Pokonaj strach – 6 prostych kroków

· Wrzesień 13, 2017
Czy nie jesteś zmęczony walką z własnym strachem? Masz czasem wrażenie, że tej walki nigdy nie wygrasz? Chociaż strach zawsze będzie ci towarzyszył, możesz nauczyć się jak sobie z nim radzić.

Strach powoduje ogromne szkody w naszym życiu i niezwykle nas ogranicza. Miał wpływ na twoje decyzje w przeszłości i z pewnością jeszcze nie raz będzie ci utrudniał podejmowanie kroków w przyszłości.

Z pewnością potrafisz do pewnego stopnia pokonywać własne obawy, ale mogą one powracać przy kolejnej sytuacji, w której musisz np. podjąć się jakiegoś trudnego wyzwania.

Nie jesteś jedynym człowiekiem, który przez to przechodzi. Strach jest naturalną częścią naszego życia i to dzięki niemu unikamy wielu niebezpiecznych sytuacji.

Ważne jest jednak, by nie pozwolić na to, aby strach ograniczał nasz rozwój i przejmował kontrolę nad naszymi emocjami i decyzjami.

1. Strach cię okłamuje

Strach nieustannie szepcze ci do ucha kłamstwa i sprawia, że każda twoja myśl przybiera negatywny wydźwięk.

  • Chcesz się starać o awans? Tylko najlepsi mogą go dostać.
  • Chcesz walczyć o swoje prawa? Jeśli źle cię traktują, zasługujesz na to.
  • Przedstawiasz jakiś nowy pomysł? Na pewno cie tylko wyśmieją.

Strach ma ogromną moc. Fizycznie rzecz biorąc, jest to jeden z najbardziej praktycznych mechanizmów obronnych u człowieka.

Nie możesz jednak pozwolić, aby wpłynął on na twoje postrzeganie rzeczywistości.

Nigdy nie zdołasz pozbyć się strachu ale możesz nauczyć się jak sprawić, aby to nie on miał ostatnie słowo przy podejmowaniu trudnych decyzji.

2. Możesz to zrobić

podróże

Osoby pozwalające sobie na to, by kontrolował je strach nie zdają sobie sprawy z własnych możliwości i nie wierzą w to, że mogą osiągnąć wszystko, w co tylko włożą serce.

Zbyt często pozwalamy aby strach kontrolował nas i generował niezliczoną ilość negatywnych myśli na temat naszej przyszłości i nas samych.

Osiąganie wielkich celów oczywiście nie jest łatwym zadaniem i wymaga nie tylko determinacji, ale również czasu i wysiłku.

Jednak tylko dzięki temu czujemy, że podczas całego procesu dużo się uczymy, a osiągnięty wreszcie sukces cieszy dużo bardziej.

3. Nigdy nie jest za późno na zmiany

Jak długo tkwisz w związku lub przyjaźni, które mają na ciebie toksyczny wpływ? Od jak dawna marzysz o tej podróży? Jak długo znosisz liczne niedogodności tylko z powodu strachu.

Strach sprawia, że boisz się wprowadzać w życiu zmiany ze względu na wiek lub pozornie niesprzyjające okoliczności.

Jeśli jednak chcesz coś zmienić, po prostu musisz to zrobić, bez względu na pojawiające się obawy.

Kiedy w twoim życiu coś jest nie tak albo kiedy odkrywasz jakieś pragnienie, stwórz plan działania. Masz już cel. Teraz tylko wyznacz do niego drogę.

4. Nikt oprócz ciebie nie wie lepiej, co najbardziej ci służy

rozterki kobieta

Bardzo często przed podjęciem jakichś działań powstrzymuje nas strach przed opinią innych osób. Wiele ludzi komentuje działania innych aby wyrazić krytykę albo żeby im jakoś „pomóc”.

Pamiętaj jednak, ze o twoim życiu decydujesz tylko ty. Jeśli boisz się krytyki, możesz utknąć w sytuacji zawodowej lub osobistej, która ci nie służy i nie zmienić nic przez całe lata.

Być może liczysz na to, że zyskasz w ten sposób uznanie otoczenia, ale to nie zawsze jest prawdą. Zawsze się znajdą ludzie, którzy będą o tobie mówić niepochlebne rzeczy. Nie możesz przecież uszczęśliwić wszystkich.

Jedyne co warto zrobić to żyć według własnych potrzeb i marzeń. Bardzo możliwe, że spotkasz się z krytyką, ale z pewnością będziesz szczęśliwsza.

5. Błędy z przeszłości nie decydują o twojej przyszłości

mujer-libre-del-pasado

Aby pokonać strach musisz również pamiętać o tym, że błędy, jakie popełniłeś w przeszłości nie definiują tego, co jeszcze jest przed tobą. Wszyscy popełniamy błędy i jest to naturalna część życia.

Jeśli ktoś próbuje nowych rzeczy i stara się rozwijać, zawsze może podjąć jakiś niewłaściwy krok, ale to nie świadczy jeszcze o porażce. Nie należy również tego bez końca rozpamiętywać.

W rzeczywistości to właśnie błędy pozwalają nam nauczyć się czegoś nowego i lepiej podejmować decyzje w przyszłości.

Nie pozwól na to, aby jeden błąd zatrzymał cię na drodze do twojego celu. Zamiast tego, potraktuj go jak lekcję i drogowskaz.

6. Jedyną przeszkodą na twojej drodze jesteś ty sam, a nie strach

Jeśli twierdzisz, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić bo paraliżuje cię strach, głęboko się mylisz. To prawda, że może on wywoływać niepewność i wątpliwości, ale to ty sam decydujesz o tym, czy ruszyć się z miejsca.

Kiedy tylko poczujesz strach, masz dwie możliwości:

  • Posłuchać go i nie podejmować żadnych działań.
  • Przyjrzeć się ostrzeżeniom, jakie ci daje, zabezpieczyć się i działać.

Przestań postrzegać strach jako przeszkodę na drodze do swojego celu. To ty bierzesz pełną odpowiedzialność za siebie i własne życie. Nie marnuj zatem czasu i nie szukaj wymówek.

Przekonasz się, że jeśli będziesz podejmować wyzwania mimo niepewności wywołanej strachem, da ci to poczucie siły i sukcesu.