Zupa - jak przygotować ją w najzdrowszy sposób?

Zupa to danie pyszne, domowe i dostarczające nam licznych składników odżywczych. Może być dla nas doskonałą opcją, gdy jesteśmy chorzy, ponieważ odżywia nas oraz nawadnia.
Zupa - jak przygotować ją w najzdrowszy sposób?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Wracasz do domu po męczącym, zimnym dniu… Jedyne, o czym marzysz to coś ciepłego do jedzenia, co pomoże Ci nabrać sił. Zupa to doskonały wybór!

Oprócz tego, że jest pyszna, zupa stanowi bardzo wartościowy posiłek. Towarzyszy nam już od dzieciństwa i – niezależnie od tego, czy ją lubiliśmy, czy też nie – jest z tym etapem naszego życia nieodłącznie powiązana.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą tym, jakie korzyści odniesiesz, gdy zupa na stałe zagości w Twoim menu. Podpowiemy Ci też, w jaki sposób przygotowywać ją, by była jeszcze zdrowsza.

Zupa – dlaczego stanowi doskonały wybór?

Gdy jesteśmy chorzy, gdy czujemy, że potrzebujemy się ogrzać bądź gdy chcemy, by nasza rodzina zasiadła razem do stołu… Na każdą z tych okazji zupa stanowi wybór wręcz idealny.

Ale to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy ją przyrządzać. Oto inne:

Zupa jest wyrażeniem tradycji

Pokolenie za pokoleniem, zupa nadal jest jednym z najczęściej przyrządzanych dań świata. Czy wiedziałeś, że pierwsza wzmianka o zupie pochodzi z Paleolitu? W jaskiniach w okolicach Eyzies de Tayac znaleziono malowidła przedstawiające osoby przyrządzające zupę.

zupa jarzynowa

Nie musimy jednak udawać się do aż tak odległej przeszłości i analizować prehistorii. Z całą pewnością i w Twojej pamięci wyraźnie zarysowuje się obraz babci lub mamy pochylającej się nad garnkiem ciepłej zupy.

Jest dobra dla wszystkich

Niemowlęta, dzieci, nastolatki, dorośli, osoby starsze wiekiem… Wszyscy powinni jak najczęściej sięgać po pyszną zupę warzywną! Jest to smaczne danie i idealna opcja, gdy jest zimno.

Gdy podaje się ją do stołu, przy którym zasiadają dziadkowie, dzieci i wnuki, łączy i pomaga stworzyć cudowną atmosferę.

Ma wysoką wartość odżywczą

Z punktu widzenia wartości odżywczych, zupa dostarcza nam całego mnóstwa witamin i białek. Przygotowuje się ją na warzywach, ale może też zawierać mięso, drób, rybę, makaron czy ryż.

Stanowi doskonały sposób, aby sięgać po produkty ze wszystkich grup żywnościowych w jednym tylko daniu.

Nawadnia nas

 

Gdy jesteśmy chorzy, mamy gorączkę lub nie czujemy się najlepiej, zaleca się, byśmy jedli zupę. Zawiera ona bowiem dużą ilość wody i minerałów, dzięki czemu pomaga nam zachować równowagę płynów w organizmie.

Nie zawiera dużo kalorii

Aby zupa była niskokaloryczna, należy przygotować ją z wykorzystaniem jedynie wody i warzyw, unikając tłuszczu i węglowodanów, takich jak na przykład makaron.

Tak przyrządzona zupa dostarczy nam stosunkowo niewielkiej ilości kalorii w porównaniu ze swoją objętością. Danie to można jeść nawet będąc na diecie, ponieważ zapewnia nam uczucie sytości i pomaga unikać podjadania.

Jest lekkostrawna

Ponieważ większość składników zupy jest rozgotowana bądź zmiażdżona, jest bardzo łatwa do pogryzienia i strawienia. Dlatego też mogą ją jeść małe dzieci oraz osoby starsze.

Ma właściwości lecznicze

Smaczna i odpowiednio przygotowana zupa pomaga nam uniknąć przeziębienia i zimowej grypy.

zupa na talerzu

Tradycyjny rosół z kurczaka to doskonałe danie pomagające zwalczyć wszelkiego rodzaju infekcje. Zawiera on antybakteryjne składniki, dlatego tak skutecznie dba o nasze zdrowie.

Jest niedroga

To kolejny istotny czynnik. Zupa jest łatwa do przygotowania, a jej składniki znajdują się w większości domów. Wielokrotnie wystarczy jedynie połączyć ze sobą warzywa, które mamy w lodówce, kilka dodatków ze sklepu, trochę wody i gotowe – podano do stołu!

Zupa idealna – co powinna zawierać?

Istnieją tysiące przepisów kulinarnych na zupy. Każda z nich wywodzi się z innej tradycji, a także zwykle ma związek z lokalną kulturą. Nie ma jednego przepisu, ponieważ wszystko zależy od regionu i preferencji. My uogólnimy przepis na zupę.

Składniki

  • Cebula
  • Zielona lub czerwona papryka
  • Marchew
  • Seler naciowy
  • Por
  • Czosnek
  • Pietruszka

Pozostałe elementy dodajemy  według gustu:

  • Pomidory
  • Ziemniaki
  • Cukinia
  • Koperek
  • Botwinka
  • Szpinak
Miska zupy i chleb

Nie zapomnij też o przyprawach:

  • Sól
  • Tymianek
  • Oregano
  • Liść laurowy
  • Oliwa z oliwek

Możesz też zdecydować się na dodatki:

  • Ryż
  • Makaron
  • Mięso
  • Drób
  • Ryba
  • Pieczarki lub grzyby

Istnieją rozmaite sposoby na przygotowanie zupy:

Juliana

Nazwa pochodzi od sposobu, w jaki kroimy warzywa będące składnikiem zupy. Jest to zupa kolorowa, pełna witamin, błonnika i wapnia.

  • Warzywa gotuje się w przyprawionej wodzie, aż staną się miękkie. Następnie należy dodać ryż lub makaron.

Zupa-krem

Zupa-krem to ugotowane warzywa, które następnie należy zmiksować razem z bulionem. Możesz dodać nieco mleka lub zagęścić na przykład kaszką manną.

Zupa zasmażana

Jest to alternatywna wersja pierwszej zupy. Warzywa pokrojone na piórka lekko podsmażamy na oliwie z oliwek, a następnie zalewamy wodą i gotujemy do miękkości.

Zupa z jednego składnika

Może być on pokrojony w kostkę, w piórka, przemielony na krem czy też w całości. Rzecz w tym, żeby składnik był jeden. Na przykład ryba, pomidory czy też dynia.

Zupa wiejska

Podstawowy przepis na zupę plus kawałki szynki i bulion mięsny. Należy ją serwować na gorąco z dodatkiem chleba. Jest nieco bardziej tłusta niż inne proponowane przez nas zupy, dlatego nie zaleca się jej osobom będącym na diecie.

Chłodnik

Bez wątpienia jest doskonała na upalne, letnie miesiące. Uwielbiana przez amatorów zupy, ponieważ nie muszą czekać na zimę, żeby cieszyć się tym przepysznym daniem. Można przyrządzić chłodnik z buraków, pomidorów bądź ogórków. Zależnie od gustu, można podawać ze śmietaną lub bez.

A co z bulionem w kostce?

Na temat bulionu w kostce istnieją rozmaite opinie. Jedni zwracają uwagę na korzyści, inni z kolei przestrzegają przed szkodą, jaką może nam on wyrządzić.

Prawda jest taka, że bulion w kostce zawiera duże stężenie sodu. Chociaż nadaje on potrawom niepowtarzalny smak, może wyrządzić naszemu organizmowi wiele szkód.

Jedni decydują się na używanie kostki rosołowej, inni z kolei starają się ją czymś zastąpić, sięgając na przykład po suszone warzywa bądź inne opcje. Jeżeli cierpisz na nadciśnienie lub problemy z nerkami, rozsądnie byłoby, gdybyś skonsultował się z lekarzem lub dietetykiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.