Bóle stawów - najlepsze zioła na artretyzm!

Skrzyp polny pomaga złagodzić stany zapalne i wspomaga produkcję kolagenu, który zapobiega zwyrodnieniu stawów.
Bóle stawów - najlepsze zioła na artretyzm!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Artretyzm jest chorobą, która powoduje stany zapalne w miejscach, w których łączą się nasze kości. Te okropne bóle stawów w wielu przypadkach uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka roślin o właściwościach leczniczych, dzięki którym zmniejszysz stany zapalne i złagodzisz bóle stawów związane z artretyzmem.

Co powoduje bóle stawów?

Artretyzm jest bardzo bolesną chorobą i zmusza do sięgania po niezwykle silne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle stawów związane są ze stanem zapalnym wywołanym przez tarcie kości, które – u zdrowej osoby – są odseparowane tkanką chrząstną.

Tkanka chrząstna chroni stawy, umożliwia normalne, płynne ruchy, pełniąc funkcję swego rodzaju amortyzatora. Bez wątpienia bóle stawów i stany zapalne znacznie ograniczają zdolność poruszania się.

Kobieta z bolącym nadgarstkiem

Naturalne środki przeciwbólowe

Osoby, które cierpią na ciągłe bóle stawów, mają do dyspozycji kilka roślin o właściwościach leczniczych, które redukują stan zapalny i uśmierzają ból.

Ich działanie jest szczególnie efektywne, jeżeli – przy okazji – zmieni się pewne nawyki, takie jak:

  • Aktywność fizyczna adekwatna do aktualnej sytuacji zdrowotnej.
  • Zrównoważona dieta obfitująca w produkty o działaniu alkalizującym.
  • Zimne lub gorące okłady na obolałe obszary ciała.
  • Masaże i inne naturalne, rozgrzewające terapie.

Poniżej przedstawiamy 4 zioła na bóle stawów. Należy pijać 2 lub 3 porcje naparu dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Pamiętaj, żeby skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, jeżeli jesteś w trakcie leczenia farmakologicznego.

Kolcorośl

Kolcorośl jest świetnym diuretykiem. Jako, że eliminuje nadmiar płynów, pomaga oczyścić tkanki i stawy z toksyn. Dzięki temu poprawia ich ruchliwość i łagodzi ból.

Oprócz tego, kolcorośl posiada też inne właściwości:

  • Wspiera proces odchudzania.
  • Eliminuje toksyny i oczyszcza krew.
  • Leczy choroby skóry.
  • Obniża poziom cholesterolu.
  • Wzmacnia układ oddechowy.

Zielona herbata

Napar z zielonej herbaty na bóle stawów

To bardzo popularny napar, znany i chętnie pity na całym świecie. Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze i flawonoidy, które skutecznie zwalczają stany zapalne.

Warto pamiętać, że zielona herbata działa przeciwnowotworowo – dowodzą tego liczne badania naukowe. Najlepiej pijać ją między posiłkami. Zadbaj o to, żeby była ekologiczna i wysokiej jakości – wtedy przyniesie Ci największe korzyści.

Skrzyp polny

Napar ze świeżego skrzypu polnego

Skrzyp polny jest doskonałym lekiem na bóle stawów. Z jednej strony działa jako diuretyk, eliminując nadmiar płynów, a z drugiej uzupełnia niedobór minerałów niezbędnych tkance chrząstnej.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na krzem – to on jest głównym składnikiem przy produkcji kolagenu. Skrzyp polny jest bogaty również w potas i magnez.

Kurkuma

Kłącze i kurkuma w proszku

Kurkuma jest znana głównie ze względu na swoje zastosowanie kulinarne. Ale uwaga! Jest też jedną z roślin o olbrzymich właściwościach leczniczych. Kurkuma zawiera przeciwutleniacze, a także związki przeciwnowotworowe i antydepresyjne. Mało tego! Niezwykle skutecznie zwalcza stany zapalne, a także pomaga ukoić bóle związane z artretyzmem.

Przyprawa ta jest doskonałym lekiem na artretyzm, bóle stawów i wszelkiego rodzaju bóle reumatyczne. Możemy sięgać po nią w postaci naparu lub dodawać jako przyprawę do naszych potraw.

Jednakże aby przyniosła oczekiwane rezultaty, należy spożywać ją systematycznie i przez dłuższy okres czasu.

Weź również pod uwagę, że ta złocista przyprawa nadaje daniom dość specyficznego smaku. No i oczywiście koloru. Możemy śmiało przyprawiać nią zupy, kremy, gulasze, makarony, sosy itp. Świetnie spisuje się również w deserach: ciastach, koktajlach, budyniach itp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ríos, J. L., & Recio, M. C. (2005). Medicinal plants and antimicrobial activity. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2005.04.025
  • Al-Nahain A, Jahan R, Rahmatullah M. Zingiber officinale: A Potential Plant against Rheumatoid Arthritis. Arthritis. 2014;2014:159089. doi:10.1155/2014/159089
  • Khanna S, Jaiswal KS, Gupta B. Managing Rheumatoid Arthritis with Dietary Interventions. Front Nutr. 2017;4:52. Published 2017 Nov 8. doi:10.3389/fnut.2017.00052

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.