Zasada lustra – na czym polega?

Zasada lustra polega na tym, że widzimy w otaczających nas osobach cechy, których nie lubimy w nas samych. W ten sposób staramy się “podreperować” nasz wewnętrzny dyskomfort.
Zasada lustra – na czym polega?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2023

Czy obiło ci się kiedykolwiek o uszy pojęcie: zasada lustra? Jeśli tak, przypomnimy ci, na czym teoria ta polega, a jeśli nie – przybliżymy ci w prosty sposób jej najważniejsze założenia.

W pierwszej kolejności powinnyśmy uświadomić sobie, że zasada lustra to nic innego, jak dostrzeganie w innych naszych własnych cech. Tych, które usiłujemy uśpić w głębi duszy i podświadomie chcemy się ich wyprzeć. Krótko mówiąc, jeśli dostrzegasz w innych pewne cechy, są one odbiciem twojego własnego obrazu.

Głównym celem, jaki obiera zasada lustra, jest rozwiązanie problemów psychicznych danej jednostki. Zarówno małych, jak i tych znacznie poważniejszych. Tych, których źródłem stają się osoby z najbliższych nam kręgów społecznych: rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy, znajomi itp.

Rozwiązanie problemu nie jest jednak kwestią wewnętrzną. Lekarstwa na nasze zaburzenia na tle psychicznym musimy poszukać w samym sobie. W rzeczywistości tylko my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze zachowanie wobec innych.

Na czym polega zasada lustra?

Wedle zasady lustra to serce jest głównym sprawcą i źródłem wszystkich emocji. W tym witalnym organie gromadzą się wszystkie uczucia. To on jest odpowiedzialny za to, co myślimy, czujemy, jak układają nam się stosunki z innymi i jak reagujemy wobec sytuacji życia codziennego.

Aby lepiej zrozumieć działanie tej teorii, przytoczmy prosty przykład, który doskonale pozwala pojąć, na czym polega zasada lustra.

Przyjrzyj się dokładnie reakcji bliskich ci osób na komentarze z twojej strony lub twoje zachowanie. Z pewnością zaobserwujesz, że każda z nich reaguje w inny sposób i w konsekwencji formuje się autentyczny kocioł rozmaitych emocji.

Powyższy przykład jest jasnym dowodem na to, że każda reakcja jest względna i pochodzi z głębi serca poszczególnej osoby.

Kobieta przeglądająca się w lustrze

Ustalone wzorce reagowania na rozmaite sytuacje ani schematy wyrażania emocji ni istnieją. Zasada lustra pomaga nam więc zrozumieć zależności emocjonalne między ludźmi, dostrzec negatywne cechy naszej własnej osobowości i zainicjować nasz pozytywny rozwój wewnętrzny.

Krok po kroku powinniśmy uczyć się wewnętrznego spokoju, opanowanej reakcji wobec niespodziewanych sytuacji dnia codziennego oraz stopniowo wyzbywać się negatywnych dla naszego organizmu myśli na temat siebie i innych.

Analiza zachowania innych osób

Osoby stanowiące krąg naszych najbliższych relacji społecznych odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu każdej jednostki, kształtują naszą osobowość oraz znacząco wpływają na to, jakimi stajemy się ludźmi.

Zastosuj w praktyce zasadę lustra i przyjrzyj się im dokładnie. Z pewnością poniższe stwierdzenia będą pasowały do twoich obserwacji.

  • Osoby, z którymi dzielimy nasze życie często posiadają bardzo irytujące dla nas cechy. Jest to zupełnie normalne, przecież idealni ludzie nie istnieją. Czasami doprowadzają nas do szału ich sposób myślenia, reakcje wobec problemów, drobne lub poważniejsze kłamstwa padające z ich ust, chęć sprawowania kontroli nad naszym życiem…
  • Takie zachowanie bywa irytujące, przeszkadza nam w realizacji celów życiowych, tłamsi poczucie bycia wolnym, a w wielu przypadkach przybiera formy autentycznej tortury. Jeśli nic z tym uczuciem nie zrobimy, przekształcimy się w niewolników cudzych emocji i nigdy nie będziemy żyć w zgodzie z samym sobą ani nie znajdziemy szczęścia.

Przyjrzyj się na chłodno swojemu najbliższemu otoczeniu i wyciągnij wnioski bez emocjonalnej analizy waszych relacji.

Analiza własnego zachowania

Pozytywne i negatywne aspekty życia nie kumulują się wyłącznie w otaczających nas osobach. My sami również posiadamy szereg znaczących cech, które mogą podobać się naszym bliskim lub wręcz przeciwnie – irytować ich i sprawiać, że trudno im z nami wytrzymać.

Aby dokonać autoanalizy, należy pozostawić na boku wysokie mniemanie o naszej uczciwości, mądrości, szczerości. Samokrytyka to największa cnota, jaką możemy odnaleźć w sobie. Inną kwestią jest jej prawidłowe wykorzystanie w życiu.

Czasem zamiast nas uzdrawiać, może stać się źródłem ogromnego kryzysu psychicznego.

Każdy z nas popełnia błędy – są one trwale wpisane w ludzkie życie. Powinny one jednak stanowić narzędzie do wewnętrznego rozwoju, a nie wymówkę na krzywdy i niepowodzenia.

Stąd też tak ważna jest analiza nie tylko cudzych zachowań, ale przede wszystkim twojego własnego. Dzięki obserwacji innych łatwiej ci będzie wyciągnąć wnioski i dostrzec uchybienia swojej osobowości.

Zasada lustra w praktyce

Koniec z teorią, teraz czas na wdrożenie tej teorii w praktykę, zasada lustra otwiera przed tobą swą optymistyczną siłę! Im szybciej zaczniesz ją stosować w twoim codziennym życiu, tym szybciej twoja osobowość zacznie pozytywnie ewoluować.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w pierwszej kolejności musimy dokonać dokładnej analizy otaczających nas ludzi oraz nas samych. Kolejnym krokiem jest zastosowanie zasady lustra i wyciągnięcie z niej jak najwięcej korzyści dla naszej osobowości.

Zasada lustra – Jak wykonać ćwiczenie?

  • Wybierz jedną osobę, którą niezbyt lubisz. Im osoba bardziej irytująca, tym korzystniejsze będzie dla ciebie nasze ćwiczenie w ramach zasady lustra.
  • Mając obraz tej osoby w głowie (koniecznie powinien to być ktoś, kogo nie darzymy sympatią i mamy poczucie, że wyrządził nam krzywdę), zacznij przygotowywać listę pozytywnych cech tej osoby. Z pewnością zrobiła ona coś, za co możemy być jej wdzięczni.
    Pracująca kobieta
  • Nie rób listy w pośpiechu, przeznacz na to tyle czasu, ile uważasz za słuszne. Zdobądź się na odrobinę cierpliwości i wykonaj zadanie w spokoju i całkowitym skupieniu.
  • Na zakończenie przeczytaj swoje notatki na głos, zupełnie jakbyś chciał je przeczytać komuś, kto znajduje się obok.

Nawiązanie kontaktu z podmiotem

Głównym celem, jaki obiera zasada lustra, jest poprawa naszych relacji społecznych z otaczającymi nas ludźmi. W ten sposób nasze serce stopniowo będzie się wyzbywało negatywnych emocji i uczuć oraz zacznie w nim kiełkować sympatia do otaczającego nas świata.

Kiedy staniesz twarzą w twarz z osobą, której nie lubisz lub która wyrządziła ci krzywdę, przeczytaj jej swoją listę. A jeśli i ty wyrządziłeś jej krzywdę swoim zachowaniem, poproś o wybaczenie.

Oczywiście nie jest to zadanie łatwe ani przyjemne, ale zapewniamy, że jego rezultat działa na naszą duszę jak najlepszy balsam.

Przeczytaj koniecznie: Równowaga emocjonalna w 5 krokach


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.