Zapalenie błony śluzowej żołądka - jak z nim walczyć?

Ta dolegliwość układu trawiennego jest jedną z najczęściej występujących w populacji. Charakteryzuje się uczuciem uciążliwego pieczenia w części żołądka, a także stanem zapalnym i bólem.
Zapalenie błony śluzowej żołądka - jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2019

Skąd się bierze zapalenie błony śluzowej żołądka? Narząd ten jest pokryty warstwą komórek zwaną śluzówką żołądka. Jej zadaniem jest ochrona przed agresywnym działaniem soków trawiennych. Zapobiega powstawaniu wrzodów i odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu odpowiedniego pH.

Jednak po wystawieniu na działanie pewnych czynników może dojść do podrażnień lub osłabienia, które jeżeli nie zostanie w porę skontrolowane, może spowodować zapalenie błony śluzowej żołądka.

Często dokucza Ci zapalenie błony śluzowej żołądka?

Ta dolegliwość układu trawiennego jest jedną z najczęściej występujących w populacji. Charakteryzuje się uczuciem uciążliwego pieczenia w części żołądka, a także stanem zapalnym i bólem.

Choć każdy przypadek jest inny i rozwija się w różny sposób, w większości można zaobserwować nudności, gazy i ogólne złe samopoczucie. Przyczyn może być wiele, a wśród nich można wymienić spożywanie leków, nieodpowiednią dietę, palenie papierosów lub infekcje wywołane bakterią H. Pylori.

Leczenie wymaga drastycznych zmian w diecie i w niektórych przypadkach regularnego stosowania odpowiednich leków. Na szczęście istnieją również naturalne środki, które przyspieszą regenerację komórek i poprawią funkcjonowanie układu trawiennego.

Jednym ze sposobów jest prosta mieszanka, która składa się z dwóch składników. Skutecznie uspokaja ból i minimalizuje dokuczliwe objawy.

Naturalny sposób na problemy z żołądkiem

Naturalny lek na zapalenie błony śluzowej żołądka to proste połączenie aloesu i miodu pszczelego. Mieszanka ta pozwala na szybkie pozbycie się objawów i przywrócenie równowagi. Żel aloesowy łatwo integruje się z miodem, dzięki czemu syrop jest przyjazny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oto jego kilka głównych zalet:

Korzystny wpływ aloesu

Miąższ aloesu jest powszechnie stosowany nie od dziś. Już od wieków jest ceniony za wysoką zawartość składników odżywczych. Znacząca ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów odpowiada za jego właściwości przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwbakteryjne.

Spożywanie poprawia zachodzenie procesów trawiennych, łagodzi stany zapalne, wywiera lekki efekt przeczyszczający i w taki sposób usprawnia wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.

Aloes na zapalenie żołądka

Znajdziemy w nim również substancję zwana aloiną, której działanie poprawia ruchy robaczkowe jelit i stan ich flory bakteryjnej. Dostarcza również śluzówce, niektórych związków aktywnych, które pokrywają i chronią błonę śluzową żołądka, zmniejszając jednocześnie liczbę owrzodzeń i eliminując nadmierną nadkwaśność.

Jego lecznicze działanie przyspiesza regenerację tkanki dotkniętej zapaleniem i chroni przed ewentualnym działaniem agresywnych czynników. Jest uważany za składnik alkaliczny, który idealnie nadaje się do przywracania równowagi pH organizmu.

Korzystny wpływ miodu pszczelego

Miód a zapalenie błony

Miód pochodzenia naturalnego to doskonały kompleksowy produkt, w którym znajdują się niezbędne składniki odżywcze. Jest prawdziwą bombą energetyczną i często stosowany w zabiegach związanych z pięknem, urodą i zdrowiem.

Zawiera dużo glukozy i fruktozy. To dwa rodzaje cukrów, które z łatwością wchłaniane są w jelitach. Dostarcza również błonnika i naturalnych enzymów, które korzystnie wpływają na przebieganie procesów trawiennych oraz chronią przed stanami zapalnymi – choć nie wiadomo dokładnie, które z enzymów sprawiają, że zapalenie błony śluzowej żołądka nie występuje.

Do innych przypisywanych mu zasług należy zdolność do hamowania rozwoju bakterii.

Jak przygotować naturalne lekarstwo na zapalenie błony śluzowej żołądka?

Mieszanka z aloesu i miodu jest dobra szczególnie dla tych osób, które często cierpią na dolegliwości związane z żołądkiem. Jest bardzo łatwa w przygotowaniu, a składniki są powszechnie dostępne.

Aloes na zapalenie błony śluzowej żołądka

Składniki

  • 1/2 litra wody
  • 1/4 szklanki miąższu aloesowego (50g)
  • 2 łyżki miodu ekologicznego (50g)

Sposób przygotowania

  • Na początek należy wydobyć miąższ z liści aloesu i umieścić go w blenderze wraz z miodem i wodą.
  • Blendować przez kilka sekund aż do uzyskania jednolitej masy.

Zastosowanie

  • Gdy tylko zapalenie błony śluzowej żołądka da o sobie znać należy małymi łykami spożyć pół szklanki produktu.
  • W zależności od potrzeb spożywać dwa razy dziennie.
  • Nie należy przyjmować większych niż wskazane ilości, jako że przeczyszczające właściwości mieszanki mogą przysporzyć niepożądanych problemów.
  • Należy również pamiętać, że choć mieszanka jest bardzo skuteczna nie zastąpi ona konsultacji z lekarzem i przepisanych przez niego leków.

Oprócz powyższych wskazówek dla uzyskania jeszcze lepszych efektów należy zadbać o to, by codzienna dieta była zdrowa i zrównoważona.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.