Ból głowy o poranku - Najczęstsze możliwe przyczyny

Aby zapobiec nagłym atakom bólu głowy, bardzo ważne jest poznanie najpowszechniejszych jego przyczyn. Jeśli jednak uciążliwe migreny ciągle nawracają, jest to znak, że czas udać się do lekarza.
Ból głowy o poranku - Najczęstsze możliwe przyczyny

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Ból głowy czy migrena to bardzo niekomfortowa dolegliwość, która potrafi skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Ataki bólu różnią się swoją intensywnością, czasem trwania czy źródłem, jednak dość często stoją za nimi te same przyczyny.

Jeśli o poranku budzi Cię  ból głowy, od rana kręci Ci się w głowie i masz trudności ze wstaniem z łóżka, może być to dobry powód, by udać się do lekarza specjalisty i zdiagnozować przyczynę tej dolegliwości. O kilku najpowszechniejszych opowiemy już za chwilę.

Dlaczego budzi mnie ból głowy?

Wiele osób decyduje się na wizytę u lekarza dopiero, gdy nie są już w stanie znieść uciążliwych i długotrwałych ataków bólu. Gdy nie działają leki przeciwbólowe ani zimne okłady, a ból nie ustępuje przez wiele godzin, życie staje się naprawdę nie do zniesienia. Oto najpowszechniejsze przyczyny tej dolegliwości:

Stany zapalne jamy nosowej

Gdy w jamie nosowej i zatokach rozwija się stan zapalny, ból promieniuje także do oczu czy skroni. W takich przypadkach, by pozbyć się nawracającego bólu głowy, należy zacząć od wyeliminowania przyczyny stanu zapalnego, którą może być alergia bądź infekcja.

Bezdech senny

Poranny ból głowy

Dolegliwość ta to chwilowy bezdech, czyli przerwy w oddychaniu, do których dochodzi w trakcie snu. Gdy nawet przez chwilę mózg nie otrzymuje odpowiedniej dawki tlenu, wówczas brak dotlenienia może skutkować właśnie uciążliwym bólem głowy o poranku.

Inne towarzyszące bezdechowi objawy to cienie pod oczami i przewlekłe zmęczenie, nawet pomimo wielu godzin snu. Zapytaj swoich domowników, czy zdarza Ci się chrapać, bo właśnie to może być źródłem Twoich problemów zdrowotnych.

Zaburzenia snu

Oprócz bezdechu sennego, który jest dolegliwością kliniczną, za porannymi bólami głowy mogą stać także czynniki emocjonalne i psychologiczne. Stres, codzienne zmartwienia i lęki mogą znacznie pogorszyć jakość Twojego snu. Wówczas nawet gdy śpisz zalecane 8 godzin dziennie, budzisz się zmęczona i pozbawiona energii.

Wiele osób prowadzi bardzo nieregularny tryb życia. Kładziemy się spać bardzo późno, cierpimy z powodu koszmarów sennych i podwyższonego poziomu stresu. Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne – np. światła uliczne, chrapanie partnera czy inne hałasy.

Napięcie mięśniowe

Jeśli chronicznie się nie wysypiasz lub śpisz w nieprawidłowej pozycji, to także może wpływać na pojawienie się bezsenności czy koszmarów sennych. Zwiększa to też szanse występowania napięcia mięśniowego, zwłaszcza w okolicy szyi i ramion. Taki rodzaj napięcia bezpośrednio wywołuje ból głowy.

Zadbaj o odpowiedniej jakości materac i poduszkę, dostosowane do Twojej sylwetki. Nie tylko będziesz się lepiej wysypiać i unikniesz bólu głowy, ale także zadbasz o swój kręgosłup.

Nadużywanie leków

Chodzi tutaj przede wszystkim o leki przeciwbólowe, specjalnie przeznaczone do leczenia bólu głowy. Jeśli migrena występuje nawet dwa razy w tygodniu, jest całkiem zrozumiałe, że sięgamy po różne specyfiki na tę dolegliwość.

Niestety nadużywanie leków przeciwbólowych może w rzeczywistości przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.

Oznacza to, że leki, które z reguły powinny uśmierzać ból, w rzeczywistości mogą stać się jego przyczyną. Uważaj szczególnie na takie lekarstwa jak:

  • aspiryna
  • acetaminofen
  • lekki zmniejszające krzepliwość
  • leki psychotropowe

Odwodnienie organizmu

Ból rano

Przyczyną bólu głowy może być odwodnienie organizmu, dlatego też zadbaj o to, by codziennie pić odpowiednią ilość wody. Gdy organizm nie jest odpowiednio nawodniony, zwiększa się napięcie w naczyniach krwionośnych w głowie. Krew nie jest wówczas odpowiednio dotleniona, a to wywołuje właśnie ból głowy.

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami to dość powszechna dolegliwość u dzieci, choć zdarza się także w przypadku osób dorosłych. Ten podświadomy nawyk wywołuje napięcie mięśni żuchwy, co może być źródłem bólu i dyskomfortu od razu po przebudzeniu.

Nieprawidłowa pozycja we śnie

Kolejnym dość częstym błędem podczas snu, który może w konsekwencji wywoływać ból głowy i zmęczenie, jest nieprawidłowa i nienaturalna pozycja ciała. Jeśli śpisz zwinięta ,,w kulkę” lub wyginasz się w dziwne pozycje, rano może boleć Cię nie tylko głowa, ale i plecy, szyja i ramiona.

Staraj się wyprostować i spać na boku lub na plecach. Unikaj spania na brzuchu. Pamiętaj, że prawidłowa pozycja pozwala także na dobre krążenie krwi w organizmie, co pomoże Ci uniknąć bólu głowy o poranku.

Nadciśnienie i cukrzyca

Obydwie te dolegliwości mogą być bezpośrednią przyczyną porannej migreny. Dzieje się tak dlatego, iż w obydwu tych przypadkach dochodzi do zwężenia się naczyń krwionośnych, rośnie za to ciśnienie i napięcie mięśniowe, także w głowie.

Miejsce ustawienia łóżka

Kobieta z migreną

Jeśli chodzi o jakość naszego snu i jej wpływ na nasze samopoczucie, nie bez znaczenia są tajniki takich starożytnych sztuk jak feng shui. Filozofia ta głosi między innymi, że zagłówek łóżka powinien zawsze wskazywać północ, gdyż podobno wspomaga to relaks i wypoczynek w nocy.

Feng shui ma w tym względzie wiele wspólnego z nauką: okazuje się bowiem, że pole magnetyczne Ziemi oddziałuje na nas, gdy śpimy. Ustawienie łóżka wcale nie jest więc bez znaczenia.

Zespół niespokojnych nóg

Dolegliwość tę opisuje się jako niekontrolowany impuls poruszania dolnymi kończynami. Jest to jedna z przyczyn zaburzeń snu, jako że ciągłe spięcia mięśni utrzymują mózg w stanie aktywności. Może to prowadzić do takich objawów jak przemęczenie czy ból głowy o poranku.

Jeśli bólom głowy towarzyszą takie dolegliwości jak nudności, wymioty czy brak ostrości widzenia, pamiętaj, aby niezwłocznie udać się do lekarza!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.