5 niezawodnych sposobów na zaparcia!

Zaparcia często są wynikiem nadmiernego spożycia tłuszczów, cukru rafinowanego i produktów mlecznych. Jeśli dodatkowo w Twojej codziennej diecie brakuje błonnika, nie trudno o problemy trawienne.
5 niezawodnych sposobów na zaparcia!

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaparcia objawiają się słabą częstotliwością wypróżnień. Zwykle źródłem problemu jest obniżona ilość płynów w organizmie. W innych przypadkach zaparcia mogą być wynikiem stosowania niektórych leków.

W tym artykule wyjaśnimy, jak w krótkim czasie złagodzić zaparcia, stosując naturalne środki i zmieniając nawyki żywieniowe na zdrowsze.

Zaparcia – jak im zapobiegać?

1. Pij wodę

Pij od dwóch do czterech szklanek ciepłej wody dziennie, jeśli masz problem z wypróżnianiem się. W przypadku, gdy stan ten utrzymuje się przez kilka dni z rzędu, pij spore ilości wody mineralnej codziennie rano po obudzeniu się.

Normą powinno być dziesięć szklanek ciepłej wody dziennie. Jest ona bowiem jednym z najlepszych płynów, które wypłukują odpady i toksyny z naszego organizmu.

Inne płyny, takie jak soki czy napoje gazowane nie mogą być porównywane do wody, ponieważ zazwyczaj zawierają w swoim składzie ogromne ilości cukru i tylko przyczyniają się do nasilenia zaparć.

Przeczytaj także artykuł: Wypróżnianie – jak robić to dobrze?

2. Jedz owoce i warzywa

Świeże owoce likwidują zaparcia

Jedz owoce, warzywa i inne produkty bogate w błonnik, aby zwiększyć jego dzienne spożycie. Należy spożywać od 24 do 38 gramów błonnika każdego dnia.

Zaparcia często są wynikiem nadmiernego spożycia tłuszczów, cukru rafinowanego i produktów mlecznych. Jeśli dodatkowo w Twojej codziennej diecie brakuje błonnika, nie trudno o problemy trawienne.

Błonnik znajdziemy przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, otrębach, świeżych owocach i warzywach.

Można również rozważyć przyjmowanie błonnika w postaci suplementów diety, nawet jeżeli myślimy, że produkty, które dziennie spożywamy, mają wystarczającą jego zawartość. Błonnik nie może być trawiony przez enzymy w ludzkim organizmie, więc nie jest wchłaniany do krwiobiegu. Dlatego też pozostaje w okrężnicy, absorbując wodę i zmiękczając stolec. 

Produktami bogatymi w błonnik są: maliny, jabłka, gruszki, gotowany makaron pełnoziarnisty, gotowany jęczmień, otręby, gotowana ciecierzyca, gotowana czarna fasola, gotowana soczewica, gotowane karczochy, gotowany groch i brokuły.

3. Kawa też może pomóc

Dla wieku osób kawa jest szybkim rozwiązaniem na zaparcia. Dzieje się tak ponieważ kofeina zawarta w kawie może stymulować mięśnie gładkie układu pokarmowego, powodując wypróżnienia.

Z drugiej strony kawa jest również moczopędna. A to z kolei sprawia, że zmniejsza się wilgotność stolca, utrudniając mu wydostanie się na zewnątrz. Z tego właśnie powodu lekarze zalecają, aby unikać spożywania produktów moczopędnych takich jak kawa, alkohol, napoje gazowane typu Coca-Cola czy herbata.

4. Jedz śliwki

sok ze śliwek
W przypadku zaparć zjedz cztery śliwki lub wypij dwie szklanki soku ze śliwek. Śliwki są szczególnie bogate w błonnik i zawierają sorbitol. Jest to substancja o słodkim smaku, która w naturalny sposób pomaga załagodzić zaparcia. Sorbitol jest łagodnym środkiem pobudzającym okrężnicę, który pomaga zmniejszyć czas transportu stolca i w ten sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć.

Jeżeli nie przepadamy za charakterystyczną, pomarszczoną skórką śliwki lub nie odpowiada nam jej specyficzny smak, alternatywą może być sok ze śliwek. Efekty po wypiciu soku mogą się pojawić nawet po kilku godzinach. Warto więc na początek spróbować wypić jedną szklankę soku i poczekać na to, jak zadziała na nasz organizm. Istnieje ryzyko, że może doprowadzić nawet do biegunki.

Należy pamiętać, że 100 gramów suszonych śliwek zawiera 14,7 gramów sorbitolu, 100 gramów soku ze śliwek zawiera go 6,1 gramów. Należy zatem wypić więcej soku ze śliwek, aby osiągnąć te same właściwości, co przy spożyciu suszonych śliwek, które są przetworzone i zawierają dodatkowe cukry.

5. Ćwicz

Jeżeli jest to możliwe, należy unikać siedzenia dłużej niż 10 minut i utrzymywać ciało w ciągłym ruchu. Regularne uprawianie sportu jest najlepszym rozwiązanie, ale nawet trzydziestominutowy spacer dziennie, pomoże nam zapobiec zaparciom i zapewni regularne wypróżnianie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rao, S. S. C., Rattanakovit, K., & Patcharatrakul, T. (2016, May 1). Diagnosis and management of chronic constipation in adults. Nature Reviews Gastroenterology and Hepatology. Nature Publishing Group. https://doi.org/10.1038/nrgastro.2016.53
  • Krogh, K., Chiarioni, G., & Whitehead, W. (2017, June 1). Management of chronic constipation in adults. United European Gastroenterology Journal. SAGE Publications Ltd. https://doi.org/10.1177/2050640616663439
  • Maslekar, S., & Jayne, D. G. (2011). The management of constipation. In Contemporary Coloproctology (pp. 389–408). Springer-Verlag London Ltd. https://doi.org/10.1007/978-0-85729-889-8_27

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.