Jak uspokoić swoje nerwy? Oto 5 trików

Dziś zaprezentujemy Ci kilka najlepszych sztuczkami, które pozwolą Ci uspokoić swoje nerwy. Daj im szansę i znajdź tak potrzebny Ci spokój i relaks dla Twojego umysłu!
Jak uspokoić swoje nerwy? Oto 5 trików

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2018

Aby skutecznie uspokoić swoje nerwy, czasami trzeba uciec się do pewnych sztuczek. Niektórzy ludzie znajdują odpowiednie rozwiązanie poprzez ćwiczenia fizyczne. Inni z kolei mają różnego rodzaju hobby, na których się skupiają bez reszty.

A jeszcze inni wolą uspokoić swoje nerwy rozmawiając o swoich problemach ze specjalistą z dziedziny psychologii.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z tych opcji jest najlepsza. Ale nie ma jednak także żadnych wątpliwości, że sam dla siebie także szukasz najlepszej opcji na podstawie własnych preferencji.

Bez względu na powód, dla którego musisz uspokoić swoje nerwy, pierwszym krokiem do sukcesu jest zidentyfikowanie podstawowej przyczyny problemu.

Możliwe przyczyny, dla których musisz uspokoić swoje nerwy

Poniżej prezentujemy najbardziej typowe przyczyny, które negatywnie wpływają na Twoją psychikę, stan emocjonalny i oczywiście szargają Twoje nerwy. Należą do nich przede wszystkim:

 • Nierozwiązane zdarzenia w życiu codziennym
 • Duszone w sobie myśli lub emocje
 • Nieprawidłowe zarządzanie emocjami
 • Powtarzające się codzienne problemy
 • Nadmierny smutek
 • Niepewność
 • Niepokój
 • Nadmierny stres

Twoje nerwy

Twoje nerwy składają się ze specjalnego rodzaju włókien, które przekazują sygnały elektryczne między ośrodkowym układem nerwowym, a pozostałymi organami Twojego ciała.

Układ nerwowy

Z tego właśnie powodu wszelkiego rodzaju dyskomfort emocjonalny nieodłącznie wiąże się się z nerwami i ogólnie układem nerwowym.

Najbardziej typowe objawy załamania nerwowego

Trudno zmierzyć się z czymś, o czym myślisz, że możesz nie być w stanie sobie z tym poradzić. Niezależnie oczywiście od tego, czy jest to tylko rozmowa kwalifikacyjna, jakiegoś rodzaju test, czy długo oczekiwana randka.

Chwile te zwykle towarzyszą oczekiwaniom, które mogą spowodować u Ciebie napięcie lub uczucie emocjonalnego przytłoczenia. Może to doprowadzić do typowego załamania nerwowego, szczególnie jeśli sytuacja ta nie zostanie rozpoznana na czas.

Ale w dalszej części naszego artykułu powiemy Ci bliżej, jakie są niektóre objawy załamania nerwowego, będziesz więc wiedzieć doskonale, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Drażliwość

Nagłe zmiany nastroju bez wyraźnego powodu są głównym wskaźnikiem tego, że ktoś jest na skraju załamania nerwowego. Drażliwość jest powszechnie spotykaną negatywną reakcją na prawie wszystkiego rodzaju wydarzenia.

Dziwne lub nietypowe zachowania

Ludzie cierpiący na załamanie nerwowe stają się cyklotymiczni. Oznacza to, że mogą bez żadnego problemu i ułamku sekundy przejść od rozpaczliwego płaczu do stanu euforii. Dzieje się to także bez żadnego ostrzeżenia.

Dziwne zachowanie

A wszystko wynika z tego, że osoby takie po prostu straciły kontrolę nad swoimi własnymi emocjami. Rozwiązanie w tym momencie jest tylko jedno – osoba taka musi koniecznie uspokoić swoje nerwy.

Ktoś, kto zazwyczaj jest bardzo spokojny i może nawet wręcz flegmatyczny, może w takim wypadku również stać się agresywny i gwałtowny.

Oznaki fizyczne wskazujące na potencjalne załamanie nerwowe

Załamanie nerwowe może także przejawiać się w postaci symptomów typowo fizycznych i fizjologicznych. Należą do nich między innymi:

 • Zmęczenie
 • Wymioty
 • Bezsenność
 • Przyśpieszone tętno
 • Nadmierne pocenie się
 • Uczucie tonięcia lub spadania

Jeśli wcześniej doświadczyłeś opisanych powyżej objawów, powinieneś nauczyć się reagować na nie w odpowiedni sposób. Musisz wtedy po prostu uspokoić swoje nerwy, a przynajmniej zmniejszyć negatywne skutki swojego stanu emocjonalnego i zapobiec jego pogorszeniu się.

5 sztuczek pozwalających uspokoić swoje nerwy

Skoro mamy już za sobą wszystkie najważniejsze informacje wprowadzające, pora przejść do konkretów. Oto pięć najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów, dzięki którym będziesz w stanie szybko i sprawie uspokoić swoje nerwy:

1. Głębokie oddychanie

Głębokie oddychanie jest najłatwiejszą i najskuteczniejszą techniką relaksacyjną pozwalającą błyskawicznie uspokoić swoje nerwy i uzyskać uczucie ulgi oraz odprężenia. Jak należy ją stosować?

Oddychanie

 • Wdychaj powoli przez nos.
 • Poczuj, jak powietrze wypełnia Twoje płuca i brzuch.
 • Powoli policz do pięciu.
 • Wstrzymaj oddech na cztery sekundy.
 • Wydychaj powoli przez usta, ponownie licząc do pięciu.

Powolne oddychanie rozluźnia mięśnie i spowalnia tętno. A jednocześnie dostarcza Twojemu mózgowi tlenu i aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za stymulowanie stanu spokoju i relaksu.

2. Rozluźnianie napiętych mięśni

Jeśli doświadczasz załamania nerwowego, Twoje mięśnie ulegną skurczowi. Wynika to z tego, że wytworzyły one w sobie sporą ilość adrenaliny. Rozciągając ramiona lub wykonując przysiady, pomożesz uwolnić napięcie mięśniowe towarzyszące intensywnym emocjom.

3. Znalezienie odpowiedniego miejsca do wyciszenia się

Nigdy nie jest dobrym pomysłem przebywanie w otoczeniu innych ludzi, jeśli przytrafiło Ci się załamanie nerwowe. Odetnij się od tego wszystkiego, co spowodowało u Ciebie ten problem. Odwróć uwagę od tego, co się wydarzyło, aby uzyskać odpowiednią perspektywę, której potrzebujesz. W efekcie będziesz w stanie szybciej uspokoić swoje nerwy i widzieć wszystkie rzeczy wyraźniej.

Wyciszenie się

Dobrym pomysłem jest niewątpliwie znaleźć miejsce, aby przywrócić spokój i koncentrację. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy jest to przestrzeń fizyczna, czy też mentalna. Ważną rzeczą jest po prostu skupienie się na tym konkretnym miejscu i czasie tak, aby uciec od dręczącego Cię problemu.

4. Poznanie korzyści płynących z herbaty i naparów ziołowych

Istnieje wiele ziół o właściwościach łagodzących i relaksujących. Melisa i ziele cytrynowe należą do najbardziej znanych z nich i skutecznych. Dodaj do tej listy także napary z waleriany, limonki i lawendy, ponieważ promują one stan relaks i zmniejszają poczucie niepokoju.

5. Standardowa procedura pozwalająca się odstresować

Oprócz tych wszystkich sztuczek opisanych powyżej, warto pamiętać także o przestrzeganiu relaksujących nawyków, które pomogą Ci uwolnić się od codziennych zmartwień. To da Ci niezbędne narzędzie do przezwyciężenia okresów smutku lub lęku.

Tańczenie, ćwiczenia fizyczne, joga, słuchanie muzyki, poświęcenie czasu dla siebie, relaksujące kąpiele, medytacja i masaż mogą znakomicie pomóc Ci uspokoić swoje nerwy i zwalczyć potencjalne niebezpieczeństwo załamania nerwowego.

Bardzo ważne jest przy tym to, abyś nauczył się wyciszać swój umysł. Każdego dnia Twoja psychika jest pełna oczekiwań, zmartwień i nieskończonej liczby rzeczy do zrobienia. Skuteczną techniką jest na przykład uważność, która pomaga doskonale kontrolować Twoje myśli i emocje.

Bez wątpienia pomoże Ci także uzyskanie pewności siebie i zapobieganie poddawaniu się zewnętrznym naciskom. Dzięki temu Twój stan podenerwowania i napięcia nerwowego będzie stopniowo zanikał.

To może Cię zainteresować ...
Nerwy – odzyskaj spokój dzięki 5 ziołowym produktom
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Nerwy – odzyskaj spokój dzięki 5 ziołowym produktom

Czy wiesz o tym, że możesz w pełni naturalny sposób uspokoić swoje nerwy dzięki produktom o właściwościach leczniczych wykorzystujących zioła? • 1. Chen C-H, Jeng M-C, Fung C-P, Doong J-L, Chuang T-Y. Psychological Benefits of Virtual Reality for Patients in Rehabilitation Therapy. J Sport Rehabil. 2009;
  2. Lane AM, Devonport TJ, Friesen AP, Beedie CJ, Fullerton CL, Stanley DM. How should I regulate my emotions if I want to run faster? Eur J Sport Sci. 2016;
  3. La Bella CR, Myer GD. Youth sports injury prevention: Keep calm and play on. British Journal of Sports Medicine. 2017;
  4. Allan V, Côté J. A Cross-Sectional Analysis of Coaches’ Observed Emotion-Behavior Profiles and Adolescent Athletes’ Self-Reported Developmental Outcomes. J Appl Sport Psychol. 2016;
  5. Covassin T, Pero S. The Relationship Between Self-Confidence, Moos State, and Anxiety Among Collegiate Tennis Players.pdf. J Sport Behav. 2004;
  6. Tzabiras D. G, Polyzos P. S, Sfakianaki K, Diafas V, Villiotis D. A, Chrisikopoulos K, et al. Experimental and Numerical Study of the Flow Past the Olympic Class K-1 Flat Water Racing Kayak at Steady Speed. Sport J. 2010;
  7. Jouper J, Hassmén P. Exercise intention, age and stress predict increased qigong exercise adherence. J Bodyw Mov Ther. 2009;