Żylaki - 7 najlepszych sposobów
Żylaki to nadmierne rozszerzenia żył, które uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi. Problem dotyczy przede wszystkim nóg. Żylaki mogą powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci najlepsze domowe remedia. Zacznij je stosować już dzisiaj!
Skąd się biorą żylaki?
Żylaki powstają kiedy naczynia krwionośne się rozszerzają i zaczynają gromadzić krew. Problem dotyczy zwłaszcza kobiet po 40. roku życia. Do najczęstszych czynników ryzyka należą:
Przeczytaj również: Krążenie krwi – naturalne remedia
Otyłość
Jeżeli nogi są wyjątkowo grube, potrzeba im dodatkowej dawki krwi. Żyły się przeciążają i dochodzi do zaburzeń.
Siedzący tryb życia
Przebywając w pozycji siedzącej przez wiele godzin dziennie sprawiamy, że ani krążenie krwi w nogach, ani mięśnie, nie mogą w należyty sposób pracować. To właśnie dlatego krew nie może odpowiednio przepływać i powstają zastoje, które są przyczyną żylaków.
Długie godziny na nogach
Zarówno wielogodzinne siedzenie, jak i stanie na nogach, wpływa negatywnie na pracę naszych mięśni i ogranicza obieg krwi.
Pigułki antykoncepcyjne
Tabletki tego typu powodują retencję płynów, a co za tym idzie, wpływają na gospodarkę płynów. Kobiety, które stosują doustne środki antykoncepcyjne praktycznie zawsze odczuwają zmiany w nogach.
Uwarunkowania genetyczne
Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, jeżeli w rodzinie cierpią na nie nasze mamy lub babcie.
Inne czynniki ryzyka
Palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze i nadmierny poziom cholesterolu mogą wpływać na pojawianie się żylaków.
Najlepsze remedia na żylaki
Leczenie należy zacząć jak najszybciej – jak tylko zauważymy pierwsze objawy. Tylko wtedy uda nam się uniknąć konsekwencji, takich jak bóle czy skurcze. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do zmian skórnych i infekcji.
Do najlepszych naturalnych terapii należą:
Jagody
Jagody wpływają pozytywnie na nasze naczynia krwionośne – rozszerzają je i wzmacniają. Poprawiają krążenie krwi i są bogate w bioflawonoidy i witaminę P.
Możesz jadać je na surowo, jako przekąskę lub deser, albo przygotować napar z jednej łyżki stołowej suszonych jagód. Wypijaj dwie szklanki dziennie.
Aloes
To bardzo popularne i skuteczne remedium. Przekrajamy na pół łodygę aloesu i robimy okład bezpośrednio na skórę. Możesz też kupić wyciąg z aloesu w aptece i stosować na zasadzie kremu.
Niektóre Panie mieszają żel z aloesu ze startą marchewką i kilkoma łyżkami octu winnego. Tak przygotowaną maseczkę pozostawiamy na żylakach przez około 20 minut.
Odwiedź ten artykuł: Ćwiczenia stymulujące krążenie krwi.
Skrzyp polny
Istnieje wiele ziół, które są w stanie poprawić krążenie krwi i zredukować żylaki. Jednym z nich jest właśnie skrzyp polny, który posiada wiele zbawiennych właściwości.
Pamiętaj jednak, że nie poleca się skrzypu kobietom w ciąży i pacjentom chorym na serce.
Nagietek
Kolejną rośliną, która pozytywnie wpływa na stan naszych nóg jest nagietek – zapobiega on nadmiernej degeneracji żył wraz z upływem czasu. Napar z nagietka naprawia uszkodzenia naczyń krwionośnych, redukuje stany zapalne i uśmierza ból.
W niektórych sklepach zielarskich można nabyć maść z płatkami nagietka. Możesz też przygotować ją samodzielnie! Jak? Wystarczy namoczyć kilka kwiatów w odrobinie wody i mieszać je z neutralnym kremem. Stosujemy maść każdego wieczoru.
Olejki esencjonalne
Jednym z najlepszych sposobów na żylaki są masaże z użyciem olejków esencjonalnych. Pomagają nam się zrelaksować po całym dniu na nogach. Masaż należy wykonać okrężnymi ruchami, zaczynając od kostek aż po uda.
Możesz użyć oliwy z oliwek. Zadbaj o to, żeby była ciepła.
Cyprys
Kora tego drzewa posiada wiele właściwości leczących dolegliwości układu krążenia i żylaki.
Składniki
- 2 łyżki stołowe liści i kory cyprysa (20 g)
- 1 litr wody
Przygotowanie
- Podgrzej litr wody i, kiedy zacznie wrzeć, dodaj do niego liście i korę cyprysa.
- Gotuj przez około 10 minut. Odcedź i odstaw do ostygnięcia.
- Wypijaj 7 łyżek stołowych dziennie.
Możesz też stosować napar do użytku zewnętrznego. Wystarczy namoczyć wacik i przetrzeć.
Kasztany indyjskie
Na dzień dzisiejszy, jeżeli chodzi o naturalne remedia, nie ma nic skuteczniejszego. Poprawiają funkcjonalność żył i zastawek.
Składniki
- 5 łyżek stołowych skórki kasztanów indyjskich (50 g)
- 1 litr wody
Przygotowanie
- Wodę doprowadź do wrzenia i dodaj skórkę kasztanów. Gotuj przez około 10 minut.
- Po upływie tego czasu odcedź. Poczekaj aż ostygnie i wypij.
- Powtarzaj kurację codziennie, rano lub wieczorem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gloviczki, P., Comerota, A. J., Dalsing, M. C., Eklof, B. G., Gillespie, D. L., Gloviczki, M. L., … Wakefield, T. W. (2011). The care of patients with varicose veins and associated chronic venous diseases: Clinical practice guidelines of the Society for Vascular Surgery and the American Venous Forum. Journal of Vascular Surgery. https://doi.org/10.1016/j.jvs.2011.01.079
- Arora, M. (2017). Management of varicose veins. JK Science. https://doi.org/10.9738/INTSURG-D-14-00084.1
- Gloviczki, P., & Gloviczki, M. L. (2012). Guidelines for the management of varicose veins. Phlebology. https://doi.org/10.1258/phleb.2012.012S28