Zespół pęcherza nadreaktywnego - czego należy unikać

Nie chodzi jednie o to, by unikać picia wody w nadmiarze. Gdy pojawia się zespół pęcherza nadreaktywnego, pewne produkty mogą utrudniać kontrolowanie tej dolegliwości.
Zespół pęcherza nadreaktywnego - czego należy unikać
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zespół pęcherza nadreaktywnego to dolegliwość wywołująca między innymi częste, niekontrolowane oddawanie moczu. Jest to bardzo dokuczliwe, ale dobre wieści są takie, że można ten problem rozwiązać, jeśli zrobi się to dostatecznie wcześnie.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, jakich produktów należy unikać, jeśli dotknął Cię zespół pęcherza nadreaktywnego.

Zespół pęcherza nadreaktywnego – co musisz wiedzieć

W kwestii dolegliwości, jaką jest zespół pęcherza nadreaktywnego, najważniejsze jest uzyskanie dostatecznie szczegółowych informacji, aby odpowiednio podejść do problemu.

Mężczyzna w toalecie a zespół pęcherza nadreaktywnego

Osoba cierpi na zespół pęcherza nadreaktywnego, jeżeli spełnia co najmniej dwa z poniższych objawów:

  • Oddawanie moczu częściej niż 8 razy dziennie i 2 razy w nocy (mimo faktu, że nie wypija się zbyt dużych ilości płynów),
  • Silna, nagła potrzeba korzystania z toalety.
  • Duża utrata płynów podczas oddawania moczu.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Sprawdź, co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu

Istnieją różne powody, dla których występują trudności z kontrolowaniem pęcherza. Wiele z nich jest nieznanych. Najczęstsze jednak to:

  • Nerwowość
  • Stres
  • Nadmierne spożycie kawy
  • Wypijanie dużych ilości wody

W około 20% przypadków, problemy z pęcherzem stanowią problem neurologiczny, będący skutkiem choroby Parkinsona, guzów mózgu, chorób szpiku kostnego bądź rozszczepu kręgosłupa.

Osoby dotknięte przez zespół pęcherza nadreaktywnego odczuwają silne zażenowanie swoją przypadłością i często nie są w stanie wykonywać wszystkich zajęć dostępnych zdrowym ludziom.

Częsta konieczność korzystania z toalety bądź popuszczanie moczu powoduje społeczną izolację i problemy w pracy, z powodu niemożności wykonania wszystkich narzuconych zadań.

Zespół pęcherza nadreaktywnego – czego nie należy jeść?

Istnieje wiele sposobów leczenia tej dolegliwości.

Ostre przyprawy
  • Niektóre z nich obejmują leczenie przepisane przez lekarza specjalistę (na przykład zastrzyk z toksyną botulinową).
  • Inne metody mają związek z naszymi codziennymi zwyczajami. Mamy tu na myśli ćwiczenia fizyczne mające na celu wzmocnienie mięśni brzucha, oraz zmniejszenie spożycia pewnych produktów, napojów oraz naparów.

Jeżeli doskwiera Ci zespół pęcherza nadreaktywnego, ogranicz spożycie następujących produktów:

Pikantne potrawy

Hinduskie, meksykańskie i azjatyckie potrawy zawierające ostre przyprawy są bardzo kuszące. Być może za nimi przepadamy… Okazuje się jednak, że niestety mogą negatywnie wpływać na zdrowie naszego układu moczowego.

Jeżeli pieką nas podczas, gdy wkładamy je do ust, czy nie zrobią tego samego ścianom naszego pęcherza? Oczywiście, że tak!

Pikantne potrawy i ostre przyprawy pogarszają objawy omawianej przez nas dolegliwości. Dlatego właśnie nasze zalecenie jest takie, żebyś zmniejszył ich spożycie lub całkowicie je omijał.

Produkty zawierające duże ilości cukru

Słodycze i wszystko to, co zawiera duże ilości cukru szkodzi naszemu zdrowiu. Tak samo rzecz się ma z deserami i  przekąskami, które zawierają słodziki.

Produkty zawierające duże ilości cukru zwiększają naszą potrzebę oddawania moczu i działają drażniąco na pęcherz. Poza tym “przemycają” do naszego organizmu puste kalorie.

Dlatego też unikaj cukierków, ciastek, ciast i innych słodkich przekąsek. Zamiast tego sięgaj po owoce, bakalie i inne zdrowe przysmaki.

Kawa

Kofeina może wywołać negatywny efekt na naszym ciele. Warto zwrócić na to uwagę. Wywołuje na przykład nadaktywność mózgu, przyśpieszoną pracę serca i pracę układu moczowego.

Dlatego też picie zbyt dużych ilości kawy zmusza nasz pęcherz do cięższej pracy. Nie jest to wskazane, gdy cierpimy na zespół pęcherza nadreaktywnego.

Kawa to nie jedyny napój, który działa moczopędnie. Należy również omijać słodkie napoje gazowane, kakao i niektóre rodzaje herbaty.

Kawa na zespół pęcherza nadreaktywnego

Koniecznie przeczytaj również artykuł: 4 napoje wysoko kaloryczne, których powinnaś unikać

Soki z owoców jagodowych oraz cytrusowe

To prawda, że owoce jagodowe są doskonałe aby zadbać o zdrowie serca i układu krążenia. Są one szczególnie zalecane osobom chorym na nadciśnienie oraz cukrzycę oraz na zwalczanie infekcji dróg moczowych.

Okazuje się jednak, że owoce te mogą pogorszyć stan, jeśli cierpimy na zespół pęcherza nadreaktywnego. Kwas zawarty w tych małych owocach powoduje, że musimy częściej korzystać z toalety.

Nie jest również zalecane picie soków z owoców cytrusowych takich jak pomarańcze, cytryny czy grejpfruty. Choć są one doskonałe dla naszego układu odpornościowego, ponieważ dostarczają nam witaminy C, w przypadku problemów z pęcherzem mogą one działać drażniąco.

Alkohol

Picie alkoholu – a zwłaszcza nadużywanie go – wywołuje całe mnóstwo skutków ubocznych. Zważywszy na fakt, że jest on silnym środkiem moczopędnym, może on między innymi podrażnić pęcherz.

Jeżeli na przykład pijemy piwo, wprawdzie nawadniamy się, ale też zmuszamy nasze nerki do szybszej pracy, przez co pęcherz również szybciej się napełni.

Alkohol, a zespół pęcherza nadreaktywnego

Czerwone wino z kolei jest korzystne dla osób dotkniętych omawianą dolegliwością. Nie wywołuje tych samych co piwo skutków obocznych. Co więcej, pomaga nam zadbać o zdrowie układu sercowo – naczyniowego.

Pomidory

Produkt ten jest kwaśny, więc może mieć wpływ na zdrowie pęcherza oraz całego układu moczowego. Co więcej, ponieważ zawiera dużo wody, siłą rzeczy stanowi naturalny diuretyk, czyli środek moczopędny.

Właściwości pomidora zwiększają się, jeśli spożywamy go w formie sosu bądź przecieru. Dla złagodzenia kwaskowatego smaku wiele osób dodaje bowiem cukru. Ten z kolei nie jest zalecany osobom, u których wystąpił zespół pęcherza nadreaktywnego.

Jeżeli Ty również chcesz ująć nieco kwaskowatowości, zamiast cukru dodaj do sosu nieco startej marchewki. Innym sposobem jest nieco śmietany, mleka a nawet sody oczyszczonej. Doskonale złagodzą one kwaśność bez narażania Twojego zdrowia.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości  © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eduardo Martínez, A., José, L., Ruiz, C., Luis Gómez, P., Miguel Ramírez, B., Francisco Delgado, O., … de Estudio Cooperativo, G. (2009). Prevalencia de incontinencia urinaria y vejiga hiperactiva en la población española: Resultados del estudio EPICC. Actas Urológicas Españolas. https://doi.org/10.1016/S0210-4806(09)74117-8
  • Perales Cabanas, L., & Jiménez Cidre, M. (2002). Vejiga hiperactiva. Archivos Espanoles de Urologia.
  • Castro, D., Espuña, M., Prieto, M., & Badia, X. (2005). Prevalencia de vejiga hiperactiva en España: Estudio poblacional. Archivos Espanoles de Urologia. https://doi.org/10.4321/S0004-06142005000200006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.