Soda oczyszczona na oparzenia – jak ją stosować?

Soda oczyszczona na oparzenia – jak ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2018

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie poparzeń i zapobieganie powstawaniu blizn po oparzeniach. Pamiętaj, że jeśli jest to poważne oparzenie, powinieneś udać się bezpośrednio do szpitala. Inne sposoby? Soda oczyszczona na oparzenia – domowy środek.

Wiele osób prawie codziennie doznaje oparzeń z różnych powodów i o różnym stopniu. Dzisiaj przyjrzymy się kilku sposobom stosowania sody oczyszczonej na rany po oparzeniu.

Rodzaje oparzeń i ich objawy

Są różne rodzaje oparzeń, o różnym stopniu nasilenia.

Do trzech głównych typów należą:

 • Oparzenia pierwszego stopnia: dotyczą najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Najczęstsze objawy to ból, zaczerwienienie i obrzęk.
 • Oparzenia drugiego stopnia: dotyczą zewnętrznej warstwy skóry i kolejnej warstwy znajdującej się poniżej. Objawy to między innymi ból, zaczerwienienie, obrzęk i pęcherze. Ten typ jest również znany jako oparzenia częściowe.
 • Oparzenia trzeciego stopnia: dotyczą głębokich warstw skóry. Objawami jest zabielona, ciemna lub zwęglona skóra. Oparzony obszar może być zdrętwiały.
soda oczyszczona

Istnieją również dwa inne sposoby klasyfikowania oparzeń:

 • Drobne oparzenia: są to zazwyczaj oparzenia pierwszego stopnia w dowolnej części ciała. Oparzenia drugiego stopnia, które mają mniej niż 2-3 cale (5-7 centymetrów) szerokości również są zaliczane do tego typu oparzeń.
 • Oparzenia rozległe: obejmują oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia na dłoniach, stopach, twarzy, pachwinach lub głównych stawach.

Zalecenia

Jest to możliwe, aby jedna osoba miała kilka różnych rodzajów oparzeń w tym samym czasie.

Poważne oparzenia wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej. Może to pomóc w zapobiegnięciu powstawania blizn, niepełnosprawności lub zniekształceń. Oparzenia na twarzy, dłoniach, stopach i narządach płciowych mogą być szczególnie poważne.

 • Jeśli tego typu obrażenia przytrafią Ci się w domu, natychmiast włóż dotknięte oparzeniem obszary pod bieżącą zimną wodę, na przynajmniej pięć minut. Możesz również zanurzyć oparzone miejsce w wannie lub misce z zimną wodą.
 • Zawsze należy unikać nakładania lodu bezpośrednio na miejsce oparzenia, ponieważ przyniesie to efekt przeciwny do łagodzenia bólu. Zimna temperatura sprawi, że Twoja skóra będzie boleć Cię jeszcze bardziej.
 • Podczas oczyszczania miejsca oparzenia należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli na Twojej skórze pojawią się pęcherze, upewnij się, aby ich nie przebić.
 • Jeśli planujesz podróż do miejsc, w których działanie promieni słonecznych jest szczególnie silne, koniecznie użyj kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Soda oczyszczona na oparzenia

W przypadku łagodnych oparzeń pierwszego stopnia można użyć domowych środków, korzystając ze składników, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni lub które nie kosztują dużo.

Soda oczyszczona stała się sławna zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Ten biały proszek jest bardzo tani i dostępny niemal wszędzie.

Być może masz go już w swojej kuchni i nie wiesz, jak bardzo może być przydatny. Ogólnie rzecz biorąc, soda wyróżnia się właściwościami oczyszczającymi i przyspieszającymi gojenie.

soda oczyszczona - stosowanie

Ponieważ soda oczyszczona jest nieagresywnym, naturalnym środkiem złuszczającym, może pomóc wyeliminować martwe komórki skóry, które zostały spalone. Pozwoli to również Twojej skórze się odbudować, jednocześnie zachowując jej czystość i miękkość.

Istnieją dwie możliwości na korzystanie z tej doskonałej opcji.

1. Soda oczyszczona na oparzenia

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i wody. Pamiętaj, że ilość jakiej użyjesz, będzie zależała od rozmiaru oparzenia.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa (9 g) sody oczyszczonej
 • 5 łyżek stołowych (75 ml) wody

Co powinieneś zrobić?

 • Wymieszaj oba składniki, aż uzyskasz nieco gęstą pastę.
 • Zastosuj pastę na obszarach, które uległy oparzeniom. Uważaj, aby nie spowodować dodatkowego uszkodzenia skóry.
 • Pozostaw pastę na skórze na 20 minut, a następnie spłucz dużą ilością zimnej wody.

2. Kąpiel z sody oczyszczonej

W tym przypadku będziesz potrzebować wanny, aby załagodzić oparzenia sodą oczyszczoną.

Składniki

 • woda (tyle, ile potrzebujesz)
 • ¼ filiżanki (37 g) sody oczyszczonej

Co powinieneś zrobić?

 • Napełnij pojemnik, w którym będziesz mógł namoczyć oparzone miejsce (jeśli oparzonych jest kilka części ciała, zaleca się użycie wanny) zimną wodą i dodaj sodę.
 • Namocz oparzone miejsce lub miejsca przez pół godziny, a następnie opłucz je zimną wodą.

Najważniejsze jest to, aby przestrzegać powyższych zaleceń.

Jest wiele sposobów na uniknięcie poparzeń i zapobiegnięcie bliznom po oparzeniach. Pamiętaj, że jeśli Twoje oparzenia są poważne, powinieneś udać się prosto do szpitala. W mniej groźnych przypadkach, soda oczyszczona na oparzenia to jeden ze sposobów, który warto wypróbować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.