Zwolnienie lekarskie z powodu bolesnej miesiączki
Polemika trwa. Włoski parlament debatował niedawno nad tym, czy przyznać zwolnienie lekarskie w postaci trzech wolnych dni dla kobiet cierpiących na bolesne miesiączki.
Okazuje się, że zwolnienie lekarskie na “te dni” nie jest całkiem nowym pomysłem. Na przykład w Japonii wspomniane dni wolne dla miesiączkujących kobiet istnieją już od 1947 roku.
W Argentynie z kolei przyznaje się kobietom, które tego potrzebują jeden dzień wolnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie we wszystkich sektorach i nie we wszystkich firmach.
Idea ta stopniowo pojawia się również w niektórych krajach europejskich, takich jak Zjednoczone Królestwo. Niektóre firmy – mając na celu prowadzenie innowatorskiej i przyjaznej pracownikom polityki – już zawarły zwolnienie lekarskie na czas miesiączki w swoich wewnętrznych zasadach.
Być może nasi czytelnicy mają już wyrobione zdanie na ten temat. A Ty, co o tym sądzisz? Czy powinno się przyznawać zwolnienie lekarskie kobietom cierpiącym na bolesne miesiączki?
Niektóre osoby mają w tej kwestii bardzo skrajne zdanie. Jedni całkowicie zgadzają się z tym postanowieniem, inni natomiast są mu ostro przeciwni. Twierdzą, że przyznawanie kobiecie dni wolnych z powodu miesiączki jest niesprawiedliwe i bezpodstawne.
Zwolnienie lekarskie z powodu miesiączki: argumenty za
Bolesna miesiączka i jej niedostrzeganie
Każda kobieta stanowi odrębną osobę. Każda z nich inaczej przeżywa miesiączkę. Niektóre osoby niemalże nie dostrzegają objawów i comiesięcznych dolegliwości, podczas gdy inne przeżywają autentyczną gehennę.
- Istnieją kobiety, które są w stanie przeżyć miesiączkę za pomocą jakiegokolwiek środka przeciwbólowego. Inne jednak wykazują objawy dokuczliwe, osłabiające i uniemożliwiające normalne wykonywanie codziennych zadań.
- Ginekolodzy przypominają nam, że bolesne miesiączki mogą występować w dwóch typach: typ pierwotny, kiedy to przyczyna dolegliwości nie jest znana oraz typ wtórny, kiedy to mamy do czynienia z określonym precyzyjnie problemem zdrowotnym, na przykład z endometriozą.
- U kobiety, która ciężko znosi miesiączkę, mogą pojawić się dodatkowe objawy. Między innymi źle śpi, doświadcza migren, gwałtownych wahań nastroju, a przede wszystkim doświadcza silnego, przenikliwego bólu, który dominuje w trakcie tych kilku dni w miesiącu.
- W taki właśnie sposób przechodzisz okres? Nie można się spodziewać, że będziesz w stanie dać z siebie 100%. Jeżeli usiłujesz to zrobić, będziesz musiała przyjmować naprawdę silne lekarstwa, które mimo wszystko nie zawsze przynoszą spodziewane rezultaty.
Jeżeli chcemy walczyć o równouprawnienie i równe, sprawiedliwe traktowanie w pracy, należy otwarcie uznać, że tego typu miesiączka nie pozwala na swobodne wywiązanie się ze swoich obowiązków i wymaga odpoczynku.
W takiej sytuacji zwolnienie lekarskie pomogłoby kobiecie lepiej pracować w innych dniach, cieszyłaby się ona bowiem lepszą jakością życia. To z kolei jest podstawą produktywności.
Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Naturalne środki przeciwbólowe – korzenie i zioła
Zwolnienie lekarskie z powodu miesiączki: argumenty przeciw
Okres to nie choroba
Choć może się to wydawać bardzo dziwne, większość osób będących przeciw zwolnieniu lekarskiemu na miesiączkę trwającemu od 1 do 3 dni to same kobiety.
- Głównymi argumentami, jakich używają osoby przeciwne zwolnieniu lekarskiemu na miesiączkę jest fakt, iż jeżeli zacznie się wtedy zwalniać kobiety z pracy, społeczeństwo zacznie postrzegać ten naturalny stan fizjologiczny jako coś nienormalnego i nienaturalnego.
- Pojawia się również obawa, że stanie się to wymówką dla wielu firm, aby nie zatrudniać kobiet. Zwolnienie lekarskie na miesiączkę będzie bowiem generować koszty. Nikt nie zastąpi pracownicy przez trzy dni w miesiącu za każdym razem, gdy weźmie zwolnienie.
- Z drugiej strony pojawia się też pewnego rodzaju zawstydzenie i zażenowanie. Nie wymawia się często samej nazwy, zamiast mówić: “miesiączka”, “okres”, nazywa się to oficjalnie “zwolnieniem z powodu niedyspozycji”.
- Może to stygmatyzować kobiety, narzucając im obraz słabości, niedyspozycji i swoistej “nieprzydatności”. Okres jednak nie jest chorobą jako taką. Sprawia to, że w oczach wielu osób zwolnienie z powodu miesiączki jest czymś nie na miejscu.
W momencie, gdy pozycja kobiety stopniowo ugruntowuje się w naszym społeczeństwie, kiedy zaczynamy dopiero czuć się pewniej w pracy i zyskiwać pozycje kierownicze, wspomniane zwolnienie lekarskie na miesiączkę mogłoby przyczynić się do cofania się tego zjawiska.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Nieregularny okres – 6 powodów
Konieczne jest podjęcie pewnych kroków
Rząd Włoch zdecydował się na otwarcie wspomnianej debaty z pewnego bardzo konkretnego powodu. Otóż kobiety cierpiące na bolesne miesiączki tak czy inaczej w sposób ciągły biorą wolne i są zmuszone iść na zwolnienie lekarskie, ponieważ nie są w stanie pracować.
To fakt, nie chodzi o żadną dyskryminację ani o przypinanie kobietom etykietek. Chodzi jedynie o osiągnięcie celu, jakim jest uruchomienie pewnego mechanizmu. Jego założeniem jest poszukanie rozwiązania, które stwarzałoby kobietom sprzyjające i komfortowe warunki pracy w dniach, kiedy nie czują się zdolne do pełnego wysiłku.
Możliwe propozycje
Bolesne miesiączki uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie swoich zadań. To fakt, o którym nie trzeba przekonywać żadnej kobiety, której dotyczy to zjawisko. Faktu tego nie wolno nam ignorować.
- Idealnie byłoby bez wątpienia móc liczyć na odpowiednią diagnozę lekarską, która pomogłaby nam ustalić, dlaczego bolesne miesiączki występują. Odpowiednie badania lekarskie pomagają nam również dobrać lekarstwa oraz strategie, dzięki którym można osiągnąć lepszą jakość życia i uniknąć cierpienia.
- Możliwość wzięcia kilku dni wolnego to doskonały pomysł dla cierpiącej kobiety. Jak jednak jest to w Japonii, każda kobieta ma prawo zdecydować, czy wykorzysta tę możliwość czy nie.
- Są miesiące, w których kobieta potrzebuje jednego lub dwóch dni zwolnienia, ponieważ jej ciało nie jest w stanie sprawnie funkcjonować.
- W innych miesiącach zwolnienie na miesiączkę może się okazać niekonieczne, ponieważ okres przebiega łagodnie.
Jak już wspomnieliśmy, każda kobieta w inny i właściwy dla niej sposób przeżywa miesiączkę. Już samo omawianie kwestii zwolnienia lekarskiego i nadanie sprawie rozgłosu jest zatem wielkim krokiem naprzód.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- https://www.lavanguardia.com/vivo/20180121/44124086229/baja-laboral-la-regla-mujeres-asia.html
- https://www.serpadres.es/antes-del-embarazo/fertilidad/fotos/regla-dolorosa-y-baja-laboral-respuesta-a-dudas-frecuentes/
- https://www.publico.es/sociedad/derechos-mujeres-baja-laboral-dolores.html
- https://www.elmundo.es/yodona/lifestyle/2017/08/26/599abb2f46163f1b268b4607.html