Komosa ryżowa: dlaczego warto myć nią twarz?

Grudzień 13, 2018
Komosa ryżowa jest składnikiem, którego zalety można wykorzystać również stosując ją zewnętrznie. Wynika to z tego, że znakomicie łagodzi ona podrażnienia i zapobiega starzeniu się skóry.

Czy wiesz, że komosa ryżowa to produkt o wielu cennych właściwościach, który między innymi znakomicie nadaje się do mycia twarzy? Komosa ryżowa to jeden z „superproduktów”, który w ostatnich latach stał się sławny na całym świecie.

Od stuleci jest ona używana przez lokalne wioski w całej Ameryce Łacińskiej. Tubylcy cenią sobie ją szczególnie z uwagi na znaczną ilość znajdujących się w niej składników odżywczych.

W dzisiejszych czasach stała się ona niezwykle wręcz ważnym produktem spożywczym dla tych z nas, które zamierzają skrupulatnie przestrzegać zdrowego planu dietetycznego. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że komosa ryżowa zapewnia wysokie dawki dodatkowej energii. A przy tym stanowi także niezwykle ważne źródło niezbędnych aminokwasów i błonnika.

Miska komosy ryżowej

Wielu ludzi nie wyobraża sobie, że zastosowanie tego produktu spożywczego wykracza poza samą tylko kuchnię. To prawda, że komosa ryżowa dodawana do Twoich potraw jest bardzo zdrowym i zalecanym rozwiązaniem. Ale czy zdawałaś sobie sprawę z tego, że może ona również wykorzystana zewnętrznie? A wszystko po to, by zapewnić jak najwięcej korzyści dla Twojej skóry.

Dlaczego miałabyś jej używać do zabiegów mających na celu dbanie o urodę? W tym artykule podzielimy się z Tobą głównymi właściwościami, jakimi cechuje się komosa ryżowa. Poznasz także jeden z najprostszych sposobów wykorzystania jej w celach kosmetycznych, który przyniesie Ci zauważalne korzyści.

Korzyści, jakie komosa ryżowa może zapewnić Twojej skórze

Komosa ryżowa zawiera liczne witaminy, minerały i związki przeciwutleniające, które korzystnie wpływają na wiele aspektów zdrowia naszej skóry. Jest to w 100% naturalny produkt zapobiegający przedwczesnemu starzeniu się, który może jednocześnie korygować sporą liczbę różnych niedoskonałości.

Zbawienne dla naszej skóry korzyści, jakie oferuje komosa ryżowa wynikają przede wszystkim z wysokiej zawartości substancji znanej jako lizyna. która stymuluje procesy wytwarzania elastyny i kolagenu przez nasz organizm. Dlatego też regularne stosowanie komosy ryżowej hamuje wszelkiego rodzaju uszkodzenia tkanek i pomaga utrzymać tym samym jędrność skóry.

Naprawa uszkodzonej skóry

Ze względu na swoją zdolność do stymulowania prawidłowej syntezy kolagenu, komosa ryżowa jest idealnym rozwiązaniem na potrzeby przyspieszenia procesu regeneracji komórek. W ten sposób wszelkie zmiany skórne zostaną o wiele szybciej naprawione i usunięte.

Plamy na skórze

Duża ilość białek i przeciwutleniaczy zawartych w komosie ryżowej przenika także do naszej tkanki. W efekcie tego łagodzi uszkodzenia spowodowane przez między innymi promienie słoneczne i toksyny znajdujące się w otaczającym nas środowisku.

Przeczytaj również: Problemy skórne? Spróbuj tych zaskakujących maseczek!

Łagodzenie podrażnień skóry

Komosa ryżowa zawiera w składzie witaminę B3, znaną również jako niacyna lub amid. Jest to substancja wręcz idealna na potrzeby łagodzenia podrażnień i zaczerwienień dla skóry wrażliwej lub takiej, która jest podatna na wszelkiego rodzaju alergie.

Stosowanie komosy ryżowej na skórze pomaga w utrzymaniu optymalnej naturalnej produkcji łoju. A to z kolei zapobiega problemom w postaci nadmiernego odwodnienia lub przesuszenia skóry.

Skuteczne zwalczanie trądzika

Ze względu na szybki efekt przeciwzapalny i złuszczający, składnik ten może pomóc Ci w leczeniu trądziku. Zastosowanie go zmniejsza obecność zanieczyszczeń w Twoich porach skórnych i zmniejsza rozmiar pryszczy.

Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się

Dzięki zdolności do hamowania negatywnych skutków działania wolnych rodników, komosa ryżowa jest ogromną pomocą w zapobieganiu pojawianiu się plam na skórze, zmarszczek i innych oznak przedwczesnego starzenia się.

Przedwczesne starzenie się

Zawarte w niej naturalne związki chemiczne tworzą barierę ochronną wokół komórek skóry. A to powoduje znacząco zredukowaną podatność na obniżenie elastyczności i jędrności tkanek.

Redukcja znamion i plam skórnych

Witaminy z grupy B zawarte w dużych ilościach w komosie ryżowej mogą zredukować wszelkiego rodzaju ciemną pigmentację skóry, która pojawia się w różnych częściach na Twojej twarzy.

Komosa ryżowa jest także zalecana przez specjalistów jako nieinwazyjna alternatywa dla oczyszczenia skóry. Wiąże się to z tym, że zawiera ona między innymi inhibitory kinazy tyrozynowej, które są enzymami przyczyniającymi się do obniżenia stopnia pigmentacji skóry.

Zobacz także: Ciemne plamy na skórze? Usuń je w naturalny sposób!

Jak zrobić maseczkę do twarzy z komosy ryżowej?

Ze względu na popularność, jaką komosa ryżowa zdobyła sobie w ostatnich latach, można znaleźć ją bez większych problemów w dowolnym supermarkecie lub sklepie ze zdrową żywnością. W rzeczywistości na rynku dostępne są nawet produkty do higieny osobistej, które wykorzystują ten składnik w niektórych kosmetykach.

Maseczka na twarz

Aby użyć jej w sposób naturalny, należy po prostu zanurzyć komosę ryżową w gorącej wodzie. To oczyszcza i zmiękcza ten składnik, ułatwiając jego używanie na skórze.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 1/2 szklanki wody (125 ml)
 • 5 łyżek stołowych komosy ryżowej (60 g)
 • 3 łyżki stołowe miodu (75 g)

Sposób przygotowania opisywanej maseczki na bazie komosy ryżowej:

 • Podgrzej szklankę wody.
 • Gdy się już zagotuje, rozgnieć ziarna komosy ryżowej tak, aby uzyskać miękki proszek.
 • Kiedy woda zacznie wrzeć, dodaj do niej komosę, zamieszaj, zdejmij naczynie z ognia i pozostaw ją tak przez 20 minut.
 • Po upływie odpowiedniej ilości czasu, gdy płyn będzie już letni lub wręcz zimny, dodaj do naparu miód.

Jak należy zastosować tak uzyskaną maseczkę?

 • Nałóż tak przygotowaną maseczkę na całą twarz.
 • Pozostaw ją na skórze przez około 20 minut. Masuj przy tym twarz opuszkami palców, wykonując delikatne i okrężne ruchy tak, aby maseczka dobrze wchłonęła się w Twoją skórę.
 • Po 20 minutach spłucz twarz wodą.
 • Powtarzaj ten proces co najmniej 3 razy w tygodniu.

Przepis alternatywny

Jeśli wolisz użyć tego składnika do złuszczania skóry, pamiętaj o tym, aby nie rozdrabniać uprzednio ziaren komosy. Tylko pełne i całe ziarna pozwolą Ci najskuteczniej pozbyć się martwej skóry i innych zanieczyszczeń.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 2 łyżki stołowe komosy ryżowej (24 g)
 • 2 łyżki stołowe oleju arganowego (30 g)

Sposób przygotowania opisywanej maseczki na bazie komosy ryżowej:

 • Wymieszaj dokładnie komosę ryżową i olej arganowy tak, aby uzyskać pastę o szorstkiej, gruboziarnistej konsystencji.

Jak należy zastosować tak uzyskaną maseczkę?

 • Rozłóż miksturę na całej twarzy, delikatnie masując ją na skórze opuszkami palców, wykonując delikatne i okrężne ruchy.
 • Pozostawić całość na 10 minut, a następnie spłucz twarz wodą.
 • Powtarzaj ten proces raz w tygodniu.

Czy uwzględniłaś już zalety i korzyści, jakie oferuje Ci komosa ryżowa w swojej codziennej procedurze dbania o urodę? Teraz, gdy znasz już jej wszystkie cenne właściwości, nie przegap tej wspaniałej okazji!

 • Nowak, V., Du, J., & Charrondière, U. R. (2016). Assessment of the nutritional composition of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2015.02.111
 • Jacobsen, S. E. (2003). The worldwide potential for quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). In Food Reviews International. https://doi.org/10.1081/FRI-120018883
 • Vega-Gálvez, A., Miranda, M., Vergara, J., Uribe, E., Puente, L., & Martínez, E. A. (2010). Nutrition facts and functional potential of quinoa (Chenopodium quinoa willd.), an ancient Andean grain: A review. Journal of the Science of Food and Agriculture. https://doi.org/10.1002/jsfa.4158
 • Collar, C. (2015). Quinoa. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00583-3
 • Repo-Carrasco, R., Espinoza, C., & Jacobsen, S. E. (2003). Nutritional value and use of the andean crops quinoa (Chenopodium quinoa) and kañiwa (Chenopodium pallidicaule). In Food Reviews International. https://doi.org/10.1081/FRI-120018884
 • Paśko, P., Bartoń, H., Zagrodzki, P., Gorinstein, S., Fołta, M., & Zachwieja, Z. (2009). Anthocyanins, total polyphenols and antioxidant activity in amaranth and quinoa seeds and sprouts during their growth. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2009.01.037
 • Jancurová, M., Minarovičová, L., & Dandár, A. (2009). Quinoa – A review. Czech Journal of Food Sciences. https://doi.org/10.4314/tjpr.v5i1.14634
 • Navruz-Varli, S., & Sanlier, N. (2016). Nutritional and health benefits of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). Journal of Cereal Science. https://doi.org/10.1016/j.jcs.2016.05.004
 • Adolf, V. I., Jacobsen, S. E., & Shabala, S. (2013). Salt tolerance mechanisms in quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). Environmental and Experimental Botany. https://doi.org/10.1016/j.envexpbot.2012.07.004
 • Rizzello, C. G., Lorusso, A., Montemurro, M., & Gobbetti, M. (2016). Use of sourdough made with quinoa (Chenopodium quinoa) flour and autochthonous selected lactic acid bacteria for enhancing the nutritional, textural and sensory features of white bread. Food Microbiology. https://doi.org/10.1016/j.fm.2015.11.018
 • Graf, B. L., Rojas-Silva, P., Rojo, L. E., Delatorre-Herrera, J., Baldeón, M. E., & Raskin, I. (2015). Innovations in Health Value and Functional Food Development of Quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety. https://doi.org/10.1111/1541-4337.12135