Depresja i jej trzy podstawowe przyczyny

Styczeń 18, 2017
Z depresją należy walczyć na wszystkich frontach. Aby ją ujarzmić, tak by nie kontrolowała naszego życia, powinniśmy poznać jej główne przyczyny.

Depresja to dobrze znana choroba ze względu na olbrzymią liczbę ludzi, którzy na nią cierpią. Z jej powodu prowadzenie normalnego życia staje się niemożliwe.

Pesymizm, brak woli do życia, oraz huśtawki nastrojów to tylko niektóre z rzeczy charakteryzujących chorego. Nigdy nie myl smutku z depresją: ten pierwszy jest tylko przejściowy, podczas gdy depresja nie ustępuje przez długi czas.

Lecz dlaczego tak wiele ludzi na nią cierpi? Czy to genetyczne? Czy to kwestia uczuć lub wrażliwości emocjonalnej? Dzisiaj spojrzymy na trzy z głównych powodów, dlaczego ludzie popadają w depresję.

Depresja i jej podstawowe przyczyny

1. Istotny czynnik: geny

Geny niosą za sobą pewien ciężar, gdy rozmawiamy o chorobach takich jak Alzheimer czy rak, lecz depresja również zasługuje tutaj na swoje miejsce.

Jeżeli ktoś w Twojej rodzinie cierpiał na tą chorobę, istnieje 30% prawdopodobieństwa, że Ty również na nią zachorujesz w jakimś momencie swojego życia.

Depresja

Zazwyczaj im bliższe pokrewieństwo z osobą chorującą na depresję, tym wyższe prawdopodobieństwo, że dotknie ona również Ciebie.

Zdaje się, że istnieje genetyczna predyspozycja zapadnia na choroby, na które cierpią lub cierpieli nasi bliscy.

Nie oznacza to jednak, że będziemy musieli przez to przechodzić; jesteśmy tylko bardziej podatni niż osoby, które nie posiadają w rodzinie osób z historią takich zaburzeń.

2. Fizjologia znaczy wiele

W przeciwieństwie do psychologów, psychiatrzy o wiele częściej sięgają po rozwiązania farmakologiczne w leczeniu zaburzeń, jako że często za chorobą stoją czynniki fizjologiczne.

W przypadku depresji, winowajcą jest serotonina. To neuroprzekaźnik, który może doprowadzić do tej choroby, jeżeli nie funkcjonuje poprawnie.

Serotonina jest związana nie tylko z depresją, ale i również z zaburzeniami lękowymi.

kobieta w szale

Oczywiście depresja nie zawsze ma coś wspólnego z fizjologią i medycyna nie zawsze jest odpowiedzią, jeśli jednak na nią cierpisz, warto uwzględnić to w swoich badaniach.

3. Problemy osobiste

Kiedy ktoś cierpi na tą chorobę, pierwsza myśl, która przychodzi nam to głowy to to, że w życiu tej osoby zdarzyło się coś tak dramatycznego, że doprowadziło do załamania.

Wręcz przeciwnie – problemy osobiste mogą być tylko iskrą zapalną, która sprawia, że depresja pojawia się w wyniku nagromadzenia negatywnych emocji i lęków.

Najczęstsze przykłady to rozwód, molestowanie seksualne jak również zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Wiele kobiet cierpi na dobrze nam znaną depresję poporodową, gdzie po urodzeniu dziecka hormony odgrywają fundamentalną rolę.

smutek

Chociaż depresja może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dotyka nastolatków oraz dorosłych w wieku 35-45 lat.

Wszystko co dzieje się wokół tych osób ma wpływ na ich samopoczucie, i jeżeli nic nie idzie po ich myśli mogą skończyć zapadając na poważną chorobę psychiczną.

Depresja a związki

Chociaż pewnym jest, że za depresją stoją między innymi predyspozycje genetyczne, głównym czynnikiem jej pojawienia się są relacje jakie utrzymujesz z innymi.

Jeżeli tkwisz w toksycznym związku, nie jesteś w stanie kontrolować swojego życia lub przydarzyło Ci się coś, czemu nie potrafisz stawić czoła, istnieje prawdopodobieństwo, że pogrążysz się w stanie depresyjnym.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje możliwość wyleczenia się, mimo iż jest to proces długi i męczący, często wymagający wsparcia leków i specjalisty.

Krótko mówiąc, aby pozbyć się depresji całkowicie, musimy z nią walczyć na wielu płaszczyznach.

Kobieta na ławce, zachód słonca

Z powodu intensywnego stylu życia jaki prowadzimy, przytrafia nam się wiele rzeczy i ludzie w każdym wieku zaczynają cierpieć na tą chorobę.

Najważniejsze jest znaleźć źródło problemów, aby móc się nimi zająć w sposób bezpośredni i skuteczny.

Depresja może być spowodowana przez wiele czynników, zawsze istnieją jednak metody leczenia i sposób na rozwiązanie problemów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE