Gdzie znajdziesz białko roślinne? Przekonaj się!
Białko roślinne oraz białko pochodzące z mięsa są bardzo ważnymi elementami każdej diety i odgrywają ważną rolę, jeżeli chodzi o zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Wszystkie składniki odżywcze są istotne w kontekście dobrego samopoczucia oraz zdrowia, ale białko wygrywa pod względem wpływu na szybkość metabolizmu, wydzielanie się hormonów oraz budowę mięśni i kości.
To jedno z najlepszych źródeł energii, jakie możesz dostarczyć swojemu organizmowi.
Wiele osób czerpie białko głównie z mięsa zwierząt, co wprawdzie może być zdrowe, ale wiąże się z większą ilością kalorii oraz tłuszczu, co w konsekwencji może prowadzić do tycia.
Na szczęście jest także białko roślinne, które zdecydowanie warto dodać do swojej diety.
Poniżej prezentujemy 8 najlepszych źródeł białka roślinnego.
1. Tofu – białko roślinne
Tofu, produkt bazujący na soi, to tradycyjny element japońskiej diety. Charakteryzuje się łagodnym smakiem i wysoką zawartością ważnych składników odżywczych.
Tofu jest szczególnie cenione za wysokiej jakości białko, które pomaga m.in. budować masę mięśniową.
Z każdych 100 g tofu do Twojego organizmu trafia 10g białka i tylko 110 kalorii.
Tofu zawiera izoflawony i przeciwutleniacze, które pomagają utrzymać równowagę hormonalną, zwłaszcza podczas menopauzy.
2. Komosa ryżowa
Komosa ryżowa to popularny produkt w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Peru oraz Boliwii.
Zawarte w niej składniki odżywcze niosą znaczne korzyści dla Twojego fizycznego i mentalnego zdrowia.
Pomimo niskiej ilości kalorii, komosa ryżowa dostarcza wiele witamin, minerałów oraz aminokwasów, które aktywują metabolizm i wzmacniają mięśnie.
Wiele osób uważa, że białko roślinne z komosy jest jednym z najlepszych – nie tylko ze względu na wysoką jego zawartość, ale także na znajdujący się tam błonnik, antyoksydanty i inne korzystne związki.
Zobacz też: Komosa ryżowa: dlaczego warto myć nią twarz?
3. Rośliny strączkowe – doskonała alternatywa na białko zwierzęce
Rośliny strączkowe są bogate w białko roślinne i każdy z nas może dodać je do swojej diety ze względu na ich uniwersalność.
Zalecane są one sportowcom, którzy zwiększają masę mięśniową. Z kolei z uwagi na błonnik świetnie sprawdzają się w regulowaniu flory bakteryjnej i stymulowaniu aktywności jelit.
Błonnik jest dodatkowo całkiem sycący, co powinno być ważne dla osób na dietach odchudzających.
Mają niski indeks glikemiczny, niewiele kalorii i nie powodują problemów metabolicznych.
Do najlepszych roślin strączkowych należą:
- Soczewica
- Fasola
- Cieciorka
4. Rzeżucha
Każde 100 gram rzeżuchy zawiera 3 gramy białka, a także błonnik, antyoksydanty i inne ważne dla zdrowia składniki odżywcze.
Spożywanie rzeżuchy dostarcza energii, a jednocześnie wzmacnia stawy, kości oraz zdrowie mięśni.
5. Szparagi
Znane ze względu na właściwości moczopędne oraz oczyszczające, dostarczają do organizmu także białko roślinne.
Szparagi zawierają asparaginę, która buduje masę mięśniową i reguluje działanie układu nerwowego.
Dodatkowo poprawia wydzielanie insuliny, co jest niezwykle ważne w procesie przekształcania cukru w energię.
Sprawdź także: Szparagi – 6 powodów, dla których warto je jeść!
6. Szpinak
Te cudowne warzywo jest źródłem bardzo zdrowych aminokwasów, antyoksydantów i witamin, które wpływają na poprawę wielu funkcji Twojego organizmu.
Każdego 100 gram zawiera od 5 do 7 g białka, co razem z błonnikiem i minerałami zwiększa siłę mięśni oraz wydolność fizyczną.
7. Brokuły
Włączenie brokuł do diety to fantastyczny wybór pod kątem spełnienia dziennego zapotrzebowania na białko, błonnik oraz minerały.
Z każdych 100 g brokuł do Twego organizmu trafi 2-3g białka, co stanowi 5-6% dziennego zapotrzebowania na ten składnik.
8. Sałata także zawiera białko
Sałatą jest bazą wielu sałatek, ale ma także szerokie zastosowanie w medycynie i jest bogata w składniki odżywcze.
Zawiera nieco białka i jeśli regularnie znajduje się w diecie, to pomaga w funkcjonowaniu organizmu.
Jest do tego bogata w błonnik, przeciwutleniacze i ważne witaminy, które chronią od szkód czynionych przez wolne rodniki i inne zewnętrzne czynniki.
Jak widzisz, wiele warzyw zawiera dość znaczne ilości białka. Dołącz je do swojej diety i spożywaj nawet więcej niż białka zwierzęcego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Neithercott, T. (2010). Tofu and you. This protein-packed food is a smart alternative to meat. Diabetes Forecast, 63(7).
- Repo-Carrasco, R., Espinoza, C., & Jacobsen, S.-E. (2003). Nutritional Value and Use of the Andean Crops Quinoa ( Chenopodium quinoa ) and Kañiwa ( Chenopodium pallidicaule ) . Food Reviews International, 19(1–2), 179–189. https://doi.org/10.1081/fri-120018884
- Nowak, V., Du, J., & Charrondière, U. R. (2016). Assessment of the nutritional composition of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). Food Chemistry, 193, 47–54. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2015.02.111
- Koike, S., Gladders, P., & Paulus, A. (2013). Spinacia oleracea. In Vegetable Diseases (pp. 368–381). CRC Press. https://doi.org/10.1201/b15147-18
- Iqbal, A., Khalil, I. A., Ateeq, N., & Sayyar Khan, M. (2006). Nutritional quality of important food legumes. Food Chemistry, 97(2), 331–335. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2005.05.011