Zaskórniki na twarzy a możliwe problemy zdrowotne

Zależnie od tego, w jakim obszarze naszej twarzy pojawiają się zaskórniki, możemy odkryć, które nawyki wymagają u nas zmian - może tu chodzić o nasz sposób odżywiania się, a nawet o sposób radzenia sobie ze stresem.
Zaskórniki na twarzy a możliwe problemy zdrowotne
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Okazuje się, że zaskórniki na twarzy to nie są jedynie problem natury estetycznej. Mogą one również ujawniać pewne problemy zdrowotne.

Jeżeli i u Ciebie pojawiły się zaskórniki na twarzy, koniecznie przeczytaj ten artykuł i postaraj się usunąć ich możliwe przyczyny. Może się bowiem okazać, że problem ten stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej.

Zaskórniki na twarzy – poznaj ich rodzaje

  • Białe wypryski z jasnymi wybrzuszeniami, które nie zdołały wydostać się na powierzchnię skóry. Jeżeli pojawiły się również na Twojej twarzy, dzieje się tak, ponieważ pory skórne zatkały się nadmiarem sebum.
  • W takim przypadku bardzo ważne jest skupienie się na nawykach związanych z oczyszczaniem skóry, aby jak najlepiej o nią zadbać i wyeliminować ten problem.
Kobieta z lusterkiem ogląda zaskórniki i wypryski
  • Kolejnym zaburzeniem skóry są różowe krostki, które na długo utrzymują się na skórze i nie zawierają w sobie ropy ani żadnego płynu.
  • Zaskórniki na twarzy mogą przybrać również formę niewielkich pryszczy, które nie wywołują żadnego bólu. Są one zazwyczaj niewielkie i przybierają regularne, okrągłe kształty.
  • Inną formą są krosty i torbiele. W tym przypadku mamy do czynienia z poważną odmianą trądziku, który wywołuje bolesność i dyskomfort. Tego rodzaju infekcje świadczą o głębokich stanach zapalnych skóry. Mogą one trwać tygodnie albo lata.
  • Istnieje również trądzik rozproszony, występujący nie tylko na twarzy, ale też na ramionach, dekolcie, piersiach a nawet pośladkach. Może on pozostawiać blizny.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Trądzik – czy wiesz, że możesz wykorzystać VapoRub?

1. Zaskórniki na twarzy w okolicach czoła i brwi

Jeżeli pojawiają się u nas zaskórniki na twarzy w okolicach czoła oraz brwi, nasz organizm usiłuje nam powiedzieć, że istnieje jakiś ukryty problem z naszym układem pokarmowym.

Jeżeli widzimy krosty u nasady nosa, w przestrzeni między brwiami, może to oznaczać problemy z pracą wątroby.

Możliwe rozwiązanie

  • Aby wyeliminować ten problem, przede wszystkim unikaj smażonych i tłustych potraw.
  • Zaleca się również ograniczenie spożycia alkoholu.

2. Zaskórniki na nosie

Jeżeli niedoskonałości skórne pojawiają się na nosie, oznacza to, że istnieją problemy powiązane z działaniem układu sercowo-naczyniowego. Nie ma powodu, żeby popadać w panikę. W większości przypadków bowiem kwestia jest powiązana ze stresem i napięciami w życiu codziennym.

Zaskórniki na nosie

Możliwe rozwiązanie

  • Postaraj się przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Dbaj o odpoczynek, relaksuj się i pilnuj ścisłych godzin snu.

3. Wypryski w okolicach uszu

Jeżeli nieestetyczne wypryski pojawiają się w okolicach uszu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie naszej wątroby oraz układu moczowego. Obszar ten jest ściśle powiązany z pracą naszych nerek.

Możliwe rozwiązanie

  • Jeżeli przytrafił Ci się ten rodzaj niedoskonałości skórnych, musisz koniecznie ograniczyć spożycie kawy oraz soli.
  • Bardzo pomocne może się okazać również picie dużych ilości wody. Zaleca się, żeby były to 2 litry dziennie.

4. Zaskórniki na twarzy: na policzkach i podbródku

Jeżeli zaskórniki na twarzy objęły obszar policzków i podbródka, może to być sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak.

Problemy skórne na tych obszarach ciała mogą wskazywać na problem powiązany z działaniem płuc i oskrzeli. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o nasz układ oddechowy.

Kobieta wyciera twarz ręcznikiem przed lustrem

Może to być jednak równie dobrze objaw powiązany z alergią lub z problemami z uzębieniem (zwłaszcza, jeśli wypryski występują na policzkach). Dlatego też nie warto od razu popadać w panikę.

Możliwe rozwiązanie

  • Najlepsze, co możemy zrobić, aby wyeliminować tego typu zaskórniki na twarzy, to przyjrzeć się bliżej naszemu układowi oddechowemu. Potwierdzimy w ten sposób, że wszystko z nim w porządku.
  • Warto również spędzać więcej czasu na wolnym powietrzu i unikać używania wyrobów tytoniowych. Nie chodzi nam tylko o rzucenie palenia, ale również o unikanie przebywania w zadymionych pomieszczeniach oraz o unikanie towarzystwa osób palących, aby nie stać się biernymi palaczami.
  • Pamiętaj również o utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.
  • Unikaj podjadania słodyczy i picia słodzonych napojów gazowanych.

5. Wypryski w okolicach ust

Jeżeli wypryski oraz krosty pojawiają się w okolicach ust, możemy mieć problemy związane z trawieniem. W konsekwencji pojawiają się u nas dolegliwości żołądkowe i bóle brzucha.

Możliwe rozwiązanie

  • Jeżeli mamy w nawyku sięgać po żywność typu fast food, warto postarać się zerwać z tym złym zwyczajem. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie tego zrobić, warto chociaż ograniczyć spożycie niezdrowych produktów i zastąpić je czymś o wartości odżywczej.
  • Najlepiej byłoby sięgać po zdrowe produkty bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Dlaczego chcemy jeść, kiedy nie jesteśmy głodni?

6. Zaskórniki na podbródku

Jeżeli zaskórniki na twarzy zajmują u nas obszar podbródka, może mieć to związek z problemami w jajnikach i generalnie ze schorzeniami układu rozrodczego. Innym powodem wystąpienia tego rodzaju niedoskonałości skórnych są wahania hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym.

Gdy oceniamy tego rodzaju wypryski, oceniamy nie tylko ich ilość, ale też częstotliwość, z jaką się pojawiają.

Możliwe rozwiązanie

  • Możemy zastosować krem przygotowany do zwalczania zaskórników, który pozwoli nam usunąć niedoskonałości.
  • Jeżeli jednak problem nie mija i staje się chroniczny, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • American Academy of Dermatology. (2012).  Hormonal factors key to understanding acne in women [Press release]
      aad.org/media/news-releases/hormonal-factors-key-to-understanding-acne-in-women
    • Pappas, A. (2009). The relationship of diet and acne. Dermato-endocrinology, 1(5), 262-267
      ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/
    • Different kinds of pimples. (n.d.)
      aad.org/public/kids/skin/acne-pimples-zits/different-kinds-of-pimples
    • Treating pimples. (n.d.)
      aad.org/public/kids/skin/acne-pimples-zits/treating-pimples

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.