Ból gardła - poznaj 5 skutecznych domowych sposobów
Ból gardła może mieć różne źródła – od nadwyrężenia tej części naszego ciała, aż po infekcję. Nie jest to dolegliwość groźna, ale może być bolesna i uciążliwa. Aby uniknąć komplikacji i dokuczliwych objawów, warto zawczasu sięgnąć po naturalne sposoby łagodzące ból gardła i jego podrażnienia.
Uciążliwy i długotrwały ból gardła to rzecz nieprzyjemna, choć często ignorowana. Nie zawsze łatwo jest ocenić przyczynę i źródło bólu gardła, niemal zawsze jednak pojawiają się takie objawy jak pieczenie i stany zapalne.
Nie są to jednak jedyne symptomy. Bólowi i podrażnieniu gardła mogą towarzyszyć bowiem również takie objawy jak:
- gorączka
- ból głowy
- stan zapalny
- wymioty
Skąd bierze się ból gardła?
Źródła bólu gardła są dość zróżnicowane. Warto mieć na uwadze między innymi możliwe czynniki zewnętrzne, takie jak przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, jak i czynniki stricte fizyczne – na przykład przeciążenie gardła po publicznym przemawianiu lub śpiewaniu.
Pośród innych przyczyn bólu gardła znajdziemy także takie jak:
- bakterie
- stany zapalne
- palenie papierosów
- zanieczyszczone powietrza
- oddychanie przez usta w nocy
- alergia na sierść zwierzęcia
- angina
Domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła wywołuje dyskomfort i uprzykrza codzienne życie. Dlatego też warto poznać kilka skutecznych domowych sposobów, które złagodzą podrażnienia i uśmierzą dyskomfort. Oto one:
1. Ocet jabłkowy
Jedną z przyczyn bólu gardła są bakterie, a jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na ich zwalczenie jest ocet jabłkowy. Dzięki temu produktowi zapobiegniesz rozwojowi mikroorganizmów w Twoim gardle i zredukujesz stan zapalny. Oto jak wykorzystać te właściwości octu.
Co będzie Ci potrzebne?
- szklanka ciepłej wody (200 ml)
- 1 łyżka stołowa octu jabłkowego (10 ml)
- 1 łyżka stołowa soli (10 g)
Co należy zrobić?
- Dodaj ocet i sól do szklanki z ciepłą wodą i dokładnie wymieszaj.
- Wypłucz gardło tak przygotowaną mieszanką.
- Następnie płucz przez około 5 minut.
Zobacz także: Ocet jabłkowy – doskonały kosmetyk do pielęgnacji twarzy
2. Czosnek
Nie sposób jest wymienić wszystkie zdrowotne właściwości czosnku. Stosuje się go do leczenia wielu różnych schorzeń i dolegliwości i nie inaczej jest także w przypadku bólu gardła. Czosnek wyróżnia się spośród wszystkich domowych lekarstw na ból gardła, koniecznie wykorzystaj więc jego właściwości.
Czosnek zawdzięcza swoje działanie obecności substancji o nazwie allicyna. Pomaga ona zwalczać mikroorganizmy chorobotwórcze, między innymi bakterie.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 ząbek czosnku
Co należy zrobić?
- Ten domowy sposób nie wymaga niemal żadnego przygotowania.
- Przekrój ząbek czosnku na pół.
- Następnie umieść po jednej połówce po każdej stronie jamy ustnej.
3. Cynamon
Cynamon sam w sobie to nie tylko pyszna i aromatyczna przyprawa, ale odpowiednio zastosowany również skuteczne lekarstwo na ból i zaczerwienienie gardła. Oto co należy zrobić:
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 łyżka stołowa czarnego pieprzu (10 g)
- 1 łyżka stołowa mielonego cynamonu (10 g)
- szklanka ciepłej wody (200 ml)
Co należy zrobić?
- Wymieszaj zmielony pieprz ze zmielonym cynamonem i dodaj te przyprawy do szklanki wody.
- Następnie dokładnie wymieszaj.
- Przez około minutę płucz gardło.
Uwaga! Mielony cynamon możesz zastąpić także olejkiem cynamonowym.
Przeczytaj również: Zastosowanie cynamonu w ogrodzie
4. Herbata rumiankowa
Rumianek to roślina lecznicza o licznych właściwościach, a jedną z nich jest działanie przeciwbólowe. Dodatkowo napar rumiankowy pomoże rozluźnić mięśnie i złagodzić podrażnienia gardła. To także kolejny produkt o działaniu antybakteryjnym.
Potrzebne składniki
- szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka stołowa rumianku (10 g)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
- 2-3 krople soku z cytryny
Sposób przygotowania
- Dodaj rumianek do gotującej się wody i pozostaw na 10 minut do zaparzenia.
- Następnie odcedź napój i dodaj miód oraz sok z cytryny.
- Wypij od razu po przygotowaniu!
5. Miód
Miód to klasyczny wręcz przykład naturalnego lekarstwa na ból gardła. Jest on znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, a dodatkowo zapewnia efekt łagodzący i przeciwbólowy. Wystarczy jedna łyżka miodu, by przynieść ulgę i uśmierzyć ból gardła.
Dodatkowo miód posiada zdolność oczyszczenia krtani i gardła, a także udrożnienia dróg oddechowych. Jest to jedno z najpowszechniej wykorzystywanych domowych leków na przeziębienie czy grypę.
Potrzebne składniki
- 1 szklanka wody (200 ml)
- 2 łyżki stołowe miodu (50 g)
Sposób przygotowania
- Podgrzej wodę i dodaj miód.
- Następnie dokładnie wymieszaj.
- Wypij jak najcieplejszy napój.
- Stosuj 3 razy dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pelucchi, C., Grigoryan, L., Galeone, C., Esposito, S., Huovinen, P., Little, P., & Verheij, T. (2012). Guideline for management of acute sore throat. Clinical Microbiology and Infection. https://doi.org/10.1111/j.1469-0691.2012.03766.x
- Chan, T. V. (2010). The patient with sore throat. Medical Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.mcna.2010.06.001
- Shi, Y., Gu, R., Liu, C., Ni, J., & Wu, T. (2007). Chinese medicinal herbs for sore throat. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004877.pub2