5 znaków, by przestać jeść gluten

Nietolerancja glutenu to coraz bardziej powszechne zjawisko. Poniżej przedstawiamy kilka symptomów, które mogą świadczyć o tym, że Twój organizm nie reaguje dobrze na produkty z glutenem.
5 znaków, by przestać jeść gluten
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wzrasta świadomość społeczna w tej kwestii i coraz więcej osób zastanawia się, czy powinni wyeliminować gluten ze swojej diety.

Niektórzy już się na to zdecydowali, pomimo że gluten nie powodował u nich żadnych problemów.

W tym artykule chcemy przedstawić główne oznaki świadczące o tym, że nasz organizm ma problemy z metabolizowaniem glutenu.

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że nadwrażliwość na gluten i choroba zwana celiakią, to dwie odrębne rzeczy.

  • Przy celiakii można obserwować wiele groźnych reakcji organizmu, które ostrzegają Cię, że coś jest nie tak. Czasem może to być nawet niebezpieczne dla życia.
  • Z kolei, kiedy masz po prostu nietolerancję na gluten, to skutki uboczne są wprawdzie uprzykrzające życie, ale mu nie zagrażają.

Zacznijmy może od tego, czym jest gluten? Zalicza się go do glikoprotein. Gluten zbija cząsteczki wody, przez co jedzenie w Twoim żołądku staje się żelowe. W rezultacie trawienie jest znacznie utrudnione.

Większość przetworzony produktów zawiera spore ilości glutenu. Dlatego też lekarze zalecają dokładne czytanie etykiet, zwłaszcza osobom cierpiącym na celiakię lub wrażliwość na gluten.

Kiedy należy wyeliminować gluten z diety

1. Dyskomfort trawienny, a gluten

Jeden z najważniejszych symptomów. Może objawiać się wzdęciami, zaparciami  lub biegunką…i nie zawsze w ten sam sposób.

Kobieta trzymająca się za brzuch

Raz możesz czuć się nadęta, by innym razem mieć zaparcia. Mogą temu towarzyszyć też problemy z okrężnicą.

2. Gęsia skórka na plecach i ramionach

W niektórych sytuacjach (poruszenie muzyką, intymna chwila z partnerem) jest to całkiem normalna reakcja, ale gęsia skórka pojawiająca się bez powodu może być symptomem wskazującym na nietolerancję glutenu.

Jeśli przytrafia Ci się to regularnie, powinnaś rozważyć eliminację glutenu ze swojej diety.

3. Zmęczenie

Poczucie zmęczenia po jedzeniu jest całkiem normalne, ale nie może być nadmierne.

Ziewająca kobieta

Jeśli Ci to towarzyszy, to zwracaj uwagę, czy w Twoim pożywieniu znajdował się gluten.

4. Zawroty i bóle głowy powodowane przez gluten

Problemy neurologiczne dość często występują przy celiakii i nadwrażliwości na gluten. Wynika to z faktu, że krew, która dociera do mózgu, nie ma takich właściwości, jakie powinna mieć i rodzi to pewne nieprawidłowości.

Jeśli zauważysz, że objawy te się nasilają, to być może należy wykluczyć gluten ze swojej diety.

5. Komplikacje hormonalne

Do najczęstszych nieprawidłowości hormonalnych wynikających z nietolerancji glutenu zaliczamy:

Jeśli problemy te są rezultatem spożywania glutenu, to ginekolodzy będą w stanie zaproponować Ci kilka rozwiązań. Pamiętaj, aby odwiedzać ich przynajmniej raz w roku. Wrażliwość na produkty z glutenem oraz celiakia są łatwe do wykrycia z medycznego punktu widzenia.

Dlatego też, jeśli zauważasz u siebie któreś z powyższych objawów, powinnaś bacznie obserwować swój organizm i udać się do specjalisty, aby ten mógł postawić diagnozę.

Na szczęście obecnie na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych dla osób, które borykają się z tym problemem. Dodatkowo największe firmy starają się zwiększyć podaż produktów wolnych od glutenu. Wszystko idzie zatem w dobrym kierunku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Biesiekierski, J. R., Peters, S. L., Newnham, E. D., Rosella, O., Muir, J. G., & Gibson, P. R. (2013). No effects of gluten in patients with self-reported non-celiac gluten sensitivity after dietary reduction of fermentable, poorly absorbed, short-chain carbohydrates. Gastroenterology. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2013.04.051
  • Biesiekierski, J. R., Newnham, E. D., Irving, P. M., Barrett, J. S., Haines, M., Doecke, J. D., … Gibson, P. R. (2011). Gluten Causes gastrointestinal symptoms in subjects without celiac disease: A double-blind randomized placebo-controlled trial. American Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1038/ajg.2010.487
  • Czaja-Bulsa, G. (2015). Non coeliac gluten sensitivity – A new disease with gluten intolerance. Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.clnu.2014.08.012
  • Hadjivassiliou, M., Sanders, D. S., Grünewald, R. A., Woodroofe, N., Boscolo, S., & Aeschlimann, D. (2010). Gluten sensitivity: from gut to brain. The Lancet Neurology. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(09)70290-X
  • Nehra, V., Marietta, E. V., & Murray, J. A. (2012). Celiac Disease. In Encyclopedia of Human Nutrition.
  • https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00046-5
  • Vazquez-Roque, M., & Oxentenko, A. S. (2015). Nonceliac Gluten Sensitivity. Mayo Clinic Proceedings. https://doi.org/10.1016/j.mayocp.2015.07.009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.