Soda oczyszczona na oparzenia – jak ją stosować?

Soda oczyszczona na oparzenia – jak ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2018

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie poparzeń i zapobieganie powstawaniu blizn po oparzeniach. Pamiętaj, że jeśli jest to poważne oparzenie, powinieneś udać się bezpośrednio do szpitala. Inne sposoby? Soda oczyszczona na oparzenia – domowy środek.

Wiele osób prawie codziennie doznaje oparzeń z różnych powodów i o różnym stopniu. Dzisiaj przyjrzymy się kilku sposobom stosowania sody oczyszczonej na rany po oparzeniu.

Rodzaje oparzeń i ich objawy

Są różne rodzaje oparzeń, o różnym stopniu nasilenia.

Do trzech głównych typów należą:

 • Oparzenia pierwszego stopnia: dotyczą najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Najczęstsze objawy to ból, zaczerwienienie i obrzęk.
 • Oparzenia drugiego stopnia: dotyczą zewnętrznej warstwy skóry i kolejnej warstwy znajdującej się poniżej. Objawy to między innymi ból, zaczerwienienie, obrzęk i pęcherze. Ten typ jest również znany jako oparzenia częściowe.
 • Oparzenia trzeciego stopnia: dotyczą głębokich warstw skóry. Objawami jest zabielona, ciemna lub zwęglona skóra. Oparzony obszar może być zdrętwiały.
soda oczyszczona

Istnieją również dwa inne sposoby klasyfikowania oparzeń:

 • Drobne oparzenia: są to zazwyczaj oparzenia pierwszego stopnia w dowolnej części ciała. Oparzenia drugiego stopnia, które mają mniej niż 2-3 cale (5-7 centymetrów) szerokości również są zaliczane do tego typu oparzeń.
 • Oparzenia rozległe: obejmują oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia na dłoniach, stopach, twarzy, pachwinach lub głównych stawach.

Zalecenia

Jest to możliwe, aby jedna osoba miała kilka różnych rodzajów oparzeń w tym samym czasie.

Poważne oparzenia wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej. Może to pomóc w zapobiegnięciu powstawania blizn, niepełnosprawności lub zniekształceń. Oparzenia na twarzy, dłoniach, stopach i narządach płciowych mogą być szczególnie poważne.

 • Jeśli tego typu obrażenia przytrafią Ci się w domu, natychmiast włóż dotknięte oparzeniem obszary pod bieżącą zimną wodę, na przynajmniej pięć minut. Możesz również zanurzyć oparzone miejsce w wannie lub misce z zimną wodą.
 • Zawsze należy unikać nakładania lodu bezpośrednio na miejsce oparzenia, ponieważ przyniesie to efekt przeciwny do łagodzenia bólu. Zimna temperatura sprawi, że Twoja skóra będzie boleć Cię jeszcze bardziej.
 • Podczas oczyszczania miejsca oparzenia należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli na Twojej skórze pojawią się pęcherze, upewnij się, aby ich nie przebić.
 • Jeśli planujesz podróż do miejsc, w których działanie promieni słonecznych jest szczególnie silne, koniecznie użyj kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Soda oczyszczona na oparzenia

W przypadku łagodnych oparzeń pierwszego stopnia można użyć domowych środków, korzystając ze składników, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni lub które nie kosztują dużo.

Soda oczyszczona stała się sławna zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Ten biały proszek jest bardzo tani i dostępny niemal wszędzie.

Być może masz go już w swojej kuchni i nie wiesz, jak bardzo może być przydatny. Ogólnie rzecz biorąc, soda wyróżnia się właściwościami oczyszczającymi i przyspieszającymi gojenie.

soda oczyszczona - stosowanie

Ponieważ soda oczyszczona jest nieagresywnym, naturalnym środkiem złuszczającym, może pomóc wyeliminować martwe komórki skóry, które zostały spalone. Pozwoli to również Twojej skórze się odbudować, jednocześnie zachowując jej czystość i miękkość.

Istnieją dwie możliwości na korzystanie z tej doskonałej opcji.

1. Soda oczyszczona na oparzenia

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i wody. Pamiętaj, że ilość jakiej użyjesz, będzie zależała od rozmiaru oparzenia.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa (9 g) sody oczyszczonej
 • 5 łyżek stołowych (75 ml) wody

Co powinieneś zrobić?

 • Wymieszaj oba składniki, aż uzyskasz nieco gęstą pastę.
 • Zastosuj pastę na obszarach, które uległy oparzeniom. Uważaj, aby nie spowodować dodatkowego uszkodzenia skóry.
 • Pozostaw pastę na skórze na 20 minut, a następnie spłucz dużą ilością zimnej wody.

2. Kąpiel z sody oczyszczonej

W tym przypadku będziesz potrzebować wanny, aby załagodzić oparzenia sodą oczyszczoną.

Składniki

 • woda (tyle, ile potrzebujesz)
 • ¼ filiżanki (37 g) sody oczyszczonej

Co powinieneś zrobić?

 • Napełnij pojemnik, w którym będziesz mógł namoczyć oparzone miejsce (jeśli oparzonych jest kilka części ciała, zaleca się użycie wanny) zimną wodą i dodaj sodę.
 • Namocz oparzone miejsce lub miejsca przez pół godziny, a następnie opłucz je zimną wodą.

Najważniejsze jest to, aby przestrzegać powyższych zaleceń.

Jest wiele sposobów na uniknięcie poparzeń i zapobiegnięcie bliznom po oparzeniach. Pamiętaj, że jeśli Twoje oparzenia są poważne, powinieneś udać się prosto do szpitala. W mniej groźnych przypadkach, soda oczyszczona na oparzenia to jeden ze sposobów, który warto wypróbować.

To może Cię zainteresować ...
Jak powinniśmy leczyć oparzenia?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak powinniśmy leczyć oparzenia?

Skutki nadmiaru ciepła są bardzo bolesne i mogą spowodować poważne uszkodzenia warstw skóry czyli oparzenia. Oparzenia kwalifikowane są według ich


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.