Zwalczamy cellulit – najlepszy plan ataku!
Cellulit związany jest ze zmianami skórnymi spowodowanymi nadmiarem tłuszczu, problemami układu krążenia i układu limfatycznego.
Nagromadzone toksyny i odpadki, oraz zatrzymane płyny, to tylko niektóre przyczyny tej dolegliwości. Cellulit może przyjąć 3 różne formy: miękki, cellulit twardy i – ten najczęściej spotykany – zwany skórką pomarańczową.
Szacuje się, że problem dotyczy 85 – 90% kobiet. Czynnikiem wywoławczym mogą być również zmiany hormonalne. Pojawia się zarówno u osób otyłych, jak i szczupłych. Najbardziej narażone części ciała to biodra, uda i pośladki.
Niełatwo jest się go pozbyć. Możemy, natomiast, bardzo skutecznie zmniejszyć jego widoczność. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą najlepszym planem ataku na cellulit!
Peeling sposobem na cellulit
Pierwszym krokiem do gładkiej i pięknej skóry jest wykonywanie peelingu przynajmniej raz w tygodniu. Pozbędziesz się martwych komórek i usprawnisz działanie produktów kosmetycznych.
Peeling powinien być wykonywany pod prysznicem, okrężnymi ruchami. Pamiętaj, żeby skierować potem strumień zimnej wody na nogi, uda i pośladki. Korzystanie przemiennie z gorącej i zimnej wody usprawnia krążenie krwi i sprzyja spalaniu tłuszczu.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Najlepszy naturalny peeling
Masaże i produkty kosmetyczne zwalczające cellulit
Każdego dnia, zaraz po prysznicu, poświęć 5 minut na masaż skóry. Pamiętaj, że powinien być wykonany okrężnymi ruchami. Poprawisz krążenie krwi, zrelaksujesz tkanki skóry i aktywujesz układ limfatyczny.
Nie zapominaj też produktach kosmetycznych. Na rynku jest ich całe mnóstwo: kremy, balsamy i żele. Oczywiście, możesz też użyć produktów naturalnych, takich jak olejek migdałowy lub kokosowy. Po nałożeniu kosmetyku, kontynuuj masaż.
Przerwij dopiero wtedy, kiedy zostanie całkowicie wchłonięty przez skórę.
Zdrowa dieta
Kolejnym krokiem w walce z cellulitem jest odpowiednia dieta. Powinna być dobrana w ten sposób, żeby skutecznie spalać tłuszcz i ujędrniać skórę.
Przede wszystkim woda – nie może jej zabraknąć w żadnym wypadku. Staraj się wypijać przynajmniej dwa litry dziennie. Oprócz tego, pamiętaj o naparach – zielonej herbacie, mniszku lekarskim i skrzypie polnym. Są świetnymi diuretykami, których działanie jest niezawodne.
Koniecznie unikaj spożywania białego cukru i rafinowanej mąki, ponieważ hamują zdolność spalania tłuszczu. Nadmiar soli z kolei jest główną przyczyną zatrzymywania wody w organizmie i innych problemów zdrowotnych.
Powinnaś zwiększyć spożycie następujących produktów:
- Warzywa
- Surówki
- Świeże owoce
- Bakalie
- Pełnoziarniste zboża bogate w błonnik
- Oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek
- Ryby morskie
- Chude mięsa
Zobacz też: Produkty żywnościowe, które warto mieć w lodówce
Aktywność fizyczna redukuje cellulit
Nie tylko pomoże Ci zwalczyć cellulit, ale też poprawi ogólny komfort Twojego życia. Nie musisz zamęczać się na siłowni. Wystarczy, że poświęcisz 30 minut dziennie na któryś z poniższych przykładów:
- Bieganie truchtem
- Spacery
- Pływanie
- Jazda na rowerze
- Wchodzenie i schodzenie po schodach
- Skakanie na skakance
- Ćwiczenia typu “zumba”
Jeżeli, ze względu na wykonywaną pracę lub codzienne obowiązki, spędzasz dużo czasu na siedząco, staraj się wygospodarować kilka minut na rozciągnięcia, które poprawią krążenie krwi i odciążą nogi.
Kiedy już poprawisz kondycję Twojego ciała, zacznij włączać do Twojej rutyny bardziej wysiłkowe ćwiczenia:
- Przysiady
- Skłony
- Brzuszki
- Skrętoskłony
- Ćwiczenia z ciężarkami
Jest jeszcze inna, niemniej ważna rada: koniecznie unikaj noszenia zbyt obcisłej odzieży. Ona również może być przyczyną pojawiania się cellulitu na Twojej skórze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Raff, A. B., & Kroshinsky, D. (2016). Cellulitis a review. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2016.8825
- Swartz, M. N. (2004). Cellulitis. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMcp031807
- Vijayalakshmi, B., & Ganapathy, D. (2016). Medical management of cellulitis. Research Journal of Pharmacy and Technology. https://doi.org/10.5958/0974-360X.2016.00422.4