Zgaga i nadkwasota - poznaj różnice!
Wiele osób uskarża się na którąś z tytułowych dolegliwości w takim zazwyczaj po spożyciu niezbyt zdrowego posiłku. Innych z kolei zgaga lub nadkwasota dopada dzień w dzień, bez względu na to, co zjedzą.
Tematem dzisiejszego artykułu będą właśnie zgaga oraz nadkwasota. Uzyskanie informacji na temat obu schorzeń oraz umiejętność ich odróżnienia pomoże Ci określić, na które z nich się uskarżasz.
A dzięki takiej wiedzy będziesz mógł zastosować jedną z opisanych w dalszej części artykułu naturalnych terapii leczniczych.
Zgaga czy nadkwasota? – Kluczowe czynniki
Niektóre czynniki odgrywające istotną rolę w przypadku każdego z obu tych schorzeń są identyczne. W pierwszej kolejności więc skupimy się właśnie na nich:
- Łączenie różnego rodzaju produktów spożywczych w jednym posiłku, na przykład mięso oraz ryby, rośliny strączkowe i mięso, nabiał i mięso, itp. Należy starać się po prostu jeść prostsze posiłki.
- Jedzenie zbyt dużych ilości pożywienia. Jeśli Twój żołądek ma trudności z trawieniem, najzdrowszą rzeczą, jaką możesz dla niego zrobić jest jedzenie mniejszych porcji w ciągu dnia. Dzięki temu będzie on mógł poradzić sobie z trawieniem jedzenia kęs po kęsie.
- Jedzenie deserów o wysokiej zawartości tłuszczu, białka lub cukru. Są one bowiem ciężkostrawne i powodują tycie, dlatego należy je jeść tylko z rana lub po południu.
- Zjadanie na deser owoców cytrusowych – ogólnie rzecz biorąc są one trudne do strawienia, ponieważ zawierają wysoką zawartość kwasów. Spróbuj ograniczyć się jedynie do gruszek i jabłek, a owoce cytrusowe jedz z rana.
- Zbyt szybkie jedzenie bez prawidłowego przeżuwania.
- Picie dużej ilości wody do posiłku. O wiele zdrowiej jest pić wodę na pół godziny przed posiłkiem lub chwilę po zakończeniu jego trawienia.
- Jedzenie posiłku będąc zestresowanym, podenerwowanym, niespokojnym lub rozdrażnionym. Staraj się zachować spokój w trakcie jedzenia, przebywaj w wygodnym, znanym Ci miejscu miejscu, koncentruj się tylko na jedzeniu i otaczaj się ludźmi, którzy Cię nie denerwują.
- Długotrwałe zażywanie leków na nadkwasotę, co może mieć wpływ na naturalną kwasowość Twojego żołądka.
Przeczytaj również: Wylecz nadkwasotę żołądka w 3 dni!
Zgaga
Ludzie, którzy cierpią z powodu zgagi różnią się od reszty, ponieważ ich żołądek produkują ograniczoną ilość kwasów żołądkowych, przez nie do końca strawione jedzenie zaczyna fermentować w ich żołądku.
Inne często spotykane objawy to na przykład:
- Wolne i utrudnione trawienie
- Uczucie palenia po jedzeniu
- Szybko uzyskiwane poczucie sytości
- Występujące inne dolegliwości w postaci zaparć, wzdęć oraz obrzęku dziąseł.
Metody radzenia sobie z dolegliwościami, których przyczyną jest zgaga
Wykorzystaj poniższe wskazówki do zwalczania występującej u Ciebie zgagi:
- Jedz mniejsze porcje w ciągu dnia, za to nieco częściej.
- Nie należy jeść bardzo gorących lub bardzo zimnych produktów.
- Nawet jeśli uważasz, że Twoje procesy trawienne przebiegają szybko i sprawnie, spróbuj przeżuwać każdy kęs bardzo dokładnie i ogólnie jedz powoli.
- Zażywaj naturalne suplementy diety oparte o enzymy trawienne w zależności od typu jedzenia, którego trawienie jest dla Ciebie najtrudniejsze (tłuszcz, białko, węglowodany).
Nadkwasota
Nadkwasota żołądka to całkowite przeciwieństwo zgagi. Żołądek wydziela zbyt dużo kwasów, powodując bardzo szybkie trawienie spożytego jedzenia.
Można ją rozpoznać poprzez następujące objawy:
- Nadkwasota występuje u Ciebie przed posiłkiem.
- Zazwyczaj pojawia się, gdy jesteś głodny, a w miarę jedzenia stopniowo ustępuje.
- Występuje ochota na picie dużych ilości zimnej wody.
- Występujące zaparcia oraz obrzęk dziąseł.
Sposoby radzenia sobie z nadkwasotą
- Chociaż wydaje Ci się, że nadkwasota ustępuje w trakcie jedzenia, staraj się jeść jak najwolniej. Ponadto dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Upewnij się także, że wybierasz zdrowe i świeże składniki.
- Unikaj produktów kwaśnych lub zakwaszających, takich jak owoce cytrusowe, mąka rafinowana, cukier, smażone potrawy, mleko lub czerwone mięso.
- Możesz jednak wypić nieco soku z cytryny, ponieważ kwas cechuje się zdolnością do neutralizacji kwasów występujących w ludzkim żołądku.
Naturalne metody obniżania zawartości kwasów w żołądku
Jeśli nadkwasota lub zgaga doskwierają Ci na tyle mocno, że musisz zażyć jakiś środek na złagodzenie objawów, daj szansę jednemu z naturalnych produktów pozwalających na zneutralizowanie kwasów bez zmiany naturalnego pH Twojego żołądka.
Przeczytaj także artykuł: Zbyt kwaśne pH w organizmie? – Zastosuj nasze rady
Należy przy tym unikać leków, a także sody oczyszczonej, jako że ich stosowanie może mieć negatywne skutki w okresie długofalowym.
Morele umeboshi:
- Japońskie morele zwane umeboshi cechują się bardzo wyrazistym smakiem, który jest jednocześnie słony i kwaśny. Wynika to z procesu fermentacji, jakiemu owoce te są poddawane.
- Mają one jednak bardzo korzystne działanie – wystarczy umieścić kawałeczek moreli na środku języka, zostawić na kilka sekund i następnie połknąć.
Biała glinka kaolinowa (do stosowania doustnego):
- Kaolin jest niezwykle korzystnym suplementem diety, który może pomóc w eliminacji toksyn z Twojego organizmu, a także neutralizuje nadkwasotę Twojego żołądka.
- Rozpuść łyżeczkę glinki białej w szklance wody, mieszając łyżką, wykonaną nie z tworzywa sztucznego i nie z metalu, czyli na przykład drewnianą. Odstaw mieszaninę na dziesięć minut i następnie ją wypij.
Sok z surowych ziemniaków:
- Sok z ziemniaków mimo swojego dziwnego wyglądu i smaku jest naturalnym środkiem doskonale sprawdzającym się w przypadku dolegliwości takich, jak zgaga lub nadkwasota, a na dodatek praktycznie zawsze masz go pod ręką.
- Do jego przygotowania możesz wykorzystać dobrze umyte ziemniaki lub po prostu kupić ten sok w sklepie spożywczym z naturalną żywnością.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McRorie, J. W. (2018). Heartburn. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/NT.0000000000000244
- Kellerman, R., & Kintanar, T. (2017). Gastroesophageal Reflux Disease. Primary Care – Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2017.07.001
- http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,17284347,Zgaga__Jak_sie_pozbyc_tego_pieczenia.html?disableRedirects=true
- Schubert, M. L. (2016). Gastric acid secretion. Current Opinion in Gastroenterology. https://doi.org/10.1097/MOG.0000000000000308
- Schubert, M. L., & Peura, D. A. (2008). Control of Gastric Acid Secretion in Health and Disease. Gastroenterology. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2008.05.021
- Ramsay, P. T., & Carr, A. (2011). Gastric acid and digestive physiology. Surgical Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.suc.2011.06.010