Zdrowa cera - poznaj 4 najważniejsze witaminy dla Twojej skóry

Oprócz tego, że są niezbędne do funkcjonowania innych narządów, istnieją też ważne witaminy dzięki którym naszym atutem staje się zdrowa cera. Są witaminy, które wiodą prym w naszej diecie - aby skóra była zdrowa, gładka i promienna.
Zdrowa cera - poznaj 4 najważniejsze witaminy dla Twojej skóry

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Istnieje wiele produktów kosmetycznych na rynku dla których zdrowa cera jest priorytetem i pomagają w wydobyciu jej piękna. Ale zastanówmy się – czy naprawdę spełniają one odpowiednie normy witaminowe, dostateczne aby utrzymać ją w pełnym zdrowiu?

Dowiedz się jakie są najważniejsze witaminy dla zdrowia skóry i które ze składników, które lubisz – należy uznać za najważniejsze. Powiemy Ci również jakie produkty możesz włączyć do codziennej diety, aby w pełni wykorzystać wszystkie naturalne witaminy i aby zdrowa cera stała się nie tylko marzeniem, ale i faktem.

Spożywanie witamin jest niezwykle istotne w rozwoju każdego człowieka, ponieważ zawierają one właściwości, które korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów naszego organizmu, także skóry.

Nie zapominaj, że zdrowa cera – potrzebuje określonych witamin, aby pozostać promienną i piękną, chronioną przed zanieczyszczającymi wpływami środowiska.

Spróbuj w swoim życiu dostarczyć jej te witaminy, które prezentujemy poniżej, zarówno w składzie twoich kosmetyków, jak i w diecie:

Zdrowa cera – 4 najważniejsze dla niej witaminy

1. Witamina A

Istnieją witaminy, których organizm nie jest w stanie sam syntetyzować. Tak jest w przypadku witaminy A, więc należy ją uwzględnić w diecie z pomocą pożywienia lub produktów kosmetycznych.

Warzywa to zdrowa cera

Witamina A odgrywa podstawową rolę w zdrowiu naszej skóry. Zapewnia też niezbędną ochronę przed promieniowaniem słonecznym, hamując wzrost komórek nowotworowych. Pomaga również zwalczać choroby takie jak trądzik, łuszczyca i suchość, zapewniając nawodnienie i elastyczność.

Przygotuj swoją skórę na kilka dni przed nadejściem słonecznego lata, spożywając tę witaminę w koktajlach lub sałatkach zawierających owoce i warzywa takie jak:

 • Mango
 • Słodkie ziemniaki
 • Marchew
 • Pomidory
 • Dynia
 • Zielone liście (szpinak, sałata, kalafior)

Mówi się, że produkty, które mogą dostarczać tej wspaniałej witaminy, to te, które mają czerwony/pomarańczowy kolor, ponieważ zawierają beta-karoten. Są to też potężne źródła witaminy A dla skóry.

2. Zdrowa cera i witamina B3

Znana również jako niacyna, to witamina kompleksu B używana w procesach tworzenia wielu kosmetyków, które przyczyniają się do zmniejszenia zaczerwienienia lub problemów zapalnych.

Buteleczka olejku eterycznego

Sprzyja organizmowi w uzyskaniu odpowiedniego blasku skóry, tak samo też może odbudować skórę, jeśli ta jest wiotka lub niezbyt jędrna, a tym samym może zapobiegać starzeniu się skóry w krótkim czasie.

Żywność, którą należy spożywać, aby skorzystać z właściwości witaminy B3 to:

Oprócz tego zalecamy również spożywanie pokarmów, o wysokiej zawartości witaminy B12:

 • Drożdże piwne
 • Wątroba
 • Sardynki
 • Owoce morza

Witamina B12 jest odpowiedzialna za produkcję czerwonych krwinek w organizmie w celu regulacji napięcia skóry i odpowiedniej pigmentacji.

3. Witamina C

Oto witamina odpowiedzialna za jędrność twojej skóry. Jędrna i zdrowa cera – nosi jej imię. Witamina C jest bardzo ważna, ponieważ pomaga syntezować kolagen w skórze.

Owoce, warzywa i witamina C

Kolagen jest białkiem odpowiedzialnym za zapewnianie elastyczności tkanek, a także szybką odbudowę w stosunku do szkód spowodowanych wiekiem lub trudnymi warunkami.

Z drugiej strony jest odpowiedzialna za zmniejszenie i zapobieganie pojawianiu się przebarwień, gdyż przyczynia się do produkcji keratyny w organizmie; jest to podstawowe białko do formacji nowych komórek.

Odnajdziesz jej zalety w produktach takich jak:

 • Owoce cytrusowe (cytryna, grejpfrut, pomarańcze)
 • Papaja
 • Guajawa
 • Żółta papryka
 • Melon

4. Witamina E

Jest to kolejna z witamin, która pomoże Ci zwalczyć niedoskonałości widoczne na skórze spowodowane wiekiem lub związane z chorobami, słońcem lub innymi toksycznymi czynnikami, których zdrowa cera jest pozbawiona.

Witamina E i zdrowa cera

Witamina E działa jak silny przeciwutleniacz, który może oczyścić organizm z wolnych rodników, zachowując rezerwy kolagenu i komórek.

Aby systematycznie korzystać z jej właściwości:

 • Regularnie dodawaj szczyptę pieprzu do posiłków
 • Przygotuj sosy na bazie olejów roślinnych, takich jak oliwa z oliwek
 • Jedz orzechy, oliwki i nasiona słonecznika

Kolejny ciekawym faktem jest, że witamina E przyczynia się do regulacji wilgotności w skórze. Ponadto pomaga w procesie wchłaniania witaminy A w całym organizmie.

To może Cię zainteresować ...
Witaminy na co dzień – Zalecenia dla 20-,30- i 40-latków
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Witaminy na co dzień – Zalecenia dla 20-,30- i 40-latków

Witaminy są potrzebne każdemu, ale nasze zapotrzebowanie na poszczególne substancje i ich dawki zmienia się wraz z wiekiem. • Brito, A., Hertrampf, E., Olivares, M., Gaitán, D., Sánchez, H., Allen, L. H., & Uauy, R. (2012). Folatos y vitamina B12 en la salud humana. Revista Medica de Chile. https://doi.org/10.4067/S0034-98872012001100014
 • Carbajal Ángeles. (2013). Vitamina A. In Manual de Nutrición y Dietética.
 • Kang, D., Shi, B., Erfe, M. C., Craft, N., & Li, H. (2015). Vitamin B12 modulates the transcriptome of the skin microbiota in acne pathogenesis. Science Translational Medicine. https://doi.org/10.1016/j.jece.2013.06.024
 • Manela-Azulay, M., Lima Filgueira, A., Mandarim-de-Lacerda, C. A., Cuzzi, T., & De Andrade Perez, M. (2003). Vitamina C. Anais Brasileiros de Dermatologia. https://doi.org/10.1590/S0365-05962003000300002
 • Office of Dietary Suplements. (2007). Datos sobre la Vitamina E 1. National Institutes of Health. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1176/appi.ps.201600096