Wyczerpanie psychiczne - 6 sposobów

Okazuje się, że w przypadku wyczerpania mentalnego fundamentalne znaczenie mają nasze nawyki żywieniowe. Powinniśmy zwiększyć spożycie naturalnych produktów i zmniejszyć ilość spożywanych przez nas przetworzonych cukrów.
Wyczerpanie psychiczne - 6 sposobów

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2017

Czy odczuwasz zmęczenie po wypełnieniu wszystkich swoich codziennych obowiązków osobistych, zawodowych i rodzinnych? Czy dopada Cię czasem wyczerpanie psychiczne? Jeżeli jesteś jak większość z nas, bardzo prawdopodobne, że już od dawna nie odpoczęłaś należycie i z dala od wszystkich stresujących czynników.

To oczywiste, że należy wywiązywać się ze swoich obowiązków, ale jeśli dotarłaś już do granic swoich możliwości, jesteś zmęczona i doskwiera Ci wyczerpanie psychiczne, czas się zatrzymać. Zrób sobie pauzę, przeczytaj nasze rady, a następnie je zastosuj.

Zobaczysz, że warto – później poczujesz się znacznie lepiej, będzie Ci lekko i będziesz miała więcej sił na stawianie czoła codziennym wyzwaniom. Dobrym pomysłem jest spróbować na stałe wprowadzić pewne nawyki w swoją codzienną rutynę. Efekty będą niewiarygodne.

1. Mierz sukcesy wysiłkiem, jaki w nie włożyłaś, nie na podstawie rezultatów

Jedną z głównych przyczyn, dla których pojawia się wyczerpanie psychiczne jest bycie nadmiernie wymagającym względem samej siebie. Większość z nas jest przyzwyczajona liczyć swoje zwycięstwa pod względem osiągniętych wyników.

Oznacza to, że bez względu na to, co osiągnęłaś i jak bardzo się starasz, jeśli nie osiągniesz wyznaczonego przez siebie celu, poczujesz, że “zawaliłaś”.

Okazuje się jednak, że wcale nie jest tak źle i beznadziejnie. Kiedy obierzesz odpowiedni tok myślenia, możesz nauczyć się cieszyć swoimi postępami zamiast oceniać jedynie efekt końcowy. Bądź ostrożna, nie oceniaj zawsze i wszędzie wszystkiego, co robisz.

Skorzystaj z okazji, aby nagradzać się za każdą oznakę postępu czy za Twoje osobiste małe triumfy, które przybliżają Cię do Twoich celów.

2. Dodaj pasję i odejmij odpowiedzialność

Innym sposobem na wyczerpanie psychiczne jest uchylenie się nieco od swoich obowiązków. Kiedy idziesz do przodu i robisz w swoim życiu postępy tylko z poczucia obowiązku, Twoje życie z czasem zmieni się w serię ciężarów i trudów.

Może to dotyczyć czegokolwiek – opieki nad dziećmi, Twojej pracy bądź nowej firmy. Z drugiej strony, Twoja pasja jest źródłem energii znacznie silniejszym, niż cokolwiek innego. Znajdź te czynności, które lubisz robić i włącz je na stałe w Twoją codzienną rutynę.

Kolorowanki dla dorosłych na wyczerpanie psychiczne

Może jesteś zmuszona do pracy od 9 do 5 nad czymś, czego nie uważasz za atrakcyjne, ale pomaga Ci przeżyć i opłacić rachunki.

Jeżeli dopadło Cię wyczerpanie psychiczne, zajmij się hobby, które naprawdę kochasz. Może zapiszesz się na popołudniowe dodatkowe lekcje? Czy też masz ochotę na uprawianie sportu w weekendy?

Spraw, by Twoje życie zaczęło kręcić się wokół Twojego hobby, Twojej pasji, a wtedy codzienne “szare” zajęcia wydadzą Ci się ciekawsze i łatwiejsze do wykonania.

3. Wyczerpanie psychiczne? Połącz się ponownie z naturą

Kobieta w lesie - połącz się z naturą

Szczerze mówiąc, na ile jesteś połączona z naturą? Jak blisko niej jesteś? Nawet jeśli jesteś osobą, która dba o środowisko, jest prawdopodobne, że rzadko opuszczasz życie w biurze, aby wyjść na spacer.

Można nawet uważasz się za osobę, której nie za bardzo wychodzi przebywanie poza domem. Na szczęście, nie każemy Ci wybierać się na górską wyprawę co drugi dzień, nie musisz też zdobywać najwyższych szczytów.

Mówimy o wyjściu na około 15 minut dziennie. Jakakolwiek aktywność ma znaczenie, od spaceru lub joggingu przez ogrodnictwo aż po karmienie ptaków w parku w pobliżu swojego domu.

Jeśli masz psa, skorzystaj z okazji, aby wprowadzić codzienny zwyczaj spacerów, aby skutecznie zwalczać wyczerpanie psychiczne.Będziesz bardziej zadowolona, a Twój czworonóg z pewnością Ci się odwdzięczy.

4. Jedz odpowiednie ilości wysokowartościowych białek

Ponieważ mózg jest jednym z organów o najwyższym zużyciu energetycznym, spożywanie pustych kalorii lub zbyt dużej ilości cukru tylko sprawi, że poczujesz się bardziej zmęczona.

Zamiast tego staraj się spożywać pokarmy, które są jak najbardziej naturalne. Najlepsze i najbardziej polecane produkty to te, które nie zawierają cukru, a jeśli już – jest to cukier naturalny. Przykładem są owoce.

Dobrze jest też ograniczyć ilość spożywanej soli. Krok po kroku eliminuj ze swojego jadłospisu niekorzystne i szkodliwe produkty.

5. Całkowicie wyeliminuj przetworzone cukry i alkohol

Alkohol

Czy uważasz, że byłabyś w stanie całkowicie wyeliminować ze swojej diety cukier na jeden dzień? A dwa? Jeśli możesz to zrobić przez tydzień, szybko zauważysz, jak zmęczenie psychiczne znika.

Ponadto, będziesz bardziej czujna i aktywna. Już po kilku tygodniach będziesz mieć więcej energii i mniej tkanki tłuszczowej w organizmie.

  • Pierwszym etapem jest przeczytać wszystkie etykiety tych produktów spożywczych i napojów, które regularnie spożywasz.

Jesteśmy pewni, że będziesz zaskoczona ilością przetworzonych cukrów, które są zawierane w pozornie niewinnej żywności.

  • Podobnie trzeba również usunąć każdy alkohol jaki spożywasz. Mimo, że czerwone wino, piwo i inne napoje alkoholowe są korzystne dla zdrowia, to lepiej trzymać się od nich z dala, zwłaszcza, gdy organizm nie jest w stanie już więcej wytrzymać ze względu na wyczerpanie psychiczne.

Pamiętaj, że alkohol powinien być spożywany bardzo sporadyczne i zawsze w małych ilościach.

6. Uważnie dbaj o swoje nawyki w kwestii snu

Faktem jest, że osoby odnoszące w życiu największe sukcesy, trzymają się bardzo ścisłej rutyny snu. Rzadko można zauważyć, by spały poza swoim ustalonym harmonogramem spania lub by zostawały w łóżku dłużej, niż powinny.

A jak jest w Twoim przypadku?

Zarówno  dzieci jak i dorośli potrzebują ściśle ustalonej rutyny snu. Dzięki temu umysł będzie wiedział, kiedy odpocząć i będziesz w stanie zmniejszyć zmęczenie psychiczne.

To nie znaczy, że nigdy nie poczujesz się zmęczona, bo to zależy w dużej mierze od codziennych zajęć i innych czynników.

Na początku to może sporo Cię to kosztować, by śledzić tę nową rutynę snu, ale z filiżanką dobrej herbaty przed snem i odrobiną cierpliwości, wkrótce zobaczysz pozytywne rezultaty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.