Emocjonalny ból - jak go przezwyciężyć i zacząć od nowa

Najgorsze, co możemy zrobić, to zamknąć się w więzieniu swoich negatywnych emocji i dołujących myśli. Uniemożliwia to naturalne funkcjonowanie i wpływa na nasze zdrowie. Postaraj się znaleźć w sobie siłę i skieruj uwagę ku pozytywnym odczuciom. Przede wszystkim pamiętaj, że wszystko, co złe kiedyś przemija.
Emocjonalny ból - jak go przezwyciężyć i zacząć od nowa

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Emocjonalny ból jest nieodzowną częścią naszego życia. Pojawiają się momenty, kiedy wszystko nas przytłacza i odbiera chęć wstawania z łóżka. Jednak musimy przezwyciężyć ten stan, aby przygotować się na nowe wyzwania i nadchodzące piękne doświadczenia.

Aby zacząć od nowa powinniśmy przezwyciężyć i przejść etap, który już jest za nami.


“Nie da się przewidzieć, co może przydarzyć się w dziwnym kalejdoskopie życia. Ale możemy zadecydować, co dzieje się w nas samych, co z tym robimy i jaka będzie nasza reakcja – na końcu tylko to ma dla nas znaczenie”
                                                                                                                  -Joseph Fort Newton-

Emocjonalny ból składa się z wielu czynników; towarzyszy mu strach i smutek. Czym są właściwie emocje, o których mówimy?

Emocje to reakcje psychofizjologiczne na konkretne wydarzenie. Jesteśmy chyba najbardziej nieprzewidywalnymi i emocjonalnymi istotami żywymi na tej Ziemi, musimy więc pamiętać, że żyjemy na karuzeli ciągłych zmian.

Ból powoduje zmiany fizjologiczne, poznawcze i behawioralne, które mogą generować stany lękowe i depresyjne.  Cierpimy, trzymając się dawnych urazów, pesymistycznych myśli, paraliżujących lęków. Nawet, gdy staramy się pozbyć tego co nas krzywdzi, ból wciąż powraca.

W depresyjnym nastroju złe emocje przylepiają się do nas jak muchy. Wszystko, co widzimy jest szare, przepełnione nostalgią.

smutna kobieta za szybą, emocjonalny ból

Istnieje szereg sytuacji, które wywołują w naszym życiu ogromne zmiany, powodując, że na długo prześladuje nas emocjonalny ból. Utrata członka rodziny, rozstanie z miłością życia, kryzys finansowy, choroby lub naszych bliskich.

Każdy z nas ma swoje “wiatraki”, z którymi nie umie wygrać. Jedną z najcenniejszych rad jest zaakceptowanie bólu i szanowanie czasu, jaki musi upłynąć. Na nic zdadzą się przyspieszacze.

Kompetencje emocjonalne – narzędzia potrzebne, by przezwyciężyć ból

Istnieje ryzyko, że jeśli na długo osiądziemy w tym ponurym zakamarku naszej psychiki – wydostanie się z niego będzie niezwykle trudne, a emocjonalny ból przyjmie formę okularów, przez które widzimy świat.

Jak przezwyciężyć ten stan i nie pozwolić, by przemienił się w destrukcyjną chroniczną depresję i niestabilność emocjonalną?

Istnieją narzędzia, które pomogą pokonać ból. Jednym z nich jest tzw. inteligencja emocjonalna. To zestaw umiejętności emocjonalnych pozwalających na kontrolę postrzegania świata, który ma na celu zwiększenie samoświadomości w odniesieniu do naszych stanów fizjologicznych i własnych ekspresji.

Kompetencje emocjonalne dzielą się na trzy grupy: psychologiczne, społeczne i prakseologiczne. Oto niektóre z kompetencji psychologicznych:

  • Samoświadomość: precyzyjnie i dokładnie oceniaj, postrzegaj i wyrażaj swoje emocje.
  • Samokontrola: czyli odpowiednia reakcja na bodźce i przeżywane stany emocjonalne.
  • Poczucie własnej wartości zaś związane jest z generowaniem pozytywnych myśli, wiarą we własne możliwości.
  • Inną kompetencją jest próba zrozumienia przeżywanych emocji i wiedza na ich temat.

Szereg z tych umiejętności pomoże Ci przezwyciężyć emocjonalny ból i zacząć wszystko od nowa. Pomyśl tylko, jak posiadanie rozwiniętej samoświadomości może pozytywnie wpłynąć na nasz stan po bolesnym rozstaniu.

Rozpoznaj swoje emocje i pozwól im funkcjonować

“Ten, który z demonami walczy winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.”

                                                                                                                 -Fryderyk Nietzsche-

Każda sytuacja generuje różnego rodzaju reakcje, ale to emocje je determinują. Jeśli przeżywasz emocjonalny ból, to pierwszym krokiem jest rozpoznanie go i zaakceptowanie faktu, że go odczuwasz. Nie ma w tym nic złego, nie trzeba się tym obwiniać. Ponadto nie należy oszukiwać siebie, że owy ból nie istnieje.

Przyjmij emocje takimi, jakie do Ciebie przychodzą i pozwól sobie, aby dokładnie je przeżyć.

Nierzadko z obawy przed opinią innych ludzi ukrywamy nasze emocje, nie chcemy uchodzić za słabych i nadwrażliwych. Tłumimy płacz i krzyk – ciszą, która może mieć destrukcyjny wpływ także na nasze zdrowie.

Jeśli nie przyjmiemy i nie przeżyjemy emocji, które do nas docierają w tym danym momencie – może to skutkować poważną depresją i chronicznym bólem. Żyj emocjami! Traktuj je jak gości, którzy przychodzą, rozmawiacie a później odchodzą i często już nie wracają.

Pamiętaj, że nie jesteś tym, co dzieje się w Twoim życiu, tak samo jak nie jesteś tym, co zrobili Twoi rodzice, nie jesteś tym, jak wyglądał Twój związek. Wszystkie emocje, które do Ciebie przychodzą są tylko chwilowe. Zdarzają się w życiu i przede wszystkim nie są powodem do wstydu.

Nie mamy kontroli nad sytuacjami zewnętrznymi. Ale mamy ogromną władzę nad własnymi reakcjami. Emocjonalny ból nie będzie trwał wiecznie.

Emocjonalny ból – zapomnij i otwórz się na świat podobny do Ciebie

Każdy z nas spotyka się z sytuacjami, które rzucają wyzwanie naszym emocjom i przesuwają nas do granic możliwości. Zdanie sobie sprawy, że nie jesteśmy jedyni w tak paskudnej sytuacji może być bardzo cenne i pomocne.

Każdy z nas w danym momencie zmaga się ze swoim strachem, smutkiem, niezrozumieniem, z porażką.

Czy nie mobilizuje Cię fakt, że inni radzą sobie w tej sytuacji i próbują iść dalej? Staw czoła napotkanym wyzwaniom i znajdź w sobie siłę aby przezwyciężyć negatywne stany emocjonalne. 

emocjonalny ból 3 osoby się przytulają

Zobaczysz jak szybko zostanie to zauważone i zanim się obejrzysz przyjdą pozytywne zmiany. Dostajemy to, co dajemy. Jeśli przekażemy podprogową wiadomość Światu o naszej sile, dostaniemy narzędzia, by w niej wytrwać.

Masz pełne prawo czuć się samotnym i niezrozumianym. Czasami przychodzi do nas poczucie, że cały świat stoi przeciwko nam.

Kiedy się rozejrzysz, zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam. Znajdź wspracie wśród rodziny, spotkaj się z przyjaciółmi lub porozmawiaj ze swoim partnerem. Wszystko to może zmniejszyć Twój ból.

Czasami najlepsze rady dostajemy od obcych nam ludzi, a dużym wsparciem może być nawet niczym nieskrępowana cisza przyjaznej Ci osoby.

Wyrzuć to z siebie! Niech świat Cię usłyszy. Masz głos także po to, aby manifestować swoje uczucia i myśli. Emocjonalny ból nie powinien być skrywany wewnątrz nas.

Oczyść swój umysł podczas zajęć rekreacyjnych i pożegnaj emocjonalny ból

Spacer, uprawianie sportu, wycieczka w nieznane nam miejsce, gry planszowe z przyjaciółmi – takie małe aktywności pozwalają nam poczuć życie na nowo i zapomnieć o bólu. Od czasu do czasu należy zająć czymś nasz umysł i wygrać z wszechobecnym smutkiem.

Obserwuj siebie i sprawdź, co sprawia, że czujesz się lepiej. Nie unikaj innych. Z natury człowiek jest zwierzęciem stadnym. Nasze samopoczucie może znacznie się zmienić jeśli nauczymy się cieszyć małymi rzeczami i docenimy każdą chwilę.

Nowy plan na życie

“Jeśli chcesz być szczęśliwy. Bądź.”

                      -Lew Tołstoj-

Czy pomyślałeś kiedyś o szczęściu jako o decyzji? Nie jest niczym więcej. To od nas zależy, czy będziemy szczęśliwi.

Ból staje nam na drodze aby nas czegoś nauczyć, należy zrozumieć czym dokładnie miała być ta lekcja, wziąć wszystko co się da i go przezwyciężyć. Mamy wszystkie narzędzia, aby to zrobić. Jaki jest kolejny krok? Jak zacząć od nowa? Małymi krokami zacznijmy budować nowy plan.

kobieta na dachu

Nie pozwól, aby ból, który teraz odczuwasz zaprzepaścił Twoje marzenia. Przemyśl czego chciałeś wcześniej, zanim znalazłeś się w bolesnej sytuacji. Nie pozwól, aby chwilowa emocja kierowała całym Twoim życiem.

Kolejne studia, nowa praca, pomoc zwierzętom w schronisku, a może wakacje na Mazurach? Każdy cel jest ważny.

Na początku budzi strach i trudno znaleźć w sobie dawną odwagę, to naturalne. Ale nie mamy innego wyboru, pozostaje nam kontynuować podróż jaką jest życie w najlepszy możliwy sposób.

Powodzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.