powtarzaj ten zabieg co najmniej dwa razy dziennie.

Pamiętaj o tym, że jogurt naturalny nie powinien zastępować standardowego szczotkowania pastą do zębów. Umyj zęby jogurtem, a następnie użyj standardowego płynu do płukania ust.

6. Zwalczanie trądziku

Kwasy i przeciwutleniacze zawarte w jogurcie naturalnym pomagają powstrzymać nadmierną produkcję łoju przez gruczoły skórne na twarzy i zmniejszyć tym samym trądzik. Złuszczający efekt jogurtu usuwa także zanieczyszczenia gromadzące się w porach skórnych. Co więcej, jogurt naturalny dotlenia także Twoją skórę, pozostawiając ją świeżą i nawilżoną.

Procedura postępowania pozwalająca wykorzystać dobrodziejstwa oferowane przez jogurt naturalny:

 • Rozprowadź jogurt naturalny na całej swojej twarzy lub na dowolnym obszarze, który jest podatny na trądzik.
 • Pozostaw go na skórze na co najmniej 30 minut. Po wyschnięciu spłucz po prostu ciepłą wodą.
 • Powtarzaj ten zabieg 3 lub 4 razy w tygodniu.

Czy wiedziałeś o tych wszystkich alternatywnych zastosowaniach jogurtu naturalnego? Jak widać, ten produkt spożywczy to coś o wiele więcej niż tylko zwykłe jedzenie. Jogurt naturalny jest produktem o licznych korzyściach używanym do leczenia typowych problemów i dolegliwości zdrowotnych.

Co więcej, nie ma on żadnych skutków ubocznych i można go używać w dowolnym momencie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hussain, I., Attiq-ur-Rahman, & Atkinson, N. (2009). Quality comparison of probiotic and natural yogurt. Pakistan Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3923/pjn.2009.9.12
 • Nishihira, J., Kagami-Katsuyama, H., Tanaka, A., Nishimura, M., Kobayashi, T., & Kawasaki, Y. (2014). Elevation of natural killer cell activity and alleviation of mental stress by the consumption of yogurt containing Lactobacillus gasseri SBT2055 and Bifidobacterium longum SBT2928 in a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Journal of Functional Foods. https://doi.org/10.1016/j.jff.2014.09.002
 • Caleja, C., Barros, L., Antonio, A. L., Carocho, M., Oliveira, M. B. P. P., & Ferreira, I. C. F. R. (2016). Fortification of yogurts with different antioxidant preservatives: A comparative study between natural and synthetic additives. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.04.114

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.