Perfekcyjna skóra twarzy - 8 rzeczy, które powinnaś robić

Twarz to wizytówka każdego człowieka, dlatego trzeba odpowiednio i regularnie o nią dbać. Tylko dzięki codziennej higienie można cieszyć się perfekcyjną skórą twarzy.
Perfekcyjna skóra twarzy - 8 rzeczy, które powinnaś robić
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Perfekcyjna skóra twarzy – która z nas o niej nie marzy? Ale jak ją właściwie osiągnąć? Choć w pielęgnacji kosmetycznej ciała najwięcej uwagi poświęca się twarzy, to jednak osiągnięcie celu nie jest zbyt łatwe.

Na szczęście przez lata przemysł kosmetyczny rozwinął wiele przydatnych produktów, które znacznie ułatwiają osiągnięcie celu, jakim jest perfekcyjna skóra. Ponadto, codzienne stosowanie kilku prostych wskazówek także może poprawić stan skóry. Co więcej, środki te nie wymagają szczególnych nakładów finansowych.

Regularne stosowanie tych środków w codziennej higienie osobistej pomaga zredukować działanie wolnych rodników, czyli przyczyny, przez którą skóra ulega przedwczesnemu starzeniu się.

Przeczytaj artykuł, aby poznać osiem wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć cel, jakim jest perfekcyjna skóra twarzy.

1. Perfekcyjna skóra? Pamiętaj o codziennym oczyszczaniu

mycie twarzy

Codzienne mycie twarzy przy użyciu delikatnych środków pielęgnacyjnych sprawi, że skóra twarzy będzie lśniła. Pozwoli to też usunąć wszelkie zanieczyszczenia i cząsteczki nagromadzone w delikatnych porach skórnych.

Twarz należy myć z samego rana przed nałożeniem produktów stanowiących element makijażu, a także każdego wieczoru, aby makijaż nie pozostawał na skórze w ciągu nocy. Uniemożliwiłoby to skórze swobodne oddychanie.

Osoby mające skórę przetłuszczającą się powinny również używać wilgotnych chusteczek kosmetycznych, które łatwo zabierać ze sobą w torebce i wielokrotnie stosować.

2. Peeling złuszczający

Zabiegi złuszczające skórę stały się jedną z najbardziej rozpowszechnionych form poprawiania wyglądu skóry, a także ułatwiania procesu dotleniania. Produkty, które zazwyczaj stosujemy w tym celu, są przygotowane tak, aby z łatwością usuwały martwe tkanki, a także wszelkie zanieczyszczenia.

Regularne stosowanie peelingu raz lub dwa razy w tygodniu skutecznie sprawia, że perfekcyjna skóra twarzy staje się jeszcze bardziej lśniąca, zdrowa, a także wolna od wszelkich zanieczyszczeń i od nadmiaru tłuszczu.

Stosowanie peelingu zaleca się również w przypadku występowania czarnych punktów, a także przebarwień wynikających z działania promieni słonecznych.

3. Odpowiednie nawadnianie

perfekcyjna skóra dzięki odpowiedniemu nawodnieniu

Odpowiedni sposób nawadniania organizmu nie tylko wspomaga organy wewnętrzne organizmu, lecz także dobroczynnie działa na ogólny stan skóry.

Woda poprawia działanie obiegu krwi, a co za tym idzie wspomaga proces dotleniania poszczególnych tkanek ciała, w tym również skóry.

Aby cieszyć się mocną, zdrową i odmłodzoną skórą należy regularnie pić od sześciu do ośmiu szklanek wody każdego dnia.

4. Filtry słoneczne

Codzienne stosowanie filtrów słonecznych może pomóc skórze w tym, aby nie traciła na wyglądzie.

Filtry słoneczne skutecznie redukują efekt działania szkodliwego promieniowania słonecznego UV i chronią przed powstawaniem przebarwień, zmarszczek i oparzeń.

5. Maseczki naturalne

perfekcyjna skóra dzięki maseczce

Regularne stosowanie maseczek naturalnych na twarz stanowi skuteczną i ekonomiczną alternatywę zapewniającą skórze dodatkowe odżywianie od zewnątrz.

Owoce bogate w wodę, antyoksydanty, jogurt naturalny i oliwa z oliwek to tylko niektóre z wielu składników, z których można przygotować naturalne maseczki odżywiające skórę twarzy.

Oczywiście każdy rodzaj skóry potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji, na przykład w przypadku skóry z tendencją do przetłuszczania się nie zaleca się stosowania składników oleistych.

6. Zrównoważony sposób odżywiania

Ile razy czytałaś już na temat zdrowej diety? Nie da się ukryć, że dobrze dobrana dieta, zrównoważona i bogata w wiele różnych składników odżywczych nie pozostaje bez znaczenia, gdy omawiamy taki temat, jak perfekcyjna skóra twarzy.

Dostarczanie do organizmu składników bogatych w antyoksydanty, witaminy i różnego rodzaju minerały nie tylko zapewni skórze elastyczność i wytrzymałość, lecz także doskonale powstrzyma działalność wolnych rodników.

W rezultacie dbając o dobrą dietę, przeciwdziałamy przedwczesnemu starzeniu się.

Jeśli chodzi o nadkwasotę, dobrze dobrany sposób odżywiania się stanowi również formę profilaktyki. Innym problemem, który można w ten sposób wyeliminować jest obecność substancji toksycznych w krwiobiegu, co bezpośrednio przekłada się na stan skóry.

7. Ćwiczenia mięśni twarzy

ćwiczenia twarzy

Na wygląd twarzy nie ma jednak wpływu wyłącznie skóra. Nie powinnyśmy zapominać, że pod skórą kryją się również mięśnie, które potrzebują odpowiedniego treningu. To właśnie im służą ćwiczenia.

Regularne ćwiczenie mięśni twarzy pozwala wyeliminować problem przedwcześnie pojawiających się zmarszczek i opadniętej skóry. Mogłabyś na przykład wypowiadać sylaby w taki sposób, aby poszczególne mięśnie twarzy ulegały naciąganiu. Innym ćwiczeniem jest wyciąganie szyi z wyszczerzonymi zębami.

8. Perfekcyjna skóra a detoksykacja organizmu

Regularne oczyszczanie organizmu z toksyn i wszelkiego rodzaju odpadów przemiany materii jest niezwykle korzystnym dla zdrowia zabiegiem, który również w bezpośredni sposób przekłada się na stan skóry.

Wszelkiego rodzaju przebarwienia, trądzik i inne zaburzenia skórne stanowią efekt działania substancji toksycznych w organizmie.

W jaki sposób należy przeprowadzić proces oczyszczania organizmu z toksyn? Istnieje wiele sprawdzonych sposobów. Możesz na przykład pić na czczo wodę z cytryną, pić zielone koktajle lub przygotować wodę zasadową.

Wszystkie te sposoby nie dość, że są łatwe do wykonania, to jeszcze skutecznie wspierają oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń.

Wcale nie musisz kupować wysokiej klasy drogich produktów oferowanych przez stale rozwijający się przemysł kosmetyczny. Stosując regularnie kilka prostych zabiegów opierających się na wykorzystaniu wyłącznie naturalnych składników, możesz zadbać o wygląd skóry twarzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pappas, A. (2015). Lipids and skin health. In Lipids and Skin Health. https://doi.org/10.1007/978-3-319-09943-9
  • Palma L, Marques LT, Bujan J, Rodrigues LM. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:413–421. Published 2015 Aug 3. doi:10.2147/CCID.S86822
  • Katta, R., & Kramer, M. J. (2018). Skin and Diet: An Update on the Role of Dietary Change as a Treatment Strategy for Skin Disease. Skin Therapy Letter.
  • Van Borsel, J., De Vos, M. C., Bastiaansen, K., Welvaert, J., & Lambert, J. (2014). The effectiveness of facial exercises for facial rejuvenation: A systematic review. Aesthetic Surgery Journal. https://doi.org/10.1177/1090820X13514583

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.