Pryszcze – nigdy ich nie wyciskaj!

14 października, 2018
Powiedzmy sobie prawdę – wszyscy lubimy wyciskać te denerwujące pryszcze. Niestety, może to prowadzić do nieustających problemów skórnych, których można łatwo uniknąć stosując odpowiednią dietę i produkty do pielęgnacji twarzy.

Ile razy wyciskając pryszcze słyszałaś od swojej mamy lub partnera, że powinnaś zostawić je w spokoju? A ile razy mimo wszystko nie mogłaś się oprzeć pokusie ich wyciśnięcia?

Pryszcze z pewnością trudno jest zignorować. Szpecą twarz, bolą i – nie wiadomo czemu – w ich wyciskaniu jest coś fascynującego.

Czy rzeczywiście wyciskanie pryszczy tak bardzo szkodzi skórze? Odpowiedź brzmi tak.

Udowodniono, że takie zabiegi są bardzo złym pomysłem. Dermatolodzy ostrzegają, że wyciskanie pryszczy przynosi odwrotny do zamierzonego skutek.

Pryszcze normalnie same znikają po kilku dniach, ale kiedy próbujesz je fizycznie usunąć, mogą się utrzymywać niemal przez całe Twoje życie. Czy tego właśnie chcesz?

Jeśli należysz do osób, które często wyciskają pryszcze, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się co tak naprawdę dzieje się z Twoją skórą kiedy to robisz.

Przede wszystkim musisz zrozumieć kiedy i dlaczego na twojej skórze pojawiają się pryszcze.Kolejnym krokiem będzie poznanie głównych powodów, dlaczego nie powinnaś ich nigdy wyciskać.

Co to są pryszcze i skąd się biorą?

Często kojarzymy pryszcze na twarzy z okresem dojrzewania, ale to dlatego, że wiele osób nie rozumie skąd się bierze ten problem skórny. Jego prawdziwe podłoże tkwi głęboko w naszym organizmie.

W naszym ciele kumulują się toksyny, które trafiają do organizmu wraz z pożywieniem, napojami i wdychanym powietrzem.

Kiedy poziom toksyn jest zbyt wysoki, organizm daje o tym znać miedzy innymi poprzez zmiany w wyglądzie skóry, w tym poprzez zaskórniki i pryszcze.

Pryszcze na twarzy

 

Jeśli często zauważasz niechciane zmiany na skórze, zastanów się czy nie powinnaś zmienić jakichś nawyków. Albo czy Twój organizm nie ma problemów z gospodarką hormonalną.

Być może dzięki niewielkim zmianom możesz całkowicie zapobiec pojawianiu się pryszczy!

 

Produkty spożywcze, które mogą mieć wpływ na pojawianie się pryszczy to:

  • Nasycone tłuszcze
  • Smażone potrawy
  • Dodatkowe substancje słodzące
  • Biały cukier
  • Napoje gazowane
  • Alkohol

Produkty te są ciężkostrawne, przez co stają się obciążeniem dla organizmu. Kiedy ciało nie może się ich pozbyć w inny sposób, zamienia je w pryszcze.

Trądzik

Ważne jest również, aby zwracać uwagę na jakość produktów do makijażu oraz na częstotliwość ich stosowania. Przemysł kosmetyczny stale pracuje nad ulepszeniem składu i działania produktów do makijażu. Niektóre jednak pozostawiają nadal wiele do życzenia, a te najlepszej jakości są bardzo drogie.

Dlatego właśnie powinnaś dokładnie sprawdzać skład swoich kosmetyków. Od czasu do czasu pozwól też swojej skórze odpocząć od nich.

Staraj się używać produktów stworzonych na bazie naturalnych składników, aby Twoja skóra była dobrze odżywiona i nawilżona.

Zobacz takżeSekrety makijażu, które pomogą Ci pięknie wyglądać

Dlaczego nie wolno wyciskać pryszczy?

1. Możesz wywołać zakażenie skóry

Jako że z pewnością wycisnęłaś przynajmniej jednego pryszcza w życiu, wiesz dobrze, że po takim zabiegu pozostaje mała rana. Zazwyczaj nie przeszkadza nam ona bo wolimy jej wygląd od wyglądu nieestetycznego pryszcza na twarzy.

Wyciskanie pryszczy

Niestety, taka rana jest jak każda inna, a to znaczy, że istnieje ryzyko zakażenia skóry jeśli dostaną się do niej bakterie.

Czasem zakażenie skóry można wyleczyć tylko terapią antybiotykową, co jest skuteczne, ale szkodliwe dla organizmu. Podsumowując, wyrządzasz sobie podwójną szkodę.

2. Możesz mieć blizny na twarzy

Skutki uboczne wyciskania pryszczy to nie tylko ryzyko zakażenia, ale również pojawienia się blizn. Widziałaś kiedyś osobę o twarzy pokrytej drobnymi bliznami? Już wiesz, skąd się wzięły.

Problem ten dotyczy wszystkich, ale może mieć najbardziej dotkliwe skutki w przypadku osób, które mają wrażliwą skórę.

Im delikatniejsza skóra, tym gorzej reaguje na mechaniczne usuwanie zaskórników i pryszczy. Zazwyczaj pojawiają się na niej blizny, których nie da się w żaden sposób usunąć.

Niektóre osoby próbują je przykryć gruba warstwą makijażu, ale nie jest to zalecane rozwiązanie ponieważ w ten sposób blokują się pory, co prowadzi do rozwoju trądziku.

Przeczytaj równieżBlizny po trądziku? Zlikwiduj je za pomocą maseczki

Nie dotykaj pryszczy

Tak naprawdę najlepszym sposobem na pryszcze jest zostawienie ich w spokoju. Zobaczysz, że po kilku dniach same znikną.

Jeśli jednak są nawracającym problemem, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Czasem maść lub płyn do stosowania na skórę mogą znacznie poprawić stan cery i ochronić ją przez bakteriami.

Oprócz tego pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji i oczyszczaniu twarzy. Codziennie stosuj żel lub peeling do zmywania makijażu i zanieczyszczeń. Następnie przetrzyj twarz tonikiem i nałóż krem nawilżający.

Wiemy, że wyciskanie pryszczy to bardzo kuszące zajęcie, ale jeśli przyjdzie ci to do głowy, przypomnij sobie wszystko, co przeczytałaś w tym artykule. Piękna i gładka cera zależy tylko od Ciebie.