Zespół cieśni nadgarstka – zawalcz z bólem

Listopad 20, 2015
Istotne jest, aby przyjmować odpowiednią pozycję podczas korzystania z telefonu lub podczas pracy na komputerze. Jeśli jest to możliwe, powinniśmy korzystać z ergonomicznych klawiatur.

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy powstający w rezultacie długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka.

Schorzenie to zdecydowanie częściej dopada kobiety niż mężczyzn i skutecznie utrudnia jakość codziennego życia. Niejednokrotnie ostatecznym rozwiązaniem, które przynosi ulgę, jest zabieg operacyjny.

Dziś przedstawimy kilka prostych wskazówek dla osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, które poprawią komfort życia i zmniejszą uczucie dokuczliwego bólu.

Zespół cieśni nadgarstka — jakie są jego objawy?

Kobieta pracująca na komputerze

Pierwsze symptomy świadczące o tym, że zespół cieśni nadgarstka może być naszym problemem, pojawiają się między 30, a 60 rokiem życia. Ze względu na anatomię tunelu nadgarstka u kobiet, który jest węższy niż u mężczyzn, to właśnie płeć piękną częściej dotyka to schorzenie.

Kanał nadgarstka jest to tunel, który po stronach bocznych i od górnej części dłoni jest ograniczony kośćmi nadgarstka, natomiast z dołu, od strony dłoniowej przykrywa go więzadło poprzeczne nadgarstka. W przestrzeni tunelu przebiegają ścięgna zginaczy palców oraz nerw pośrodkowy.

Na skutek długotrwałego ucisku tego obszaru dochodzi do powstania stanu zapalnego nerwu i obrzęku tkanek go otaczających, co skutkuje redukcją wolnej przestrzeni tunelu nadgarstka i w konsekwencji jest bardzo bolesne.

Należy zaznaczyć, że z upływem czasu objawy można zaobserwować przy obydwu dłoniach, co jest bardzo kłopotliwe i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, szczególnie w momencie przenoszenia i używania przedmiotów.

Najczęstsze objawy:

  • początki zazwyczaj dają znać o sobie w nocy. Podczas snu odczuwalny jest dyskomfort, drętwienie i mrowienie w dłoniach. Odczuwalne skurcze uniemożliwiające zaśnięcie
  • skurcze mogą być odczuwalne aż w łokciu, a drętwienie i mrowienie w całej ręce. Odczuwalny ból może być notowany również w kciuku
  • zaburzenia zmysłu dotyku, problemy z przenoszeniem i utrzymaniem małych przedmiotów w dłoni. Wykonanie szczypiec to jest przenoszenie przedmiotów przy użyciu wyłącznie kciuka i palca wskazującego jest praktycznie niemożliwe
  • często występuje u kobiet w ciąży i jest skutkiem zatrzymania płynów w organizmie

Zespół cieśni nadgarstka — jak łagodzić jego objawy?

1. Pasta przeciwzapalna z imbirem

Imbir

Imbir jest wszystkim dobrze znaną przyprawą o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Aby przygotować pastę potrzebna będzie łyżka tartego korzenia imbiru, eukaliptus i mięta.

Można wykorzystać olejki eteryczne z tych roślin lub samemu wykonać napar. Do tego potrzebne będzie pięć liści każdej z roślin i dodatkowo dwie łyżki tartego korzenia imbiru.

Napar wykonać ze szklanką wody, pozostawić do ostygnięcia, a następnie umieścić w lodówce. Stosować na zimno, ponieważ w takim stanie najskuteczniej działa jako środek przeciwzapalny. Zamoczyć kawałek materiału i stosować jako kompres przez około 30 minut. Zobaczysz, jak szybko przyniesie Ci ulgę.

2. Pasta przeciwzapalna z cyprysa i rozmarynu

Olejek rozmarynowy

Rozmaryn również może okazać się skuteczny na dolegliwości, których przysparza zespół cieśni nadgarstka. Wystarczy jedynie przygotować napar z dwóch gałązek rozmarynu i szklanki gorącej wody.

Pozostawić do ostudzenia, a w międzyczasie wykonać delikatny masaż przy użyciu olejku cyprysowego. Cyprys także znany jest ze swoich przeciwzapalnych właściwości. Po zakończeniu przyłożyć kompres z wcześniej przygotowanego naparu z rozmarynu.

3. Pasta z mielonej kozieradki

Mąka z kozieradką

Czy kiedykolwiek słyszałeś o cudownych korzyściach płynących ze spożywania kozieradki? Jest to roślina zielna z rodziny bobowatych bardzo często wykorzystywana ze względu na swoje lecznicze właściwości.

Również zespół cieśni nadgarstka można łagodzić przy jej pomocy. Zmniejszy ona ból, a ponadto znajdziemy w niej wysoką ilość niacyny, witaminy B3, doskonale nadaje się do zmniejszania stanów zapalnych.

Oprócz tego, o czym watro pamiętać, dzięki bogactwu witamin i flawonoidom pomoże w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów i zapaleniem stawów.

Jedyne co wystarczy zrobić to wymieszać zmieloną roślinę z wodą i nałożyć na dłoń, tam gdzie znajduje się tunel nadgarstka.

4. Odżywianie, a zespół cieśni nadgarstka

Soki warzywne

Z zespołem cieśni nadgarstka można walczyć również od wewnętrznej strony organizmu, za pomocą odpowiedniej diety. Istnieje wiele produktów odżywczych łagodzących powstałe w ciele stany zapalne, wzmacniających nerwy, kości i chrząstki. J

ak to zrobić? To bardzo proste. Najpierw rozpocznij dzień z łyżką oleju lnianego. Dzięki dużej zawartości witaminy B6 wspomożesz w ten sposób organizm w walce z zapaleniami.

Ryż, warzywa liściaste, pierś z kurczaka, banany, ale i sok grejpfrutowy, ananasowy i pomarańczowy. O przeciwutleniaczach, minerałach i witaminie B trzeba pamiętać każdego dnia.

Innym zdrowym pomysłem jest przygotowanie soku do obiadu z dwóch liści jarmużu i zielonego jabłka. Powtarzaj to trzy razy w tygodniu, a na pewno poczujesz się lepiej!

5. Wskazówki ergonomiczne, a zespół cieśni nadgarstka

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że używanie telefonu komórkowego i komputera ma bardzo duży wpływ na przeciążenia i długotrwałe uciskanie nerwu pośrodkowego czego efektem jest późniejszy zespół cieśni nadgarstka.

Pamiętaj, aby nie pozostawać wiele godzin z telefonem, pisząc wiadomości, a jeżeli zmuszony jesteś pracować przy komputerze, staraj się wyposażyć w ergonomiczną klawiaturę, które nie będzie nadwyrężać Twoich nadgarstków.

Technologia

Bardzo skuteczne i zalecane są delikatne ćwiczenia rąk. Wystarczy, jeżeli przez jedną minute będziesz wykonywać okrężne ruchy w nadgarstku lub przez chwilę zginać i prostować palce łącznie z kciukiem.

Chodzi o to, aby nie stracić elastyczności i zakresu ruchu w tych częściach ciała. Ćwiczenia te zawsze powinny być niskiej intensywności.

Skutki zespołu cieśni nadgarstka są praktycznie niemożliwe do cofnięcia, a w przypadkach ciężkich konieczna jest operacja. Aby tego uniknąć lub jak najbardziej oddalić dzień zabiegu wypróbuj nasze wskazówki!

WIĘCEJ DLA CIEBIE