Wyczerpanie emocjonalne - gdy plecak uczuć staje się zbyt ciężki

Wziąwszy pod uwagę fakt, że wyczerpanie emocjonalne może stanowić pułapkę, która nie pozwala nam iść do przodu, należy nauczyć się jak najszybciej wykrywać ten stan. Należy zająć się czynnościami, które pomagają nam zneutralizować nasze negatywne emocje i przywrócić równowagę.
Wyczerpanie emocjonalne - gdy plecak uczuć staje się zbyt ciężki

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2019

Wyczerpanie emocjonalne pojawia się, gdy docieramy już do momentu, w którym nasza psychika nie jest już w stanie radzić sobie z emocjami, kanalizować ich i kontrolować w zdrowy sposób. Mamy na myśli wszystkie te sfery emocji, w których wchodzi w grę stres, nasze codzienne zmartwienia, napięcia wywoływane przez innych ludzi, nasze obawy i lęki, ciężar przeszłości, lęk przed tym, co przed nami a nawet nasze życiowe dylematy.

Może wyda Ci się to dziwne, ale wyczerpanie emocjonalne nie jest stanem łatwym do wykrycia. Czasami przeżywamy je już od długiego czasu, nie będąc tego świadomymi. Dlatego też często nie podejmujemy odpowiednich kroków mających na celu to, by poczuć się lepiej.

Nie sięgamy po strategie psychologiczne mające na celu stawienie czoła tym stanom emocjonalnym.

Błędem, jaki często popełniamy jest “połykanie” jednej emocji za drugą. Zamiast je pogryźć, może wypluć, przepracować, przyjrzeć się im bliżej, po prostu wkładamy je do naszego emocjonalnego plecaka. Z czasem staje się on coraz większy i coraz cięższy.

Przyzwyczajamy się do tego ciężaru, nie uświadamiając sobie wcale, w jaki sposób wpływa on na nasze codzienne życie oraz samopoczucie.

Może zechcesz przeczytać również artykuł: Emocjonalny bagaż – nie noś go ze sobą, tylko rozpakuj

Z czasem zaczynamy zwalniać, mamy mniej energii, chęci i zapału, motywacji. Zamiast patrzeć w niebo zaczynamy chodzić ze wzrokiem utkwionym w ziemię.

W dzisiejszym artykule zapraszamy Cię do uświadomienia sobie tego zjawiska oraz głębszej refleksji nad nim. Naucz się wykrywać wyczerpanie emocjonalne oraz odpowiednio sobie z nim radzić, aby Twoje życie stało się lepsze.

Czym jest wyczerpanie emocjonalne?

Wyczerpanie emocjonalne to coś więcej, niż zwykły stres bądź uczucie niepokoju. Stan ten pojawia się u osób, które przez swoją pracę lub pewną konkretną sytuację przeżywają wysoki poziom trudności emocjonalnych bądź napięć.

Smutna kobieta
  • Może to mieć związek na przykład ze stresem w pracy występującym u osób obciążonych dużą odpowiedzialnością, na przykład u lekarzy, pielęgniarek, strażaków, nauczycieli i innych specjalistów. W przypadku tych osób stres często kumuluje się w życiu codziennym, ponieważ nie mają czasu sobie z nimi poradzić.
  • Bardzo duży stres wywołuje też opiekowanie się osobą obłożnie chorą lub niepełnosprawną, mieszkanie z rodziną dysfunkcyjną oraz inne tego typu trudności rodzinne.
  • Z drugiej strony, stan ten może się pojawić również na skutek sytuacji wspólnych wszystkim ludziom, takich jak na przykład bolesna strata, rozczarowanie, traumatyczne przeżycie czy rozstanie. Czasami ciężko jest nam zamknąć jakiś rozdział życia i pożegnać się z przeszłością.
  • Może to wywołać silne wyczerpanie emocjonalne, co odbija się na naszym życiu uczuciowym a nawet na funkcjonowaniu naszego umysłu.

Wyczerpanie emocjonalne i objawy z nim powiązane

Jak już wspomnieliśmy na początku, jako istoty ludzkie jesteśmy w stanie łatwo zauważyć, że pojawiło się u nas wyczerpanie fizyczne. Wyczerpanie emocjonalne jednak jest czymś, co zwykle ignorujemy.

Dlatego właśnie warto nauczyć się rozpoznawać objawy wskazujące na to, że pojawił się u nas ten stan. Oto kilka z nich:

  • Nadwrażliwość. Pojawia się moment, kiedy negatywnie wpływają na nas już nawet najmniejsze rzeczy, jesteśmy nadwrażliwi, płaczemy całkiem bez powodu, złościmy się na wszystko…
  • Ciężko jest nam się skoncentrować, nawet przy zadaniach niewymagających dużego skupienia. Pojawiają się problemy z pamięcią.
  • Uczucie nierealności. Bywa, że mamy wrażenie, iż cały świat idzie w jednym kierunku, a my w całkiem przeciwnym. Jak gdybyśmy nie należeli do tu i teraz, jakby to, co nas otacza nie było rzeczywiste…
  • Negatywne myśli i bardzo niski poziom motywacji. Dwa wymiary, które – jeśli nie znajdują się pod kontrolą – mogą doprowadzić do depresji.
  • Emocjonalne wyczerpanie z czasem prowadzi również do wyczerpania fizycznego. Niezależnie od tego, czy spaliśmy 10 godzin pod rząd, pojawia się u nas uczucie zmęczenia fizycznego i ciągła utrata energii.

Naucz się radzić z wyczerpaniem emocjonalnym

Prędzej czy później dojdzie to do naszej świadomości. Zdamy sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak.

Czasami bywa tak, że skupiamy się bardzo na objawach fizycznych i próbujemy je usunąć. Gdy jednak podjęte środki nie działają i nie przynoszą nam oczekiwanej ulgi, uświadamiamy sobie, że źródłem objawów jest być może coś znacznie głębszego i poważniejszego.

Głowa kobiety - mindfulness

Nie jest niczym łatwym nauczyć się rozpoznawać skomplikowany świat naszych emocji i odpowiednio sobie z nim radzić. Zwykle nie uczą nas tego w szkole ani w domu. Okazuje się jednak, że wszyscy dysponujemy koniecznymi do tego środkami.

Mindfulness

Mindfulness jest w modzie – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Zamiast jednak postrzegać go jako jeszcze jedną technikę medytacji, powinniśmy postrzegać mindfulness jako rodzaj filozofii.

  • Mindfulness pomaga nam zrozumieć to, co się dzieje w naszym umyśle oraz w naszym ciele.
  • Pozwala nam również  być obecnymi. To, co się liczy to tu i teraz.
  • Co więcej, technika ta jest również użyteczna, aby zatrzymać rwący potok negatywnych emocji powodujących stres i negatywne emocje.
  • Dzięki praktykowaniu techniki mindfulness jesteśmy w stanie zrozumieć znaczenie prowadzenia dialogu wewnętrznego ze samym sobą, w spokoju i harmonii.

Dobry czas poświęcony samemu sobie

Kiedy ostatnio dałeś czas samemu sobie?

Mamy na myśli dobry czas, cenny i starannie przygotowany po to, by się zrelaksować, połączyć nasze pragnienia z tym, co robimy. Dobry czas sam na sam ze sobą pomoże nam odłączyć się od wszystkiego, aby połączyć się ze swoim własnym wnętrzem, sercem i umysłem...

Medytacja

Bywa, że wystarczy już tylko spacer lub rozmowa z przyjacielem, aby poczuć się lepiej. Ma to działanie terapeutyczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Prawdziwy przyjaciel – jak rozpoznać go wśród tłumu?

Naucz się przynosić sobie ulgę w uczuciach

Wyrażanie swoich emocji i przynoszenie sobie w nich ulgi to rozpakowanie naszego emocjonalnego bagażu. Chodzi o to, by stał się on lżejszy. Musisz przestać nosić ze sobą kamienie, które nie pozwalają Ci iść do przodu.

Jak jednak możesz dać upust swoim emocjom? Jak uwolnić to, co nawarstwiło się w naszym wnętrzu?

  • Możemy poprosić o pomoc profesjonalistę i udać się na terapię.
  • Dobrym pomysłem jest rozmowa ze współpracownikami, z bliskim przyjacielem bądź z osobami znajdującymi się w tej samej sytuacji.
  • Doskonałym pomysłem jest również pisanie pamiętnika.
  • Uwolnienie się od ciężaru emocjonalnego oraz rozładowanie stresu możemy osiągnąć poprzez ćwiczenia fizyczne, malowanie i grę na instrumentach. A także inne zajęcia, które sprawiają nam przyjemność.

Na zakończenie warto wspomnieć, że aby odpowiednio poradzić sobie z emocjami, jakie wywołuje wyczerpanie emocjonalne, nie wystarczy zająć się tylko jedną z powyższych propozycji. Idealnie byłoby wprowadzić w czyn je wszystkie. Nie warto jednak pomijać znaczenia pomocy ze strony profesjonalisty.

Zacznij już dziś, jesteś w stanie rozpakować swój emocjonalny bagaż.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.