Zapisywanie myśli pomoże Ci zagoić emocjonalne rany

Zapisywanie myśli to jedna z najefektywniejszych metod radzenia sobie ze stresem i porządkowania swoich emocji i planów, gdy najbardziej tego potrzebujemy.
Zapisywanie myśli pomoże Ci zagoić emocjonalne rany

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2019

Zapisywanie emocji i myśli to najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób na uzewnętrznienie i uporządkowanie tego, co dzieje się w naszym wnętrzu. Niezależnie od tego, czy borykamy się z bólem, rozczarowaniem, smutkiem, złością czy żałobą – zapisywanie to metoda, która pozwala zdefiniować nasze stany psychiczne i skutecznie nimi zarządzać.

Wystarczy czysta kartka papieru i długopis, aby uwolnić swoje serce i umysł. Koniecznie wypróbuj ten sposób, a uda Ci się zagoić emocjonalne rany.

Zapisywanie swoich uczuć

Każdy z nas potrzebuje czasami dać upust swoim emocjom i znaleźć chwilę wytchnienia. Sposobem na uwolnienie swoich myśli i odczuć jest rozmowa, jednak nie zawsze mamy szansę czy ochotę dzielić się z innymi ludźmi naszymi przemyśleniami czy problemami.

Co więcej, zapisywanie swoich emocji nie jest tym samym, co rozmowa z drugą osobą. Gdy zaczynamy zapełniać kartki papieru swoimi myślami, wówczas łatwiej jest nam poukładać wszystko, co dzieje się w naszym życiu. Wreszcie widzimy logiczny sens w układance zdarzeń, osób i uczuć, które nam towarzyszą.

Kobieta z ołówkiem symbolizuje zapisywanie

Kiedy coś nie idzie po naszej myśli, często mamy wrażenie, że świat zamknął się na nas, a my na niego. Wówczas ciężko jest wyrwać się z pułapki własnego umysłu. Czujemy się przytłoczeni nadmiarem negatywnych emocji i nie widzimy żadnej drogi wyjścia.

Zapisywanie nawet najgorszych uczuć i myśli to sposób, by je zorganizować, poukładać i odnaleźć w każdym wydarzeniu głębszy sens.

Niezależnie od tego czy chodzi o nasze życie uczuciowe, rodzinne czy zawodowe – gdy czujesz, że wszystko wymyka Ci się spod kontroli, tracisz nadzieję i wypełnia Cię strach, weź kartkę i przelej wszystkie te wątpliwości na papier. Pozwoli Ci to zdefiniować problem i znaleźć jego rozwiązanie.

Po prostu pisz

Nie zastanawiaj się nad słowami, ortografią, interpunkcją, sensem czy stylem zdań wypływających z głębi Twojej duszy. Pozwól sobie popłynąć i po prostu pisz. Gdy zobaczysz swoje własne myśli na papierze, sama będziesz zaskoczona.

Być może odkryjesz coś, czego zupełnie się nie spodziewałaś i postawisz sama sobie wstrząsającą diagnozę.

Czytanie w nocy

Zapisywanie luźnego strumienia myśli to najlepszy sposób, by nie udawać przed samą sobą i rozpoznać takie problemy jak uzależnienie emocjonalne, toksyczna relacja czy życie wbrew sobie. Każde zapisane przez Ciebie szczere słowo to promień światła rzucany na najskrytsze tajemnice Twojego umysłu i Twojej duszy.

W ciemności trudno jest odnaleźć drogę – to światło pomoże Ci ruszyć w odpowiednim kierunku.

Zapisywanie pomaga zagoić emocjonalne rany

Niektóre negatywne wydarzenia z naszego życia pozostawiają w naszym sercu głębokie rany. Im dłużej ignorujemy ich obecność i udajemy, że wcale nie istnieją, tym głębsze i poważniejsze się stają. Właśnie dlatego tak ważne jest werbalizowanie swoich emocji czy nawet ich spisywanie.

Tylko w ten sposób stajemy w prawdzie i nie możemy już ukryć się przed samą sobą.

Kobieta z dziennikiem

Niezależnie od źródła problemu, proces wychodzenia na prostą jest bardzo podobny; czy cierpisz z powodu utraty bliskiej osoby, utraty pracy, poważnego konfliktu czy jakiejkolwiek innej przyczyny, każda z tych sytuacji pozostawia na Twojej duszy ślad.

Odnajdź w sobie siłę, by przyznać, że potrzebujesz prawdy, wolności i przede wszystkim pomocy. Zapisywanie nie tylko pozwoli Ci spojrzeć na daną sytuację z dystansu, ale też przyspieszy proces gojenia się emocjonalnych ran. Z każdym zapisanym słowem poczujesz jak opuszcza Cię smutek i napięcie. To ogromna ulga!

Nie każdy urodził się pisarzem, eseistą czy poetą – w zapisywaniu swoich emocji nie chodzi jednak o to, by popisywać się niesamowitym warsztatem i piórem. Chodzi o szczerość  i wolność. Nie skupiaj się na tym jak, ale na tym co piszesz.

Bądź szczera i wolna

Jeśli próbowałaś już metody zapisywania myśli i uczuć, a w dalszym ciągu nie czujesz poprawy, być może nie jesteś w stanie do końca uwolnić swojego serca i umysłu i nie jesteś wobec siebie całkowicie szczera. Wiele osób zbyt wiele czasu przy spisywaniu myśli poświęca na rozmyślania.

Oczywiście refleksja jest ważną częścią tej samodzielnej terapii, jednak skupianie się na formie, a nie na treści uniemożliwia nam spojrzenie na daną sytuację z dystansu.

Pozwól, by myśli płynęły z Twojej głowy na papier bez żadnych ograniczeń i skrępowania. Jeśli wyjdzie z tego jeden wielki chaos – tym lepiej! Spisywane przez Ciebie słowa i zdania nie muszą mieć sensu, tak długo jak przyniesie Ci to ulgę i spokój.

Być może na pierwszy rzut oka Twoje zapiski będą wydawać się jedną wielką bzdurą, ale gdy rzucisz na nie okiem za jakiś czas, wszystko poukłada się nie tylko na papierze, ale i w Twojej głowie.

Daj sobie wolność i czas. To pozwoli Ci spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Bez wątpienia zapisywanie to jedna z najskuteczniejszych form autoterapii – nie wahaj się i nie wstydź przed samą sobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tucker Rhodes R. The Healing Properties of Therapeutic Writing. (2017).
  • igliving.com/magazine/articles/IGL_2017-04_AR_The-Healing-Properties-of-Therapeutic-Writing.pdf

  • Soul Mugerwa, John D Holden. Writing therapy: a new tool for general practice? (2012).
  • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3505408/

  • Murray B. Writing to heal. American Phychological Association. (2002).
  • https://www.apa.org/monitor/jun02/writing

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.