Awokado - poznaj triki, by przechowywać je jak najdłużej
Awokado to jeden z najbardziej wyjątkowych owoców. Można wykorzystać go do wielu różnych przepisów – czy to do smoothie, czy sałatek, czy też do guacamole.
Co ciekawe, awokado ma nie tylko liczne zastosowania kulinarne, ale i kosmetyczne – to składnik wielu naturalnych masek do włosów czy skóry twarzy. Jeśli chcesz przechowywać ten owoc jak najdłużej, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka trików.
Jeśli kupiłaś awokado, ale nie jesteś w stanie zużyć go za jednym zamachem lub do swojego przepisu potrzebujesz tylko niewielkiej ilości tego owocu, możesz wykorzystać kilka domowych sposobów, które przedłużą jego trwałość i zapobiegną zepsuciu się.
Zapewne zauważyłaś, że pozostawione na dłużej awokado brązowieje i traci swój świeży wygląd. Na pewno wiesz też, jak ważne jest pełne wykorzystywanie produktów spożywczych i unikanie marnowania żywności, stąd też na pewno zainteresują Cię sposoby przedłużania ich trwałości.
Jak przechowywać całe awokado?
Bezpośrednio po przyniesieniu owoców do domu, najlepiej będzie owinąć je w gazetę lub schować w papierowej torbie.
Oczywiście możesz ominąć ten krok jeśli będziesz używać ich od razu, jeśli jednak chcesz przedłużyć ich trwałość, zastosuj się do naszych wskazówek. Wówczas owoce będą nadawały się do spożycia nawet 7 dni później, bo właśnie tyle mniej więcej zajmuje im dojrzewanie.
Z drugiej strony – jeśli chcesz, by awokado dojrzało szybciej – w tej samej papierowej torbie umieść jabłko lub banana i pozostaw owoce w temperaturze pokojowej.
Gdy zależy Ci, aby awokado zachowało swój zielony kolor, unikaj pozostawiania go w świetle słonecznym i nie wkładaj owocu do lodówki. Spowalnianie procesu dojrzewania owocu może bowiem doprowadzić w ten sposób do jego przyspieszonego gnicia.
- Sprawdzaj stan owocu codziennie.
- Dojrzałość owocu możesz sprawdzić lekko naciskając na jego skórkę. Jeśli jest dojrzały, skórka pod wpływem dotyku lekko się odkształci.
- Jeśli owoc pozostaje zielony, możesz przechowywać go w temperaturze pokojowej nawet przez tydzień.
Przechowywanie przekrojonego owocu
Jeśli pokroiłaś już awokado, wciąż możesz przedłużyć jego trwałość, stosując prosty domowy trik. Za pomocą szczoteczki lub pędzelka pokryj obie przekrojone części owocu sokiem z cytryny lub limonki.
Spowolni to proces utleniania. Jeśli nie masz pod ręką cytryny ani limonki, możesz także wykorzystać pomarańcze, ocet lub sok pomidorowy.
Posmarowane połówki złącz ze sobą, dzięki czemu ograniczysz kontakt miąższu z powietrzem. Tak przygotowany owoc owiń folią spożywczą, włóż do zamykanej plastikowej torebki lub torebki próżniowej, albo nawet do czystego pojemnika. Umieść pakunek w lodówce, gdzie będziesz mogła przechowywać go nawet przez kilka następnych dni.
Przeczytaj koniecznie: Przechowywanie jedzenia – 6 częstych błędów
Jak przechować dojrzały owoc w całości?
Dojrzałe awokado w całości umieść w foliowej torebce i wypuść z niej całe powietrze. Aby spowolnić procesy gnilne, umieść torebkę w lodówce. Jeśli po pewnym czasie zauważysz, że owoc stał się zbyt miękki i łatwo się odgniata, to znak, że nie należy go jeść.
Przechowywanie owocu bez pestki
Owoc bez pestki psuje się szybciej, właśnie wtedy możesz więc wykorzystać sok z dowolnego cytrusa lub oliwę z oliwek. Sama oliwa nie do końca ogranicza utlenianie, jednak doskonale wchłania powietrze.
- Owiń owoc folią spożywczą lub włóż do foliowej reklamówki.
- Szczególnie oliwa z oliwek przykryta folią zapewni długotrwałą ochronę miąższu przed zepsuciem.
- Umieść owoc w lodówce.
Jeśli możesz – zachowaj pestkę!
Pozostawiając pestkę wewnątrz połówki awokado, której nie wykorzystałaś, zapewnisz mu dłuższą trwałość i spowolnisz proces utleniania. Analogicznie – jak w przypadku, gdy nie masz już pestki – owiń owoc folią i umieść w lodówce. Co jakiś czas sprawdzaj stan skórki i miąższu. Przechowywany w ten sposób owoc (z pestką) dojrzeje w pełni za około 1-2 dni.
Zamrażanie owoców
Aby zamrozić awokado, przekrój je na pół ostrym nożem wzdłuż dłuższej krawędzi. Rozdziel połówki, wyjmij pestkę i obierz owoc ze skórki. Miąższ możesz wydrążyć z łupinki za pomocą łyżeczki lub palcami (jeśli owoc jest wystarczająco miękki i dojrzały).
Zobacz także: Zioła mrożone w oliwie – Korzyści zdrowotne
Następnie możesz przygotować purée, której najlepiej będzie nadawać się do zamrożenia i długiego przechowywania. W przeciwnym wypadku, jeśli chcielibyśmy zamrozić owoc w całości, straciłby on swoją konsystencję, smak i właściwości.
- Do przygotowanego puree dodaj odrobinę soku z cytryny.
- Możesz skorzystać z blendera, dzięki któremu składniki dobrze się połączą.
- Przełóż puree do czystego pojemnika i umieść w zamrażarce.
Jest to sposób na przechowywanie owoców nawet przez pół roku! Puree z awokado wykorzystasz wedle potrzeb do przygotowania smoothies, guacamole czy wielu innych przepisów.
Warto za wszelką cenę unikać marnowania żywności, a pomogą Ci w tym proste domowe sposoby. Nie trzeba Ci dużo czasu czy pieniędzy, aby cieszyć się awokado przez długie miesiące.