Zatrzymanie płynów w organizmie - profilaktyka
Zatrzymanie płynów jest jednym ze zjawisk powodujących zwiększenie się masy naszego ciała. Do pojawienia się go przyczynia się wiele czynników, między innymi siedzący tryb życia, ciąża, menopauza, marskość wątroby, niewydolność serca czy niedożywienie.
Zatrzymanie płynów objawia się opuchlizną, która pojawia się w różnych częściach ciała, jak na przykład w okolicy kostek, ramion, nóg, brzucha, a także nadgarstków.
W trakcie ciąży zatrzymanie płynów nie jest zjawiskiem zaskakującym, jako że kobieta przechodzi w tym czasie poważne zmiany hormonalne.
W tym przypadku najczęściej retencja płynów objawia się jako opuchlizna w okolicach kostek i stóp. Choć zazwyczaj nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, to gdy występuje w zbyt dużym nasileniu, najlepiej skontaktować się z zaufanym lekarzem.
W profilaktyce zatrzymania płynów…
Ważnym krokiem w profilaktyce zatrzymywania płynów jest ograniczenie ilości spożywanej przez nas soli, jako że jedną z jej właściwości jest właśnie gromadzenie wody w organizmie. Nie powinnyśmy jednak ograniczać ilości pitej przez nas codziennie wody.
Jest ona bowiem niezbędna w procesie oczyszczania organizmu z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i toksyn, jakie nagromadziły się w ciągu dnia.
Zatrzymanie płynów – rady skuteczne w profilaktyce
Stosowanie produktów moczopędnych
Niezbędnym krokiem w profilaktyce zatrzymania płynów jest spożywanie produktów spożywczych o właściwościach moczopędnych. Przyjmowanie ich jest znacznie pomocne w procesie oczyszczania organizmu z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
Przeczytaj również artykuł: Retencja płynów? Zwalcz ją pietruszką i cytryną
Wiele osób uważa, że zatrzymanie płynów może spowodować, iż nasze ciało przybiera na wadze nawet o kilka kilogramów. Poznaj więc niektóre produkty spożywcze, które mogą działać jako Twoi sprzymierzeńcy w walce z omawianym w tym artykule problemem.
- Arbuz. Spożywanie arbuza zaleca się przede wszystkim ze względu na dużą ilość zawartej w nim wody.
- Ocet jabłkowy. Ten rodzaj octu spełnia bardzo ważną funkcję w ochronie naszego organizmu. Przyczynia się do regulacji poziomu potasu, którego występowanie w organizmie zostaje zachwiane poprzez zatrzymanie płynów.
- Zielona herbata. Oprócz tego, że herbata ta należy do diuretyków, czyli działa moczopędnie, jest również doskonałym antyoksydantem.
- Pomarańcze. Dzięki zawartej w nich dużej ilości witaminy C, pomarańcze pobudzają pracę nerek i przyspieszają proces oczyszczania naszego organizmu z toksyn.
- Karczochy. Możesz stosować je w naparach. Dzięki swym właściwościom moczopędnym, karczochy stanowią nieocenioną pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów.
- Borówki. Znajdują szerokie zastosowanie w profilaktyce chorób układu moczowego. Ponadto spożywanie ich przyczynia się do lepszego wydalania toksyn z organizmu. Borówki należą również do jednego z najlepszych przeciwutleniaczy (antyoksydantów).
- Mniszek lekarski. Ta roślina – powszechnie znana nam jako mlecz – stymuluje wydalenie nadmiaru płynów z organizmu.
- Pietruszka. Znacznie wspomaga wydalanie zbędnych płynów zalegających w organizmie. Z tego właśnie powodu zaleca się stosowanie jej w naparach pomagających w walce z otyłością, a także w profilaktyce chorób sercowych.
- Cebula. Jej właściwości stanowią nieocenioną pomoc w walce z reumatyzmem, niewydolnością nerek, a także z artretyzmem.
Zatrzymanie płynów a aktywność fizyczna
Powinnaś regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. Wśród wielu możliwości możesz wybrać intensywne spacery, bieg, jazdę na rowerze, pływanie i wiele innych. Najlepiej rób to, co najbardziej lubisz i co sprawia Ci przyjemność.
Pamiętaj, że zatrzymanie płynów w organizmie występuje przede wszystkim u osób prowadzących siedzący tryb życia. Właśnie dlatego regularne ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne.
Przeczytaj również artykuł: Płaski brzuch: ćwiczenia oraz ich korzyści
Ćwiczenia fizyczne pozwalają zrelaksować umysł i zapewniają prawidłową pracę każdego organu Twojego ciała. Sprawiają także, że procesy zachodzące w organizmie zachodzą w sposób prawidłowy.
Wyeliminuj z diety produkty zawierające sód
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sól jest sprzymierzeńcem zatrzymywania wody w organizmie. Z tego powody należy możliwie jak najbardziej wyeliminować ją z naszego sposobu odżywiania.
Pamiętaj również, że wiele gotowych produktów, które być może masz w zwyczaju używać w kuchni każdego dnia, cechuje się wysoką zawartością sodu. Należą do nich między innymi kiełbasy, konserwy, alkohol i inne.
Spożywaj produkty spożywcze bogate w potas
To niezbędny element utrzymywania naturalnej równowagi naszego organizmu. Potas jest jednym z elektrolitów, które są odpowiedzialne za odpowiednie ciśnienie tętnicze krwi, a także za usuwanie nadmiaru płynów z naszego ciała.
Potas zawarty jest w niektórych owocach, jak na przykład: kiwi, melon, pomarańcze czy banany. Także niektóre warzywa też stanowią bogate źródło potasu. Wśród wielu z nich wymienić by można karczochy, kapustę, buraki, ziemniaki i awokado.
Spożywaj produkty bogate w magnez
Jedną z licznych właściwości magnezu jest ułatwianie złagodzenia retencji wody z organizmu i usuwanie toksyn które gromadzą się w naszym ciele. Poza tym magnez jest bardzo wskazany w profilaktyce chorób serca, a także odpowiada za właściwą gospodarkę insulinową.
Co więcej, magnez przyczynia się do utrzymania odpowiedniej zawartości wapnia, co pozwala organizmowi wzmacniać kości, zapobiegać migrenom i niwelować ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego.
Zalecane produkty
- Otręby. Niezależnie od rodzaju, który wybierzemy, otręby stanowią bogate źródło magnezu.
- Suszone zioła i przyprawy. Zwłaszcza kolendra, mięta i pietruszka. Ze zdrowotnego punktu widzenia, stanowią przede wszystkim bogate źródło magnezu. Ale dla każdej gospodyni są nieocenioną pomocą w urozmaicaniu diety i w ulepszaniu smaku naszych ulubionych potraw.
- Nasiona lnu. To przede wszystkim doskonałe przeciwutleniacze. Ze względu na dużą zawartość magnezu, spożywanie nasion lnu jest zdecydowanie zalecane w profilaktyce chorób serca.
- Nasiona słonecznika. Te smaczne nasiona stanowią bogate źródło magnezu, ale również witaminy E.
- Mleko. Niezależnie od formy – pasteryzowane, w proszku czy też pełne kondensowane – posiada dużą ilość magnezu. Dodatkowo zaopatruje nasz organizm w witaminy A, D i E.
Zatrzymanie płynów a wypoczynek
Odpowiednia ilość zażywanego przez nas odpoczynku jest wręcz niezbędna, gdy doskwiera nam problem, jakim jest zatrzymanie płynów w organizmie. Jeżeli Twoje stopy puchną, unieś je w górę, połóż na podwyższeniu i pozostaw w takiej pozycji przez jakiś czas.
Jeżeli zaś stwierdzisz, że zmiany, jakie dokonałaś w sposobie odżywiania i w codziennych nawykach, nie zmniejszają problemu, najlepiej będzie, gdy skontaktujesz się z zaufanym specjalistą bądź lekarzem.
Mamy nadzieję, że rady zawarte w tym artykule, okażą się dla Ciebie pomocne i skuteczne. A zatem, niech nowe nawyki żywieniowe, a także odpowiednia aktywność fizyczna połączona z wypoczynkiem pomogą Ci pożegnać się z problemem, jakim jest zatrzymanie wody w organizmie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Subramanya, A. R., & Ellison, D. H. (2013). Diuretic therapy. In Core Concepts in the Disorders of Fluid, Electrolytes and Acid-Base Balance. http://doi.org/10.1007/978-1-4614-3770-3_6
- Baraniak, J., & Kania, M. (2011). Wybrane surowce zielarskie o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym. Postępy Fitoterapii.
- https://www.muyinteresante.es/salud/articulo/consecuencias-de-no-beber-agua-501459947507
- Wright, C. I., Van-Buren, L., Kroner, C. I., & Koning, M. M. G. (2007). Herbal medicines as diuretics: A review of the scientific evidence. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2007.07.023