Zapalenie błony śluzowej żołądka - jak z nim walczyć?

Ta dolegliwość układu trawiennego jest jedną z najczęściej występujących w populacji. Charakteryzuje się uczuciem uciążliwego pieczenia w części żołądka, a także stanem zapalnym i bólem.
Zapalenie błony śluzowej żołądka - jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2019

Skąd się bierze zapalenie błony śluzowej żołądka? Narząd ten jest pokryty warstwą komórek zwaną śluzówką żołądka. Jej zadaniem jest ochrona przed agresywnym działaniem soków trawiennych. Zapobiega powstawaniu wrzodów i odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu odpowiedniego pH.

Jednak po wystawieniu na działanie pewnych czynników może dojść do podrażnień lub osłabienia, które jeżeli nie zostanie w porę skontrolowane, może spowodować zapalenie błony śluzowej żołądka.

Często dokucza Ci zapalenie błony śluzowej żołądka?

Ta dolegliwość układu trawiennego jest jedną z najczęściej występujących w populacji. Charakteryzuje się uczuciem uciążliwego pieczenia w części żołądka, a także stanem zapalnym i bólem.

Choć każdy przypadek jest inny i rozwija się w różny sposób, w większości można zaobserwować nudności, gazy i ogólne złe samopoczucie. Przyczyn może być wiele, a wśród nich można wymienić spożywanie leków, nieodpowiednią dietę, palenie papierosów lub infekcje wywołane bakterią H. Pylori.

Leczenie wymaga drastycznych zmian w diecie i w niektórych przypadkach regularnego stosowania odpowiednich leków. Na szczęście istnieją również naturalne środki, które przyspieszą regenerację komórek i poprawią funkcjonowanie układu trawiennego.

Jednym ze sposobów jest prosta mieszanka, która składa się z dwóch składników. Skutecznie uspokaja ból i minimalizuje dokuczliwe objawy.

Naturalny sposób na problemy z żołądkiem

Naturalny lek na zapalenie błony śluzowej żołądka to proste połączenie aloesu i miodu pszczelego. Mieszanka ta pozwala na szybkie pozbycie się objawów i przywrócenie równowagi. Żel aloesowy łatwo integruje się z miodem, dzięki czemu syrop jest przyjazny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oto jego kilka głównych zalet:

Korzystny wpływ aloesu

Miąższ aloesu jest powszechnie stosowany nie od dziś. Już od wieków jest ceniony za wysoką zawartość składników odżywczych. Znacząca ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów odpowiada za jego właściwości przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwbakteryjne.

Spożywanie poprawia zachodzenie procesów trawiennych, łagodzi stany zapalne, wywiera lekki efekt przeczyszczający i w taki sposób usprawnia wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.

Aloes na zapalenie żołądka

Znajdziemy w nim również substancję zwana aloiną, której działanie poprawia ruchy robaczkowe jelit i stan ich flory bakteryjnej. Dostarcza również śluzówce, niektórych związków aktywnych, które pokrywają i chronią błonę śluzową żołądka, zmniejszając jednocześnie liczbę owrzodzeń i eliminując nadmierną nadkwaśność.

Jego lecznicze działanie przyspiesza regenerację tkanki dotkniętej zapaleniem i chroni przed ewentualnym działaniem agresywnych czynników. Jest uważany za składnik alkaliczny, który idealnie nadaje się do przywracania równowagi pH organizmu.

Korzystny wpływ miodu pszczelego

Miód a zapalenie błony

Miód pochodzenia naturalnego to doskonały kompleksowy produkt, w którym znajdują się niezbędne składniki odżywcze. Jest prawdziwą bombą energetyczną i często stosowany w zabiegach związanych z pięknem, urodą i zdrowiem.

Zawiera dużo glukozy i fruktozy. To dwa rodzaje cukrów, które z łatwością wchłaniane są w jelitach. Dostarcza również błonnika i naturalnych enzymów, które korzystnie wpływają na przebieganie procesów trawiennych oraz chronią przed stanami zapalnymi – choć nie wiadomo dokładnie, które z enzymów sprawiają, że zapalenie błony śluzowej żołądka nie występuje.

Do innych przypisywanych mu zasług należy zdolność do hamowania rozwoju bakterii.

Jak przygotować naturalne lekarstwo na zapalenie błony śluzowej żołądka?

Mieszanka z aloesu i miodu jest dobra szczególnie dla tych osób, które często cierpią na dolegliwości związane z żołądkiem. Jest bardzo łatwa w przygotowaniu, a składniki są powszechnie dostępne.

Aloes na zapalenie błony śluzowej żołądka

Składniki

  • 1/2 litra wody
  • 1/4 szklanki miąższu aloesowego (50g)
  • 2 łyżki miodu ekologicznego (50g)

Sposób przygotowania

  • Na początek należy wydobyć miąższ z liści aloesu i umieścić go w blenderze wraz z miodem i wodą.
  • Blendować przez kilka sekund aż do uzyskania jednolitej masy.

Zastosowanie

  • Gdy tylko zapalenie błony śluzowej żołądka da o sobie znać należy małymi łykami spożyć pół szklanki produktu.
  • W zależności od potrzeb spożywać dwa razy dziennie.
  • Nie należy przyjmować większych niż wskazane ilości, jako że przeczyszczające właściwości mieszanki mogą przysporzyć niepożądanych problemów.
  • Należy również pamiętać, że choć mieszanka jest bardzo skuteczna nie zastąpi ona konsultacji z lekarzem i przepisanych przez niego leków.

Oprócz powyższych wskazówek dla uzyskania jeszcze lepszych efektów należy zadbać o to, by codzienna dieta była zdrowa i zrównoważona.

To może Cię zainteresować ...
Brzuch boli? Co możesz jeść, by złagodzić objawy tej przykrej dolegliwości?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Brzuch boli? Co możesz jeść, by złagodzić objawy tej przykrej dolegliwości?

Brzuch może boleć z wielu różnych powodów, niezależnie od nich, możesz jednak sięgnąć po produkty o naturalnych właściwościach przeciwbólowych.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.