Drażliwość, lęk i depresja uporaj się z nimi

Drażliwość, lęk i depresja uporaj się z nimi

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Drażliwość, zaburzenia lękowe i depresja są najczęściej występującymi problemami natury psychicznej w naszym społeczeństwie. Są one często doświadczane jako złożona grupa zaburzeń emocjonalnych i funkcjonalnych.

Nauka pomaga nam zrozumieć istniejące powiązania między umysłem a ciałem, dzięki czemu posiadamy wiedzę o rozmaitych czynnikach wywołujących stany lękowe i depresję. Niniejszy artykuł podpowie Ci jak uporać się z nimi. Drażliwością, lęki depresja – poznaj metody zwalczania.

Zaburzenia lękowe i depresja mogą być spowodowane przez czynniki odżywcze, psychologiczne, fizyczne, emocjonalne, środowiskowe, społeczne, duchowe lub genetyczne. Przyczyną mogą być także choroby mózgu.

Wprawdzie często słyszymy o biochemicznym podłożu lęków i depresji, jednak nie jest pewne czy poziom neuroprzekaźników jest prawdziwą przyczyną drażliwości, lęku i depresji, czy może po prostu ich objawem.

Drażliwość, zaburzenia lękowe i depresja nie synonimami, co nie zmienia faktu, że te pojęcia są często wymieniane obok siebie. Osoby cierpiące na depresję często zaczynają odczuwać lęk, natomiast osoby cierpiące na zaburzenia lękowe często zaczynają odczuwać irytację i cierpieć na depresję.

Popraw swoje zdrowie psychiczne

Pomimo tego, że depresja i zaburzenia lękowe są ogólnie klasyfikowane jako choroby psychiczne, lepiej myśleć o nich jako o chorobach mózgu, które są bezpośrednio związane ze strukturą fizyczną i mechanizmami mózgowymi oraz z problemami emocjonalnymi i w relacjach międzyludzkich.

Takie postrzeganie depresji i zaburzeń lękowych zwiększy świadomość konieczności dbania o mózg, na który, podobnie jak na inne organy, ma wpływ prowadzony przez Ciebie styl życia. Oznacza to, że to co jesz, poziom Twojej aktywności fizycznej oraz ilość snu mają wpływ na funkcjonowanie Twojego mózgu.

Ogromny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne ma również to, w jaki sposób radzisz sobie ze stresem i innymi emocjami, jakość posiadanych przez Ciebie relacji i Twoje poczucie celu.

Symptomy lęku i depresji

Depresja

Lęk i depresja powstrzymują Cię przed normalnym rozwijaniem swojego życia, zmieniają Twoje przyzwyczajenia i zachowanie, mają także wpływ na Twoje relacje zawodowe, rodzinne, małżeńskie itp.

Objawy towarzyszące lękowi i depresji mogą mieć pochodzenie fizyczne

Do takich objawów można zaliczyć bóle brzucha, bóle kujące, częstoskurcz serca, trudności w oddychaniu, nudności, drżenie mięśni, pocenie się, zmęczenie itp. lub psychiczne (do których można zaliczyć drażliwość, niepokój, strach, niepewność, brak koncentracji, uczucie przytłoczenia, obsesję, smutek itp.).

Ogólnie rzecz biorąc zaburzenia te są spowodowane skrajnymi i powtarzającymi się zmartwieniami, a także problemami z przystosowaniem się do zmian w Twoim życiu osobistym lub zawodowym.

Drażliwość, lęk i depresja – 10 sposobów na uporanie się z nimi

Zacznij dbać o swój mózg wykorzystując poniższe rady:

  1. Oddychaj powoli. Powolne wydechy pomagają rozluźnić ciało.
  2. Ruszaj się.
  3. Spędzaj czas na łonie przyrody.
  4. Zażywaj regularnego i regenerującego snu.
  5. Spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną.
  6. Zaakceptuj niedoskonałości.
  7. Jedz prawdziwe/funkcjonalne jedzenie i pij dużo wody.
  8. Medytuj (siedząc lub ruszając się) lub spędzaj czas na regularnym ćwiczeniu samoświadomości.
  9. Naucz się wybaczać.
  10. Naucz się wdzięczności.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.