Zaburzenia lękowe a stres: poznaj 3 największe różnice

Podczas gdy zaburzenia lękowe pochodzą z Twojego wnętrza, stres jest bodźcem zewnętrznym. Dowiedz się więcej o głównych różnicach między stresem a stanami lękowymi.
Zaburzenia lękowe a stres: poznaj 3 największe różnice

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób myli zaburzenia lękowe i stres, sądząc że to ten sam problem. Dzisiaj jednak, odkryjemy kilka istotnych różnic między tymi dwoma stanami i wyjaśnimy to raz na zawsze.

Zaburzenia lękowe są reakcją wynikającą z niepokojów, myśli o przeszłości lub negatywnych doświadczeń, które nadal mają piętno na naszym obecnym życiu. Z drugiej strony, stres jest zwykle wynikiem presji zewnętrznej, której możesz doświadczać m.in. w pracy.

W przeciwieństwie do stanów lękowych, stres może być czasem pozytywnym zjawiskiem, zwiększającym Twoją produktywność i motywację (niestety nie w każdym przypadku tak jest)

Przeczytaj również: Przyjaźń pomiędzy kobietami: wspaniały sposób, by pokonać stres

Zaburzenia lękowe a stres – najważniejsze różnice

1.Stres i lęk mają inne pochodzenie

Jedną z największych różnic między stresem a lękiem jest to, że są wyzwalane przez inne bodźce, nawet jeśli na początku trudno zauważyć różnicę.

Zaburzenia lękowe pojawiają się zwykle w wyniku odczuwania irracjonalnego strachu (na przykład strach przed utratą ukochanej osoby, strach przed samotnością lub strach przed porażką).

Z drugiej strony stres pojawia się, kiedy czujemy się przytłoczeni obowiązkami i myślimy, że nie będziemy w stanie wszystkiemu podołać.

Zaburzenia lękowe a stres

Może również nadejść, gdy czujesz nie masz wszystkiego, co jest potrzebne do wykonywania codziennych czynności (wystarczająco dużo czasu, aby ubrać dzieci do szkoły, zanim pójdziesz do pracy).

2. Zaburzenia lękowe są powikłaniami stresu

Mylenie stresu z zaburzeniami lękowymi wynika z faktu, że ten pierwszy bywa często objawem drugiego. Dotyczy to jednak tylko niektórych przypadków.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stres jest czymś, co ma miejsce w danym momencie. Ma tendencję do przychodzenia i odchodzenia. Istnieje jednak coś, co nazywa się “chronicznym stresem”.

zaburzenia lękowe powikłaniami stresu

Kiedy nie udaje Ci się przezwyciężyć tego stresu, powoduje on zaburzenia snu i prowadzi do obsesyjnych myśli i problemów w domu. Wtedy lęk może pojawić się jako konsekwencja nadmiernego stresu.

Kiedy stres przechodzi w zaburzenia lękowe, pojawia się wyczerpanie, zmęczenie emocjonalne, brak motywacji, a nawet depresja.

3. Presja społeczna prowadzi do stresu, Twoje przekonania prowadzą do stanów lękowych

Inną ważną różnicą między stresem a lękiem jest to, że lęk jest wynikiem wierzeń, które składają się na perspektywę, z jaką spoglądasz na świat.

Na przykład, jeśli w Twojej rodzinie, istnieje przekonanie, że wszyscy mężczyźni porzucają swoje kobiety, za każdym razem gdy będziesz w związku, może pojawić się lęk, że tak samo stanie się w Twoim przypadku.

To zaburzenie lękowe może doprowadzić do pewnych zachowań, takich jak potrzeba kontroli, brak zaufania, zbytnie przywiązanie, naruszanie przestrzeni osobistej itd.

Zaburzenia lękowe

Takie zachowanie może spowodować, że druga osoba odsunie się od nas, co tylko pogłębi nasze zaburzenia lękowe.

Rozwiązanie? Musisz zmienić swoje przekonania.

Życie bez stresu i stanów lękowych: czy to możliwe?

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się różnicom między stresem a lękiem, a także poznaliśmy niektóre z przyczyn, które do nich prowadzą, możesz się zastanawiać: czy możesz żyć bez stresu i stanów lękowych?

Odpowiedź brzmi “nie”. Jednak to, co możesz zrobić, to zniwelować przyczyny ich wyzwalania.

Jednocześnie nie można zapomnieć, że zarówno stres, jak i lęk mają pozytywną stronę. Lęk jest stanem alarmowym, który zachęca do zajrzenia głębiej do swojego umysłu i dokonania pewnych zmian w sposobie myślenia (zmartwienia, przekonania)

życie bez zaburzeń lękowych

Przyjęcie nowej perspektywy i spojrzenia na świat, oraz uwolnienie się od przekonań, które w rzeczywistości nie są Twoje, może pomóc Ci zrzucić ciężar, który utrudniał Ci życie.

Tymczasem stres potrafi być bardzo pozytywny, ponieważ napędza Cię do osiągnięcia celu. Zwiększa Twoją produktywność i często pomaga Ci dotrzymywać terminów.

Jednak stresu nie należy lekceważyć. Upewnij się, że w każdym przypadku jest on tylko chwilowy i nie staje się stałą częścią Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.