Zgaga? - Soda oczyszczona przyniesie Ci ulgę
Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Chociaż jej źródło znajduje się w żołądku, może się rozprzestrzenić przez przełyk aż do jamy gardłowej. Przyczyną problemu nadkwasowości jest osłabienie pierścieniowatego mięśnia zwanego zwieraczem dolnym przełyku.
Zwieracz ten – pełniący rolę zastawki – znajduje się w ścianie przełyku tuż przy jego ujściu do żołądka. W trakcie posiłku, kiedy pokarm przechodzi przez przełyk, zwieracz dolny przełyku rozluźnia się, dzięki czemu połknięty kęs dostaje się do żołądka. Po chwili mięsień kurczy się i zamyka dostęp do żołądka.
Jeśli zwieracz żołądka nie funkcjonuje poprawnie, kwaśna, niestrawiona treść żołądka cofa się do przełyku i staje się przyczyną nieprzyjemnego pieczenia, czyli popularnej zgagi.
Zgaga nie jest chorobą – od czasu do czasu przytrafia się każdemu. Jeśli jednak występuje zbyt często, należy pójść do lekarza i wykonać serię odpowiednich badań, gdyż zaniedbanie może prowadzić do choroby refluksowej żołądka i przełyku.
Zgaga – zwalcz ją sodą oczyszczoną!
Soda oczyszczona (węglowodan sodu) to związek mineralny, który wykazuje właściwości łagodzące nadmiar kwasowości w żołądku wywołany niezdrową dietą oraz brakiem kontroli nad spożywanymi pokarmami. Mowa tu przede wszystkim o produktach bogatych w sód i szkodliwe tłuszcze zwierzęce.
Związek ten ma również silne właściwości alkalizujące i neutralizujące nadmiar substancji chemicznych w drogach układu pokarmowego. Stąd też soda oczyszczona jest jednym z najbardziej cenionych naturalnych produktów, które znakomicie pomagają odkwasić organizm.
Należy pamiętać, że działanie sody oczyszczonej jest chwilowe i nie można zgromadzić jej zapasów na kolejne dni. Warto więc kontrolować spożycie tego produktu, ponieważ produkt ten w nadmiarze sprawia, że zgaga zamiast zniknąć – przybiera na sile.
Koniecznie przeczytaj artykuł: Soda oczyszczona reguluje pH organizmu
Kiedy należy unikać spożywania sody oczyszczonej?
Istnieje szereg przeciwwskazań, przy których nie zaleca się spożywania sody oczyszczonej, gdy dokucza zgaga. Należą do nich na przykład: nadciśnienie tętnicze krwi, retencja płynów w tkankach organizmu czy zaburzenia pracy nerek.
Generalnie zaleca się, by kurację na bazie sody oczyszczonej przeprowadzać pod nadzorem lekarza. Jednakże, trzeba też stosować się do ogólnych zasad zdrowego trybu życia.
W trakcie leczenia zgagi za pomocą sody oczyszczonej należy stosować lekką, zdrową dietę, z której całkowicie należy wyeliminować produkty podrażniające błonę śluzową żołądka. Należą do nich:
- Napoje gazowane
- Tłuste i mocno przyprawione potrawy
- Słone sosy
- Alkohol
- Kofeina
Soda oczyszczona domowym remedium na zgagę – przepisy
Kiedy dokucza ci zgaga, koniecznie sięgnij po sodę oczyszczoną. Można ją nabyć niemalże w każdym supermarkecie w postaci białego proszku lub w sklepach ze zdrową żywnością w formie tabletek. Ten naturalny produkt znakomicie łagodzi objawy związane z nadkwaśnością żołądka.
Soda oczyszczona jest lekarstwem i należy pamiętać, że w przypadku stosowania jakiegokolwiek medykamentu trzeba stosować się do zleceń jego spożywania.
Zwykle nie powinno się przekraczać jednej tabletki (ewentualnie dwóch przy bardzo silnym uczuciu pieczenia przełyku) rozpuszczonej w szklance wody (200 ml).
- Roztwór sody oczyszczonej należy przyjmować godzinę po posiłku lub w momencie pierwszych objawów zgagi.
- Nie należy stosować roztworu sody oczyszczonej z wodą na żołądek nadmiernie wypełniony jedzeniem lub płynami, ponieważ może to pogorszyć stan.
- W przypadku, gdy objawy nie znikają po zastosowaniu tego naturalnego remedium i zgaga utrzymuje się przez okres przekraczający 14 dni, należy niezwłocznie przerwać domową kurację i udać się do lekarza.
Roztwór sody oczyszczonej z wodą
Składniki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej (5 g)
- 1 szklanka niegazowanej wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody. Następnie poczekaj aż proszek dokładnie połączy się z wodą. Wypij natychmiast po przygotowaniu.
- Spożywaj roztwór maksymalnie dwa razy dziennie, najlepiej godzinę lub dwie po posiłku.
- Nie należy stosować roztworu sody oczyszczonej zwodą na żołądek nadmiernie wypełniony jedzeniem lub płynami ani przez długi okres czasu.
- Maksymalny okres przeprowadzania tej kuracji nie powinien przekraczać dwóch tygodni, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Roztwór sody oczyszczonej z wodą i octem jabłkowym
Składniki
- 200 ml wody
- ¼ łyżeczki sody oczyszczonej (1,2 g)
- 2 łyżki stołowe octu jabłkowego (20 ml)
Sposób przygotowania
- Do szklanki wody wrzuć sodę oczyszczoną, po czym zalej ja dwiema łyżkami stołowe octu jabłkowego. Następnie dokładnie wymieszaj, tak by soda całkowicie się rozpuściła.
- Pij remedium trzy razy dziennie, najlepiej na trzy godziny przed posiłkami.
Uwaga: Zaleca się picie roztworu sody oczyszczonej z octem jabłkowym przez słomkę w celu uniknięcia uszkodzenia szkliwa zębów.
Soda oczyszczona z miodem
Składniki
- 1 szklanka wody (200 ml)
- Odrobina sody oczyszczonej (5 g)
- 1 łyżeczka miodu (7,5 g)
Sposób przygotowania
- W szklance letniej wody rozpuść sodę oczyszczoną i miód. Następnie dokładnie wymieszaj, aby wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły.
- Spożywaj remedium zawsze, gdy odczujesz pierwsze symptomy zgagi.
Soda oczyszczona w połączeniu z cytryną
Składniki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej (5 g)
- ½ łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny (2 ml)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania
- Wymieszaj wszystkie składniki tak, aby dobrze się ze sobą połączyły. Pij roztwór zawsze, gdy poczujesz pieczenie w przełyku.
Zalecenia
Chociaż soda oczyszczona jest skutecznym naturalnym remedium na nadkwasotę żołądka, pamiętajmy, że nie należy jej nadużywać, ponieważ może wywołać w naszym organizmie niepożądane skutki uboczne. Jeśli przez kilka dni z rzędu zgaga nie znika, przerwij kurację i pójdź do lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alecci, U., Bonina, F., Bonina, A., Rizza, L., Inferrera, S., Mannucci, C., & Calapai, G. (2016). Efficacy and Safety of a Natural Remedy for the Treatment of Gastroesophageal Reflux: A Double-Blinded Randomized-Controlled Study. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2016, 2581461. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5080480/
- Al-Abri, S. A., & Olson, K. R. (2013). Baking soda can settle the stomach but upset the heart: case files of the Medical Toxicology Fellowship at the University of California, San Francisco. Journal of medical toxicology, 9(3), 255–258. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3770998/
- Brinkman, J. E., Sharma, S. (17 de julio de 2023). Physiology, Metabolic Alkalosis. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482291/
- Canadian Society of Intestinal Research. (s. f.). Baking Soda for Heartburn. Consultado el 10 de abril de 2024. https://badgut.org/information-centre/a-z-digestive-topics/baking-soda-for-heartburn/
- Jensen, S., & Skriver, S. (2014). Ugeskrift for Laeger, 176(25), 11120678. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25497637/
- Mayo Clinic. (1 de abril de 2024). Sodium Bicarbonate (Oral Route, Intravenous Route, Subcutaneous Route). https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/sodium-bicarbonate-oral-route-intravenous-route-subcutaneous-route/proper-use/drg-20065950
- Mathews, H. M. L., & Moore, J. (1989). Sodium bicarbonate as a single dose antacid in obstetric anaesthesia. Anaesthesia, 44(7), 590-591. https://associationofanaesthetists-publications.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2044.1989.tb11450.x
- MedlinePlus. (15 de abril de 2017). Bicarbonato de sodio. https://medlineplus.gov/spanish/druginfo/meds/a682001-es.html
- Ness-Jensen, E., Hveem, K., El-Serag, H., & Lagergren, J. (2016). Lifestyle Intervention in Gastroesophageal Reflux Disease. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 14(2), 175. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4636482/