Zły humor? 8 nawyków, które to zmienią
Zły humor to efekt wielu różnych czynników. Przyczyniają się do niego problemy w pracy, negatywne emocje, konflikty w rodzinie, a także nawet i gorsza pogoda.
Na szczęście wystarczy kilka zdrowych i przyjemnych nawyków, których wprowadzenie do swojego życia nic Cię nie kosztuje, a które przyniosą Ci naprawdę wiele korzyści.
Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, jak skutecznie pokonać zły humor z pomocą 8 nawyków, które pomogą Ci przekuć złe emocje w coś dobrego i konstruktywnego!
1. Zły humor a nieprawidłowa postawa
Być może Cię to zaskoczy, ale postawa naszego ciała ma ścisły związek z poziomem hormonów w organizmie. Wpływa to nie tylko na ogólne funkcje organizmu, ale także na nasz zły humor i samopoczucie. Różne hormony mają różny wpływ na nasz umysł i emocje.
Dajmy na to, kortyzol jest hormonem odpowiedzialnym za poziom stresu. Gdy jest aktywny, czujemy się przytłoczeni, zestresowani, a poziom lęku jest wyższy. Z kolei testosteron to hormon utożsamiany z pewnością siebie. Im więcej testosteronu we krwi, tym odważniejsi jesteśmy.
Badanie przeprowadzone przez Amy Cuddy, dowodzi, że niektóre postawy naszego ciała mogą wywoływać u nas zły humor. Na przykład przyjęcie tzw. postawy mocy może podnieść poziom testosteronu, jednocześnie obniżając poziom kortyzolu we krwi!
Wystarczy więc odpowiednie nastawienie i postawa ciała, aby poczuć się lepiej i śmiało osiągać swoje cele.
2. Kontakt fizyczny lekarstwem na zły humor
W tym przypadku również mamy do czynienia z działaniem hormonów i ich wpływem na nasze samopoczucie. Oksytocyna, czyli hormon miłości, wpływa bezpośrednio na nasze stany emocjonalne. Im wyższy poziom oksytocyny, tym bardziej zrelaksowani i wyciszeni jesteśmy.
Oksytocyna zmniejsza naszą podatność na negatywne emocje i te elementy naszego otoczenia, które odbierają nam radość i energię. Hormon wydziela się szybciej podczas kontaktu fizycznego z drugą osobą.
Czasami wystarczy przytulanie, innym razem zwykłe poklepanie po plecach, czasami potrzebujemy za to większej bliskości i kontaktu seksualnego.
Na zły humor pomoże też głaskanie czy dotykanie czegoś ciepłego. Niezastąpiony może okazać się termofor, gdyż wydzielane przez niego ciepło może pobudzić produkcję oksytocyny.
Przeczytaj koniecznie: 5 prostych sposobów na lepsze samopoczucie
3. Uśmiechaj się, a zły humor zniknie
Mięśnie twarzy pozostają w silnym związku z Twoimi emocjami. One także mają wpływ na to, jakie hormony i w jakich ilościach są wydzielane w organizmie. Im więcej będziesz się uśmiechać, tym lepsze będzie Twoje samopoczucie.
Kiedy się uśmiechasz, Twój mózg zaczyna odbierać świat bardziej pozytywnie. Pozwala to na zmianę Twojego nastawienia. Brak uśmiechu przynosi zgoła inne skutki; przestajesz widzieć jasne strony życia, co wpływa na Twój zły humor.
4. Ruch to zdrowie… i dobry humor
Czy zdarza Ci się unikać aktywności fizycznej i tłumaczysz się sama przed sobą, że po prostu nie masz na nią czasu ani siły? To ogromny błąd! Zmień myślenie i uwierz, że jest wręcz przeciwnie – wysiłek fizyczny dodaje bowiem energii, a nie ją odbiera.
Nie myśl też o ćwiczeniach jak o czymś nudnym i przykrym. Masz do wyboru tak wiele różnych opcji, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Skończ z wymówkami! Zanim jednak Twoje ciało będzie gotowe do ćwiczeń, musisz najpierw przygotować swój umysł.
Czasami wystarczy jeden mały impuls – jeśli na co dzień chodzisz ubrana elegancko, kup sportowe buty, a może to skłoni Cię do ćwiczeń!
5. Zadbaj o swoją skórę
Na Twojej skórze odbija się wszystko, co dzieje się wewnątrz oraz na zewnątrz Twojego organizmu. Wiele kłopotów ze skórą ma swoje źródło właśnie w negatywnych emocjach i stresie. Złe samopoczucie psychiczne może skutkować rozwojem takich dolegliwości jak trądzik, egzema czy nawet łuszczyca.
Zadbaj o to, by codzienne oczyszczanie i nawilżanie skóry stało się Twoim nawykiem. Nie tylko będziesz wyglądać, ale i poczujesz się lepiej. Skóra świadczy o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Zadbany wygląd może pomóc Ci w walce ze złym humorem.
6. Śpiewaj!
Dokładnie tak – śpiewaj! Nie wstydź się, możesz to robić w samotności, pod prysznicem, czy gdziekolwiek masz na to ochotę. Śpiewanie zwalczy zły humor, pomoże Ci pozbyć się negatywnych emocji i uwolnić umysł.
Podczas śpiewania wydziela się serotonina oraz tryptofan. Są to hormony odpowiedzialne za nasz humor. Do innych zalet śpiewania możemy zaliczyć poprawę koncentracji, lepszą pamięć, samoocenę oraz rozluźnienie ciała, które przynosi ulgę.
7. Zmień nawyki żywieniowe, a zły humor zniknie
Nie raz słyszałaś pewnie słowa ,,jesteś tym, co jesz”. Powszechnie wiadomo, że osoby odżywiające się zdrowo cierpią na znacznie mniej dolegliwości zdrowotnych i czują się lepiej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Rzadziej dotykają ich takie problemy jak:
- depresja
- stany lękowe
- wahania nastroju
- nadaktywność
Twoja dieta nie musi być nudna, by była zdrowa. Zwracaj uwagę na to, co jesz i skomponuj smaczny i zbilansowany jadłospis odpowiadający Twoim potrzebom.
Przeczytaj również: Zdrowe nawyki żywieniowe, które odmienią Twoje życie
8. Zadbaj o swój wygląd
Wygląd zewnętrzny ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Gdy nie podobamy się sobie, a nic z tym nie robimy, automatycznie wywołuje to nasz zły humor. Weź pod uwagę dwa aspekty: to, jak widzisz samą siebie i to, jaka chciałabyś się stać.
Każdego dnia wygospodaruj czas tylko dla siebie, zadbaj o swoje ciało i duszę. Regularne dbanie o wygląd, kondycję skóry, włosów czy paznokci to nawyk, który pozwoli Ci utrzymać także dobrą kondycję psychiczną. Twój wygląd powinien być spójny z tym, kim czujesz się w środku.
Jeśli zadbany wygląd uzupełnisz w dodatku uśmiechem, wszystko ułoży się po Twojej myśli. Wszystko zaczyna się w Twojej głowie, nie pozwól więc, by zły humor pokrzyżował Twoje plany.
Wykorzystaj tych kilka prostych nawyków, by poczuć się lepiej i nauczyć się walczyć o swoje. Negatywne myśli przeminą, a Ty skupisz się na sobie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pontes, U. (2016). Efectos del deporte en el cerebro. Mente y Cerebro.
- Elegir tu estado de ánimo. https://kidshealth.org/es/teens/choose-mood-esp.html
- Livesey L, Morrison I, Clift S, Camic P. Benefits of choral singing for social and mental wellbeing: Qualitative findings from a cross-national survey of choir members. J Public Ment Health. 2012;