Folia aluminiowa - 8 nieznanych zastosowań w domu

Dzięki swojej teksturze, folia aluminiowa może być bardzo pomocna między innymi aby naostrzyć stępione nożyczki.
Folia aluminiowa - 8 nieznanych zastosowań w domu

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Folia aluminiowa to materiał powszechnie używany w naszych gospodarstwach domowych, zwłaszcza do przechowywania i zabezpieczania żywności. Jej delikatne arkusze łatwo jest formować, dzięki czemu skutecznie przykrywają jedzenie, naczynia i inne elementy.

Okazuje się jednak, że poza celami spożywczymi, folia aluminiowa może nam się przydać również do innych interesujących celów, ułatwiając tym samym rozmaite zajęcia i prace domowe.

Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnorakich zastosowań, jakie materiał ten może znaleźć w naszym domu, w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą ośmioma najlepszymi metodami na jego użycie.

Koniecznie przeczytaj i wypróbuj już dziś!

1. Folia aluminiowa a przywracanie blasku garnkom

Brudne garnki

Folia aluminiowa może nam pomóc doczyścić garnki z resztek jedzenia oraz ze spalonych zabrudzeń.

Podobnie jak robią to gąbki i drapaki, usuwa ona brud i zanieczyszczenia przytwierdzone do garnków, przywracając im pierwotny połysk.

Sposób zastosowania

 • Weź duży kawałek folii aluminiowej, uformuj dużą kulę i pocieraj nią energicznie części garnka, które chcesz doczyścić.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do artykułu: Garnki – 6 prostych trików na ich wkorzystanie

2. Usuwanie tłuszczu z piekarnika

Obecnie jest dostępnych na rynku wiele metalowych gąbek, drapaków i innych materiałów przeznaczonych do doczyszczania piekarników z resztek tłuszczu. Okazuje się jednak, że zwykła kula wykonana z folii aluminiowej również jest w tym użyteczna.

Sposób zastosowania

 • Spryskaj zabrudzone części piekarnika mieszanką sody oczyszczonej i soku z cytryny. Pozostaw na około 5 minut, a następnie energicznie wyczyść kulką zrobioną z folii aluminiowej.

3. Folia aluminiowa do czyszczenia srebra

Folia aluminiowa do czyszczenia srebra

Folia aluminiowa może nam pomóc przywrócić dawny blask srebru i srebrnym ozdobom, gdy zaczyna je pokrywać brudny osad.

Sposób zastosowania

 • Włóż do dużego pojemnika arkusz folii aluminiowej, następnie wlej gorącą wodę i kilka łyżek soli.
 • Umieść w pojemniku srebro, które chcesz wyczyścić i pozostaw na 20 minut. Srebro będzie jak nowe!

Zajrzyj również do artykułu: Srebro – 7 domowych sposobów na czyszczenie

4. Czyszczenie żelazka

Jedną z metod skutecznego czyszczenia tafli żelazka jest zastosowanie folii aluminiowej z łyżką soli.

Okazuje się bowiem, że składniki te w połączeniu pomagają nam usunąć czarną, przypaloną warstwę, która powstaje na powierzchni żelazka, plamiąc i niszcząc również nasze ubrania.

Sposób zastosowania

 • Umieść arkusz folii aluminiowej na desce do prasowania, pokryj ją łyżką soli, a następnie “wyprasuj” całość gorącym żelazkiem, tak jak robisz to z odzieżą.
 • Ostudź nieco żelazko, a następnie usuń resztki zanieczyszczeń czystą szmatką.

5. Folia aluminiowa do ostrzenia nożyczek

Ostrzenie nożyczek folią aluminiową

Jeżeli zauważyłeś, że Twoje nożyczki nie tną już tak dawniej i tracą swoją ostrość, idź do kuchni, chwyć papier aluminiowy i użyj go jako narzędzia do ich naostrzenia.

Sposób zastosowania

 • Utnij duży kawałek folii aluminiowej, złóż ją kilkakrotnie aż stanie się gruby, a następnie potnij go nożyczkami wykonując wiele cięć, aż do całkowitego ich naostrzenia.

6. Czyszczenie kuchenki gazowej

Aby wyeliminować resztki tłuszczu i żywności, które przyklejają się do kratek kuchenki, możesz użyć folii aluminiowej i odrobiny sody oczyszczonej.

Sposób zastosowania

 • Zmieszaj nieco sody oczyszczonej z wodą i spryskaj mieszanką kratki kuchenki.
 • Pozostaw na około 10 minut, a następnie energicznie przetrzyj kawałkiem folii aluminiowej.

7. Przywracanie do życia baterii

Bywa, że pewne sprzęty w naszym domu bądź zabawki i gadżety przestają działać, ponieważ luzują się w nich baterie, przez co przestają łączyć.

Gdy pojawi się u Ciebie taki problem, z łatwością go rozwiążesz przy użyciu papieru aluminiowego.

Sposób zastosowania

 • Złóż kilkakrotnie kawałek folii aluminiowej, aby uzyskać pożądaną grubość i umieść go w miejscu styku baterii i urządzenia elektronicznego.
 • Upewnij się, że wszystkie elementy są ciasno dopasowane, następnie złóż urządzenie, aby sprawdzić, czy sposób zadziałał.

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Przeczytaj artykuł: Najtrudniej dostępne miejsca w domu – 7 prostych trików na ich czyszczenie

8. Usuwanie rdzy z metalowych gąbek i drapaków

Folia aluminiowa i drapak

Metalowe gąbki i drapaki do naczyń zwykle łatwo zachodzą rdzą, ponieważ przebywają w wilgotnym środowisku za każdym razem, gdy ich używamy.

Problem jest tym gorszy, że rdza ta rozprzestrzenia się po każdej kuchni, plamiąc blaty, gdziekolwiek położymy gąbkę. Plamy te są bardzo trudne do usunięcia.

Aby tego uniknąć i aby usunąć z gąbek nieprzyjemny zapach, weź kawałek papieru aluminiowego i użyj go jako podkładki dla gąbki.

Sposób zastosowania

 • Wytnij kwadratowy kawałek folii aluminiowej i połóż jako podkładkę pod metalową gąbkę.
 • Zmieniaj ją regularnie aby uniknąć akumulacji wilgoci.

Czy wiedziałeś, jak wiele zastosowań ma w domu folia aluminiowa? Z całą pewnością dotąd używałeś jej tylko do opakowywania produktów spożywczych.

Teraz, kiedy znasz już proponowane przez nas triki, nie wahaj się zmienić go w Twojego wielkiego sprzymierzeńca prac domowych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.