Alkalizacja organizmu - 6 zmian, które należy wprowadzić do diety

Dzięki temu procesowi zachowasz równowagę kwasowo – zasadową w organizmie. Alkalizacja organizmu sprawia, że powoli znikają bóle głowy, uczucie ospałości i zmęczenia. Co należy zrobić?
Alkalizacja organizmu - 6 zmian, które należy wprowadzić do diety
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przy prowadzonym obecnie trybie życia, pełnym nałogów i pośpiechu – alkalizacja organizmu jest bardzo istotna. W tym artykule pokażemy Ci zmiany, których należy dokonać w swojej diecie, aby umożliwić pełne przeprowadzenie tego procesu. Szybko zauważysz pozytywny wpływ, jaki alkalizacja organizmu ma na Twoje zdrowie.

Kluczowym zadaniem jest regulacja pH naszego ciała, tak aby stało się bardziej zasadowe. Dzięki zastosowaniu się do konkretnych wytycznych, zmieniając swoje nawyki możemy skierować nasze pH w odpowiednią stronę. W ten sposób zwiększa się poziom alkaliczności a pozytywne wyniki są namacalne.

1. Alkalizacja organizmu: zacznij od dobrego śniadania

Alkalizacja organizmu nie odbędzie się bez pełnowartościowego śniadania. W zachodnim świecie to właśnie śniadanie uważane jest za najbardziej kwasowy posiłek w ciągu dnia.

Oczywiście nasze tradycje widoczne są w znacznym stopniu na talerzu. Stąd wiele z nacji traktuje śniadanie jako najważniejszy posiłek i obficie je celebruje. Inne państwa, w tym te śródziemnomorskie takie jak Hiszpania czy Włochy stosują skromniejszą wersje śniadania. Często też w słodkiej interpretacji. 

W ten sposób dzielimy świat na tych, którzy na śniadanie zajadają herbatniki, płatki śniadaniowe, jogurty, dżemy czy kawę i ciasteczka; oraz na tych, którzy nadając większe znaczenie pierwszemu posiłkowi jedzą: jajecznicę, jajka sadzone z bekonem czy omlety i tosty.

Śniadanie: jajka i dżemy

Większość tych produktów ma kwasowy odczyn i właśnie to uniemożliwia nam doprowadzenie do zasadowego pH organizmu. Jeżeli chcesz przeprowadzić alkalizację swojego ciała – musisz należycie rozpocząć dzień.

Najważniejsze w tym kontekście jest nawadnianie organizmu. Zanim wejdziesz do kuchni po poranną kawę – wypij szklankę wody lub wodę alkaliczną, wodę z cytryną czy napar z ziół.

W ten sposób nawodnisz komórki i uzupełnisz braki spowodowane długimi godzinami snu i bezruchu. Ten nawyk bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia zasadowości organizmu. 

2. Oddychaj prawidłowo

Czy wyobrażamy sobie życie bez prawidłowego oddechu? Oczywiście, że nie. Często jednak ignorujemy higienę oddychania uznając to za najbardziej fundamentalny proces w naszym organizmie, który dzieje się sam. Warto jednak wdrożyć w codzienność następujące ćwiczenia:

  • Weź głęboki wdech.
  • Wstrzymaj oddech na 4 sekundy.
  • Wydychaj przez 2 sekundy.

Pamiętaj, że możesz odpowiednio zwiększać proporcje czasu w tym ćwiczeniu. Możesz brać oddech głęboko, wstrzymując powietrze na 16 sekund i powoli wydychać. To bardzo skuteczne ćwiczenie, jednak należy wdrażać je powoli.

3. Alkalizacja a właściwie nawodnienie

Woda oczyszcza organizm z kwaśnych toksyn i przyspiesza metabolizm. Ponadto odczucie pragnienia często mylone jest z głodem, co powoduje wzrost apetytu. Generuje to przyrost masy, co nie jest wskazane kiedy chcemy uzyskać alkaliczne pH organizmu. 

Alkalizacja organizmu - woda

Alkalizacja organizmu to nie tylko kwestia zachowania młodości na dłużej, to również kwestia profilaktyki chorób większości układów – a w szczególności układu krążenia. Nasz organizm niestety nie wytwarza substancji zasadowych. Musi je dostawać z otoczenia.

Przeczytaj również: Picie wody – problemy, na jakie może pomóc

4. Postaw na zdrowe tłuszcze

Jak wiemy nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe dla organizmu, w dodatku mogą być nawet bardzo przydatne w procesie alkalizacji. Spożywanie większej ilości kwasów tłuszczowych, takich jak Omega 3 pozytywnie wpłynie na reakcje chemiczne w naszym organizmie.

Ponadto pomagają wzmocnić nasz układ odpornościowy, poprawiają trawienie i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się.

5. Alkalizacja organizmu potrzebuje dobrego masażu ciała

Historia masażu wywodzi się już ze starożytności, kiedy to był on uzupełnieniem obrzędów religijnych, a z czasem części oddziaływań tradycyjnej medycyny ludowej. Oprócz komfortu i niebywałego relaksu dobry masaż pozwoli ciału zregenerować siły i uwolnić się od nagromadzonych ciężarów.

Masaż a alkalizacja organizmu

 

Skóra odzyska witalność i elastyczność a w Tobie wzbudzi ochotę do działania. Masaż pobudza niezbędne w ciele mechanizmy, które eliminują kwasy zmagazynowane w mięśniach.

6. Dbaj o swoją skórę

Utrzymywanie skóry w czystości, dbanie o jej nawilżenie zapewnia niezliczoną ilość korzyści dla całego ciała. Odgrywa też ogromną rolę w alkalizacji organizmu. Wystarczy wziąć pod uwagę proste zabiegi jakimi są: szczotkowanie skóry czy peeling. Oto kilka wskazówek:

  • Szczotkowanie skóry na sucho to prosty zabieg, który pozwoli usunąć martwe komórki tak, aby ciało mogło generować te nowe. 
  • Sprzyja też cyrkulacji krwi, dzięki czemu efekt dociera do wszystkich warstw skórnych. Ten prosty zabieg umożliwi redukcję cellulitu i pomoże ujędrnić skórę. 

Taka forma masażu wywodzi się z Azji, jest bardzo popularna w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz w hinduskiej ajurwedzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296. doi: 10.7762/cnr.2018.7.4.291. Epub 2018 Oct 31. PMID: 30406058; PMCID: PMC6209729.
  • Zaccaro A., Piarulli A., Gemignani A., How breath control can change your life: a systematic review on psycho-physiological correlates of slow breathing. Frontiers in Human Neuroscience, 2018.
  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.