Kolana - 4 rzeczy, które mówią o Twoim zdrowiu

Ból w kolanach może być przyczyną różnych schorzeń. Ważne jest, aby rozpoznać je wystarczająco wcześnie i zacząć działać.
Kolana - 4 rzeczy, które mówią o Twoim zdrowiu
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nieważnie ile masz lat, jeśli kolana sprawiają Ci ból, to jest to powód do zmartwienia. Niekoniecznie musi to być związane z kością czy mięśniem. Ból kolana zazwyczaj pochodzi ze stawu, który łączy kość z rzepką.

Cokolwiek jest powodem, Twoje kolana wysyłają Ci wiadomość. Coś dzieje się z Twoim zdrowiem i jest to odczuwalne w tej konkretnej części Twojego ciała.

Zanim zaczniesz brać jakiekolwiek leki na złagodzenie bólu w kolanach, najlepiej zobaczyć się ze specjalistą. Wybierze on dla Ciebie najodpowiedniejsze leczenie.

Przyjmowanie tabletek przeciwbólowych, zaprzestanie chodzenia na siłownię, unikanie wchodzenia po schodach nie jest właściwą metodą. Choć ta strategia może uśmierzyć lub wyeliminować ból, działa ona wyłącznie tymczasowo.

Kiedy tylko powrócisz do regularnego stylu życia, Twoje kolana nadal będą sprawiać Ci ból. Jeśli więc Twoje nogi starają się coś Ci zakomunikować, to oznacza to następujące rzeczy:

1. Nie wchodź do góry!

Kiedy Twoje kolana krzyczą na Ciebie, dzieje się tak, ponieważ bardzo cierpią.

Kobieta wbiega po schodach

Kiedy kolana sprawiają Ci ból podczas wchodzenia po schodach, może to oznaczać, że się ścierają. Inne możliwe przyczyny bólu:

  • wady wrodzone
  • trauma
  • zaburzenia metabolizmu

Ból w kolanach podczas wchodzenia po schodach może być wczesną oznaką dolegliwości zwanej chorobą zwyrodnienia stawów (osteoartroza), która atakuje głównie chrząstkę.

Osteoartroza jest chorobą przewlekłą. Oznacza to, że ból w stawach może dokuczać przez długi okres czasu. Ponadto może temu towarzyszyć opuchlizna, uczucie gorąca oraz ograniczona ruchowość.

Aby uchronić się przed postępowaniem choroby, ważne jest, aby nie wykonywać nadmiernych oraz powtarzających się ruchów.

Niektóre czynniki, które mogą przyczynić się do postępu choroby to:

  • Wiek: choroba zwyrodnienia stawów zazwyczaj dotyka osób w średnim wieku, występuje również u osób starszych.
  • Dziedziczność: wygięte lub koślawe kolana.
  • Waga: otyłość zmusza stawy do utrzymywania większej wagi.
  • Kontuzje: przebyte urazy sportowe mogą być przyczyną późniejszej osteoartrozy.
  • Przeciążenie: klęczenie, schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz chodzenie jako część Twojej pracy.

2. Czy słyszałaś to trzeszczenie?

Kiedy rzepka wydaje delikatny dźwięk “trzeszczenia”, być może nastąpiło rozerwanie łękotki. To powszechna kontuzja dotykająca zawodników w sportach kontaktowych, takich jak rugby czy piłka nożna. Kiedy kolana sportowców ulegają zwichnięciu, przestają funkcjonować prawidłowo. Czasami nawet wymagana jest operacja, aby przywrócić kolana do zdrowia.

Na łękotkę składają się dwa dyski chrzęstne, które kształtem przypominają literę C. Są położone między kością udową, piszczelem i rzepką (centralna, okrągła kość w kolanie).

Przeczytaj także: Wzmocnienie kości – użyj naturalnych składników

Łękotka pomaga stabilizować kolano. Działa na kości jak poduszka. Jeżeli masz rozerwaną łękotkę, musisz unieruchomić kolano. Możesz je usztywnić poprzez przywiązanie bandażem deseczki do kolana.

Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych ruchów oraz uchronisz tkanki i mięśnie przed dalszym uszkodzeniem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się o najlepszej dla Ciebie formie unieruchomienia kończyny.

3. Zdrętwiałe kolana

Rwa kulszowa (ischias) powoduje zdrętwienie oraz mrowienie w kolanach. Nie jest to schorzenie typowe dla kolan. Jednak to uszkodzenie nerwu kulszowego, który rozpoczyna się na wysokości kręgów lędźwiowych oraz ciągnie się aż do tylnej części każdej nogi. Kiedy do tego dochodzi, ból jest tak silny, że uniemożliwia on normalne poruszanie się.

Jeśli skontaktujesz się z lekarzem w tej sprawie, najprawdopodobniej zaleci Ci ogrzanie tego miejsca lub obłożenie lodem, by złagodzić stan zapalny.

Ważne jest, aby stosować lód przez pierwsze 48 do 72 godzin, a następnie ogrzewać opuchliznę.

Ale nie martw się! Zazwyczaj rwa kulszowa ustępuje, pod warunkiem, że będziesz przestrzegać zaleceń lekarza. Ten problem zdrowotny może powrócić, dlatego zachowaj ostrożność.

4. Uczucie gorąca w kolanie

Podobnie jak rwa kulszowa, ból w kolanie powodują również zakrzepy krwi, którym towarzyszy uczucie gorąca.

Biegaczka schyla się z powodu bólu kolana

Zakrzepy mogą być spowodowane poniższymi czynnikami:

  • Nadwaga. Jeśli masz nadwagę, a Twoje kolana zaczynają sprawiać Ci ból, ważne jest, abyś podjęła prostą aktywność fizyczną, np. spacerowanie.
  • Menopauza.
  • Złamanie kości.
  • Upadek.
  • Ciąża.
  • Środki antykoncepcyjne.
  • Wypadek.
  • Brak ruchu. Jeśli masz pracę, w której całymi godzinami musisz siedzieć, ważne jest, abyś co jakiś czas wstawała i wykonywała krótki spacer. Powinnaś również wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Jeżeli planujesz podróż samolotem lub samochodem przez kilka godzin, pamiętaj o tym, aby poruszać nogami oraz mięśniami lędźwiowymi.

Jednoczesne odczuwanie gorąca oraz bólu za kolanem jest sygnałem ostrzegawczym na pojawienie się zakrzepu. Zakrzepy mogą być czasem śmiertelne. W wypadku takiego zagrożenia, należy brać leki rozcieńczające krew. Jednakże leki muszą być zawsze brane pod kontrolą lekarza. Nie próbuj leczenia na własną rękę.

Teraz, kiedy znasz już kilka chorób mogących być przyczyną bólu w kolanach, łatwiej będzie Ci podjąć leczenie.

Jeżeli Twoje kolana mogłyby do Ciebie przemówić, powiedziałyby Ci o którejś z tych rzeczy? Jeśli tak, już wiesz, co mogłoby Ci dolegać.

I chociaż może już znasz przyczynę, nie zapomnij skonsultować się z lekarzem, może on postawić bardziej szczegółową diagnozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.