Retencja płynów — 9 naturalnych środków

Pomidory są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Dzięki swoim właściwościom wspomagają oczyszczanie krwi i neutralizują działanie wolnych rodników.
Retencja płynów — 9 naturalnych środków

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zatrzymanie płynów w organizmie, czyli inaczej ich retencja prowadząca do powstawania obrzęków w różnych częściach ciała występuje w momencie, gdy dochodzi do nadmiernego nagromadzenia wody w poszczególnych tkankach.

Zjawisko to nie jest uznawane za chorobę, ale jest objawem towarzyszącym innym problemom zdrowotnym takim jak wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowe funkcjonowanie nerek czy trudności z trawieniem między innymi.

Retencja objawia się najczęściej znacznym obrzękiem kończyn, a czasem może towarzyszyć jej ból i częste uczucie zmęczenia.

Retencja wody — dowiedz się o niej czegoś więcej!

Przede wszystkim retencja płynów może być wywołana wieloma czynnikami. Można do nich zaliczyć między innymi: nadmierne spożycie soli, brak aktywności fizycznej czy zmiany hormonalne.

Przyroda jednak wyciąga do nas pomocną dłoń i oferuje składniki o właściwościach moczopędnych, które świetnie sprawdzą się w walce z nagromadzeniem płynów w organizmie. Dziś poznasz kilka z tych produktów, które koniecznie powinny znaleźć się w Twojej codziennej diecie.

1. Arbuz

Jednym z powodów, dzięki którym arbuz zawdzięcza swoje właściwości moczopędne, jest to, że w dużej mierze składa się z wody. Dodatkowo,  znajdziemy w nim likopen — silny przeciwutleniacz, który zapobiega przedwczesnym procesom starzenia się i neutralizuje działanie wolnych rodników.

Arbuz na zatrzymanie płynów

Oprócz tego, arbuz jest potężnym źródłem minerałów i witamin oraz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania aminokwasów, które usprawniają wydalanie nagromadzonych toksyn z organizmu, a jednocześnie poprawiają krążenie krwi i procesy trawienne.

2. Ogórek

Ogórek przede wszystkim znany jest ze swojego zbawiennego wpływu na naszą skórę. Jest jednym z głównych składników wielu receptur domowej roboty kosmetyków poprawiających jej wygląd, jak i wiele preparatów dostępnych w sklepach bazuje właśnie na tym warzywie.

Jednak jak się okazuje to nie jedyna jego zaleta. Ogórek oprócz właściwości upiększających, jest również świetnym diuretykiem

Wszystko to dzięki wodzie, której zawiera aż 90%, a oprócz tego jest donorem składników mineralnych takich jak siarka i krzem, które usprawniają usuwanie z organizmu nagromadzonego kwasu moczowego i pobudzają nerki do lepszej pracy i efektywniejszego oczyszczania.

3. Pomidory i retencja

Dzięki swojemu niepowtarzalnemu i uniwersalnemu smakowi pomidory dziś są stałym składnikiem wielu receptur i przepisów na całym świecie. Nie tylko dostarczą nam doskonałych walorów smakowych, ale i sprawdzą się, gdy retencja wody da nam o sobie znać.

Warzywo to w głównej mierze składa się z wody i składników mineralnych, dzięki czemu dobrze sprawdzi się przy wspieraniu odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu.

Spożywanie naturalnego soku pomidorowego usprawni oczyszczanie krwi i zneutralizuje działanie wolnych rodników, tym samym zapobiegając występowaniu wielu chorób.

4. Marchew

Soki przygotowywane z tego warzywa są źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które wspierają poprawne funkcjonowanie wszystkich narządów. Marchewka ma działanie moczopędne i pomaga w eliminacji nagromadzonych w organizmie płynów, a wraz z nimi zbędnych produktów przemiany materii.

Retencja płynów - marchew to świetny sposób

Oprócz tego, marchew usprawnia działanie metabolizmu i przeciwdziała powstawaniu nowotworów oraz korzystnie wpływa na stan zdrowia naszych oczu.

5. Sałata

Jest idealnym składnikiem sałatek, warzywnych koktajli dostarczając przy tym znaczne ilości błonnika i wody. Obydwa te składniki regulują pracę jelit i usprawniają usuwanie nadmiaru płynów zakumulowanych w tkankach.

6. Seler

Seler ma właściwości, które ułatwiają usuwanie kwasu moczowego oraz innych niepotrzebnych substancji z organizmu. Przyspiesza produkcję moczu i usprawnia jego wydalanie. Zaleca się przyjmować go kilka razy dziennie najlepiej w postaci naparów lub jako dodatek do koktajli warzywnych.

7. Mniszek lekarski

Jedna z najpopularniejszych roślin o właściwościach moczopędnych.

Moczopędny mniszek

Regularne przyjmowanie naparów skutecznie wspomoże pracę nerek i usprawni usuwanie nagromadzonych zbędnych substancji.

Składniki:

  • 1 litr wody
  • 3 łyżki mniszka lekarskiego (30g)

Sposób przygotowania:

Na początek należy doprowadzić wodę do wrzenia i dodać wskazaną ilość rośliny. Następnie przykryć preparat i spożywać napar przez cały dzień. Taką terapię kontynuować przez 15 dni.

8. Skrzyp polny

Roślina dobrze znana ze swoich silnych moczopędnych właściwości dlatego lepiej spożywać ją z należytą ostrożnością, ponieważ może przynieść odwrotne skutki.

Składniki:

Sposób przygotowania:

Podaną ilość wody doprowadzić do wrzenia, a następnie dodać pół łyżeczki skrzypu. Po zagotowaniu przykryć mieszankę i odczekać do wystygnięcia i przyjmować do trzech filiżanek dziennie przez cały tydzień.

9. Pokrzywa a retencja wody w organizmie

Napar z pokrzywy jest kolejnym popularnym środkiem, gdy retencja płynów staje się naszym poważnym problemem. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu i działa ochronnie na nerki.

Moczopędna pokrzywa

Składniki:

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 łyżeczka pokrzywy (5 g)

Sposób przygotowania:

Po doprowadzeniu do wrzenia podanej ilości wody należy dodać pokrzywę i pozostawić na kilka minut. Napar przyjmować w ilości trzech filiżanek dziennie przez cały tydzień.

Uwzględniając powyższe produkty w swojej diecie uda Ci się odpowiednio wyregulować gospodarkę wodną organizmu, co od razu stanie się zauważalne zarówno poprzez lepsze samopoczucie, jak i wygląd Twojej figury. Pamiętaj o ich regularnym spożyciu i ciesz się ich cudownymi właściwościami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.