Zdrowa cera – 4 witaminy dla skóry

· Czerwiec 11, 2018
Oprócz tego, że są niezbędne do funkcjonowania innych narządów, istnieją też ważne witaminy dzięki którym naszym atutem staje się zdrowa cera. Są witaminy, które wiodą prym w naszej diecie - aby skóra była zdrowa, gładka i promienna.

Istnieje wiele produktów kosmetycznych na rynku dla których zdrowa cera jest priorytetem i pomagają w wydobyciu jej piękna. Ale zastanówmy się – czy naprawdę spełniają one odpowiednie normy witaminowe, dostateczne aby utrzymać ją w pełnym zdrowiu?

Dowiedz się jakie są najważniejsze witaminy dla zdrowia skóry i które ze składników, które lubisz – należy uznać za najważniejsze. Powiemy Ci również jakie produkty możesz włączyć do codziennej diety, aby w pełni wykorzystać wszystkie naturalne witaminy.

Spożywanie witamin jest niezwykle istotne w rozwoju każdego człowieka, ponieważ zawierają one właściwości, które korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów naszego organizmu, także skóry.

Nie zapominaj, że zdrowa cera – potrzebuje określonych witamin, aby pozostać promienną i piękną, chronioną przed zanieczyszczającymi wpływami środowiska.

Spróbuj w swoim życiu dostarczyć jej te witaminy, które prezentujemy poniżej, zarówno w składzie twoich kosmetyków, jak i w diecie:

Zdrowa cera – 4 najważniejsze dla niej witaminy

1. Witamina A

Istnieją witaminy, których organizm nie jest w stanie sam syntetyzować. Tak jest w przypadku witaminy A, więc należy ją uwzględnić w diecie z pomocą pożywienia lub produktów kosmetycznych.

Warzywa na zdrowa cera

Witamina A odgrywa podstawową rolę w zdrowiu naszej skóry. Zapewnia też niezbędną ochronę przed promieniowaniem słonecznym, hamując wzrost komórek nowotworowych. Pomaga również zwalczać choroby takie jak trądzik, łuszczyca i suchość, zapewniając nawodnienie i elastyczność.

Przygotuj swoją skórę na kilka dni przed nadejściem słonecznego lata, spożywając tę witaminę w koktajlach lub sałatkach zawierających owoce i warzywa takie jak:

 • Mango
 • Słodkie ziemniaki
 • Marchew
 • Pomidory
 • Dynia
 • Zielone liście (szpinak, sałata, kalafior)

Mówi się, że produkty, które mogą dostarczać tej wspaniałej witaminy, to te, które mają czerwony/pomarańczowy kolor, ponieważ zawierają beta-karoten. Są to też potężne źródła witaminy A dla skóry.

Zobacz też: Witamina E – zwiększ jej spożycie sięgając do tych 6 produktów

2. Zdrowa cera i witamina B3

Znana również jako niacyna, to witamina kompleksu B używana w procesach tworzenia wielu kosmetyków, które przyczyniają się do zmniejszenia zaczerwienienia lub problemów zapalnych.

buteleczka olejku orzechy zdrowa cera

Sprzyja organizmowi w uzyskaniu odpowiedniego blasku skóry, tak samo też może odbudować skórę, jeśli ta jest wiotka lub niezbyt jędrna, a tym samym może zapobiegać starzeniu się skóry w krótkim czasie.

Żywność, którą należy spożywać, aby skorzystać z właściwości witaminy B3 to:

Oprócz tego zalecamy również spożywanie pokarmów, o wysokiej zawartości witaminy B12:

 • Drożdże piwne
 • Wątroba
 • Sardynki
 • Owoce morza

Witamina B12 jest odpowiedzialna za produkcję czerwonych krwinek w organizmie w celu regulacji napięcia skóry i odpowiedniej pigmentacji.

3. Witamina C

Oto witamina odpowiedzialna za jędrność twojej skóry. Jędrna i zdrowa cera – nosi jej imię. Witamina C jest bardzo ważna, ponieważ pomaga syntezować kolagen w skórze.

owoce warzywa i witamina c

Kolagen jest białkiem odpowiedzialnym za zapewnianie elastyczności tkanek, a także szybką odbudowę w stosunku do szkód spowodowanych wiekiem lub trudnymi warunkami.

Z drugiej strony jest odpowiedzialna za zmniejszenie i zapobieganie pojawianiu się przebarwień, gdyż przyczynia się do produkcji keratyny w organizmie; jest to podstawowe białko do formacji nowych komórek.

Odnajdziesz jej zalety w produktach takich jak:

 • Owoce cytrusowe (cytryna, grejpfrut, pomarańcze)
 • Papaja
 • Guajawa
 • Żółta papryka
 • Melon

Zobacz też: Odmładzający peeling z witaminą C i winogronami

4. Witamina E

Witamina E – kolejna z witamin, która pomoże Ci zwalczyć niedoskonałości widoczne na skórze spowodowane wiekiem lub związane z chorobami, słońcem lub innymi toksycznymi czynnikami, których zdrowa cera jest pozbawiona.

witamina e i zdrowa cera

Witamina E działa jak silny przeciwutleniacz, który może oczyścić organizm z wolnych rodników, zachowując rezerwy kolagenu i komórek.

Aby systematycznie korzystać z jej właściwości:

 • Regularnie dodawaj szczyptę pieprzu do posiłków
 • Przygotuj sosy na bazie olejów roślinnych, takich jak oliwa z oliwek
 • Jedz orzechy, oliwki i nasiona słonecznika

Kolejny ciekawym faktem jest, że witamina E przyczynia się do regulacji wilgotności w skórze. Ponadto pomaga w procesie wchłaniania witaminy A w całym organizmie.