Zapalenie ścięgna - stopy i nadgarstki
Zapalenie ścięgna to nic innego jak stan zapalny w pochewce ścięgnowej. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, która najczęściej dotyka ścięgien w nadgarstkach oraz stopach. Brzmi to być może nieco obco, ale warto podkreślić, że wielu z nas doświadczy tego problemu na jakimś etapie swojego życia.
Zapalenie ścięgna objawia się bólem, opuchlizną oraz zaczerwienieniem skóry. Jeśli takie objawy występują u Ciebie, mimo że nie są wynikiem żadnego urazu ani kontuzji, jest to znak, że warto wybrać się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.
Eksperci podkreślają, jak ważna w przypadku zapalenia ścięgna jest wczesna diagnoza. Dzięki temu można uniknąć dalszych komplikacji wywoływanych przez chroniczny stan zapalny w pochewce, takich jak uszkodzenie ścięgien i błony maziowej.
Poniżej znajdziesz garść podstawowych informacji o tej dolegliwości, dzięki czemu będziesz w stanie rozpoznać już pierwsze jej objawy.
Zapalenie ścięgna – przyczyny i symptomy
Aby zrozumieć mechanizm tego schorzenia, warto przyjrzeć się najpierw samym ścięgnom i temu, jak są one zbudowane. Ścięgna to idealnie wyprofilowane połączenia łączące nasze mięśnie z kością. Każde ścięgno ukryte jest w pochewce, błonie maziowej, która chroni i izoluje ścięgna.
To właśnie w pochewce najczęściej pojawia się stan zapalny.
Być może zainteresuje Cię także: Zespół cieśni nadgarstka – 5 sposobów na ból
Warto dodać, że zapalenie ścięgna dotyczy mięśni zginaczy, przez co ból nasila się podczas poruszania się. Najpierw dolegliwości tej towarzyszy lekki dyskomfort, który stopniowo rozwija się wraz ze stanem zapalnym, opuchlizną, a nawet gorączką.
Kogo najczęściej dopada zapalenie ścięgna?
Zapalenie ścięgna nadgarstka to dolegliwość o wiele częściej dotycząca kobiet. Do grup ryzyka możemy zaliczyć wszystkie osoby uprawiające sport oraz wykonujące prace manualne, np. krawcowe, rzeźników czy nawet dentystów oraz osoby całymi dniami pracujące na komputerze!
Objawy zapalenia ścięgien
- Ból w nadgarstkach, kostkach, podeszwie stopy czy pięcie.
- Zaczerwienienie i opuchlizna. Wraz z rozwojem tej dolegliwości ból jest ciągły, nie tylko przy poruszaniu danym stawem.
- ,,Strzykanie” w palcach i stawach.
- Jeśli w stawach rozwinie się infekcja, na palcach mogą pojawić się niewielkie guzki.
- Wszelkie prace manualne, chodzenie i wykonywanie codziennych obowiązków może być bardzo utrudnione przez ból i dyskomfort.
Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Główną przyczyną stanu zapalnego w pochewce ścięgna są powtarzalne ruchy dłoni i stóp, a także nieprawidłowa postawa ciała i ułożenie kończyn, z czego najczęściej nie zdajemy sobie sprawy.
Takie powtarzalne ruchy wywołują ciągłe tarcie pomiędzy ścięgnem a kością, do której przylega. W ten sposób dochodzi do mikrourazów, które stopniowo prowadzą do rozwoju stanu zapalnego.
Zespół de Quervaina
Zespół de Quervaina to inaczej właśnie zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka lub też zapalenie cieśni nadgarstka. Jest to bardzo bolesny stan zapalny promieniujący także do kciuka.
Przeczytaj także: Artroza dłoni: oto 6 naturalnych składników, które przyniosą ulgę
- Codzienne czynności, takie jak podnoszenie przedmiotów, szycie, pisanie na klawiaturze czy gra na instrumencie, mogą prowadzić do rozwoju tego schorzenia.
- Inną przyczyną jest uraz kciuka, na przykład wcześniej niezauważone naderwanie ścięgna. Jest to bolesna dolegliwość, ale ustępuje, gdy tkanka się zagoi.
- Zdarza się jednak, że mikroblizna, czyli ślad po naderwaniu ścięgna, będzie uniemożliwiać mu pełnienie jego normalnej funkcji. Warto mieć to na uwadze w przypadku zespołu de Quervaina.
Jak leczyć zapalenie ścięgna?
Przede wszystkim leczenie stanu zapalnego w ścięgnach opiera się na jego łagodzeniu. Twój lekarz z pewnością wybierze najskuteczniejszy sposób leczenia tego symptomu. Dodatkowo leczenie farmakologiczne może zostać uzupełnione rehabilitacją.
- Ważne jest odpowiednie usztywnienie i zabezpieczenie danego nadgarstka lub stopy dotkniętej tą dolegliwością. Wykorzystaj do tego specjalną szynę lub bandaż.
- Zaleca się zarówno terapię ciepłem, jak i zimnem.
- Ciepła kąpiel z dodatkiem rozmarynu pomoże Ci rozluźnić mięśnie i doskonale złagodzi stan zapalny.
- Do stosowania doustnego zaleca się herbatę imbirową o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
- W wielu przypadkach do całkowitego wyleczenia konieczna jest rzetelna fizjoterapia. Fizjoterapeuta na pewno zaleci Ci odpowiednie ćwiczenia, które będziesz mogła wykonywać także samodzielnie w domu, aby wzmocnić ścięgna i przywrócić pełną ruchomość stawów.
Teraz znasz już wszystkie podstawowe informacje na temat zapalenia ścięgien. Jeśli więc zauważysz u siebie pierwsze objawy, nie wahaj się i poproś o pomoc specjalistę. Zwróć szczególną uwagę na swoją postawę i wykonywane ruchy. To bardzo ważne, by jak najdłużej zachować sprawność fizyczną.