Wzmacniamy naczynia krwionośne naparami
Czy wiesz, co jest jednym z największych zagrożeń dla Twojego zdrowia? Wiesz, co tak naprawdę jest przyczyną śmierci milionów ludzi na całym świecie? Mowa o miażdżycy, przewlekłej chorobie dotykającej naczynia krwionośne.
Stopniowo zatykane światło tętnic na skutek odkładania lipidów i cholesterolu w błonie wewnętrznej ścian, a późniejsze wapnienie ognisk prowadzi do miażdżycowego stwardnienia tętnic, czyniąc z tej choroby cichego zabójcę.
Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z powagi problemu, aż do momentu, gdy jest za późno na jakąkolwiek reakcję. Właśnie dlatego tak ważne jest, by ze szczególną uwagą zadbać o naczynia krwionośne, ich czystość i siłę.
Napary na zdrowe naczynia krwionośne
Jak zatem uniknąć tego, by w ścianach żył i tętnic nie tworzyły się blaszki miażdżycowe, które utrudniają przepływ krwi? Sekret tkwi nie tylko w zdrowej i zbilansowanej diecie, ale równie ważne jest uzupełnienie jej kilkoma leczniczymi naparami, które dziś poznasz!
1. Napar z lipy i głogu
Natura zawsze wyciąga do nas pomocną dłoń i podsuwa wiele skutecznych naturalnych środków leczniczych, które wspomogą nasze zdrowie.
Najodpowiedniejszą opcją, która ochroni nasze serce, a jednocześnie utrzyma w czystości żyły i tętnice to niewątpliwe napary z głogu. Bez problemu znajdziemy go w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością.
Głóg popularność zyskał dzięki swoim leczniczym właściwościom, a szczególnie zasłyną z korzystnego wpływu na serce i naczynia krwionośne. Związki flawonoidowe, które znajdują się w owocach i kwiatach rośliny, działają rozkurczowo na naczynia krwionośne, tym samym zwiększając przepływ krwi i poprawiając pracę serca.
Warto również wiedzieć, że napary z głogu mogą okazać się pomocne przy łagodzeniu bólów głowy i ataków migreny.
Skąd zatem połączenie głogu i lipy? Ta kombinacja pomaga w odprężeniu się, wyciszeniu i kontroli ciśnienia tętniczego.
Składniki:
- 10g głogu
- 10g lipy
- 1 szklanka wody (200ml)
- 1 łyżka miodu (25g)
Sposób przygotowania:
- To bardzo proste! Rozpocząć należy od zagotowania wody, a gdy zacznie wrzeć, wrzucić do niej głóg i lipę. Pozostawić do gotowania na około 15 minut, a następnie odstawić do ostygnięcia na 5 minut
- Następnym krokiem jest przecedzenie mieszanki i umieszczenie naparu w filiżance. Dla osłody dodać łyżkę miodu i tak przygotowany napój można spożywać każdego dnia.
- Biorąc pod uwagę właściwości rozszerzające naczynia krwionośne głogu, zaleca się spożywanie naparu przez 15 dni po jednej filiżance dziennie, a następnie zrobić 10 dni przerwy
2. Napar z rozmarynu i melisy
Na temat dobroczynnych właściwości rozmarynu można się długo rozpisywać. Ta występująca dziko w rejonie Morza Śródziemnego roślina często stosowana jest jako środek rozluźniający mięśnie.
Wśród właściwości, które posiada, są i takie, które dotyczą serca i wspomagają naczynia krwionośne. Rozmaryn usprawnia krążenie krwi, dlatego tak zalecane jest picie naparu z tej rośliny przynajmniej dwa razy dziennie — jedną filiżankę rano, drugą po południu.
Rozmaryn jest bogaty w kwasy organiczne i garbniki, które zarówno wzmocnią, jak i oczyszczą nasze żyły i tętnice.
Do tego naparu dodamy również melisy, która doskonale ukoi nerwy, rozluźni oraz zmniejszy napięcie. W jaki sposób przygotować ten napar?
Przeczytaj również: Rozmaryn na włosy? – Kosmetyk, który czyni cuda
Składniki:
- 15g czystego rozmarynu
- 10g melisy
- 1 szklanka wody (200)
- 1 łyżka miodu (25g)
Sposób przygotowania:
- proces przygotowania naparu należy rozpocząć od zagotowania wody. Gdy zacznie ona wrzeć, umieszczamy w niej rozmaryn i melisę. Aby rozmaryn uwolnił wszystkie swoje składniki, gotowanie powinno trwać przynajmniej 30 minut
- po upływie zalecanego czasu, mieszankę pozostawić do ostygnięcia na około 5 minut. Całość przecedzić i dodać łyżkę miodu. Na pewno Ci zasmakuje! Pamiętaj o przyjmowaniu naparu dwa razy dziennie
3. Napar z imbiru, miodu i czosnku
Cytryna i czosnek to dwa składniki, które dzięki swoim właściwościom doskonale wpływają na pracę serca i naczynia krwionośne.
Jak powszechnie wiadomo, czosnek jest najlepszym naturalnym antybiotykiem, ale również skutecznie poprawia krążenie krwi w tętnicach, jednocześnie minimalizując proces odkładania się w ścianach złego cholesterolu.
Tymczasem imbir to drugi naturalny składnik, który w równie skuteczny sposób poprawi krążenie krwi oraz skutecznie oczyści naczynia krwionośne. Z imbirem jednak nie wolno przesadzać. Działa on silnie rozszerzająco na żyły i tętnice dlatego lepiej nie przekraczać ilości trzech gramów przyprawy dziennie.
Jak zatem przygotować napar z udziałem tych leczniczych produktów?
Zobacz także: Zwalcz zmarszczki 5 maseczkami z miodu
Składniki:
- 1 ząbek czosnku
- 1 szklanka wody (200ml)
- starty imbir (3g)
- 1 łyżka soku z cytryny (15ml)
- 1 łyżka miodu (25ml)
Sposób przygotowania:
- jak we wcześniejszych przypadkach najpierw należy nastawić wodę do gotowania. Następnie do wrzątku dodać imbir i posiekany czosnek i pozostawić do gotowania na 20 minut
- po upływie zalecanego czasu pozostawić mieszankę na 5 minut do ostygnięcia. Następnym krokiem jest przecedzenie zawartości i do naparu dodanie łyżki soku z cytryny oraz miodu dla osłody. Napój nie tylko w smaku jest pyszny, ale i skutecznie zadba o zdrowie Twojego serca i oczyści naczynia krwionośne. Pamiętaj o piciu jednej szklanki dziennie koniecznie na pusty żołądek!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Libby, P. (2012). Inflammation in atherosclerosis. Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, 32(9), 2045–2051. https://doi.org/10.1161/ATVBAHA.108.179705
- Fishbein, M. C., & Fishbein, G. A. (2015). Arteriosclerosis: Facts and fancy. In Cardiovascular Pathology (Vol. 24, pp. 335–342). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/j.carpath.2015.07.007
- Tsai, C. W., Chen, H. W., Sheen, L. Y., & Lii, C. K. (2012, March). Garlic: Health benefits and actions. BioMedicine (Netherlands). https://doi.org/10.1016/j.biomed.2011.12.002