Wrzody żołądkowe - 5 naturalnych soków
Wrzody żołądka lub dwunastnicy to urazy lub zniszczenia w wyściółce śluzowej żołądka. Chociaż żołądek chroni się przed własnymi wydzielinami i kwasem, wszelkie rany lub wrzody powodują uszkodzenia tkanek. Enzymy trawienne mogą zacząć “wyżerać” wyściółkę żołądka, powodując otwór w ścianie dwunastnicy.
Wrzody powstają z różnych przyczyn, a ich objawy różnią się w zależności od obszaru ich występowania oraz wieku osoby, u których się pojawiły.
Wrzody w układzie trawiennym nie wykazują żadnych oznak i większość pacjentów nie jest świadoma ich obecności. Natomiast wrzody dwunastnicy mogą powodować ból i pieczenie, które sprawia, że chory poszukuje pomocy lekarskiej i odpowiedniego leczenia.
Na szczęście, nie zawsze trzeba stosować środki farmakologiczne, aby zminimalizować te nieprzyjemne dolegliwości. Wystarczy, że przygotujesz naturalne soki, które ukoją Twój przewód pokarmowy i przyspieszą proces gojenia się i odzyskiwania zdrowia. Poznaj je!
1. Sok z zielonej kapusty i selera naciowego na wrzody
Zielona kapusta jest jednym z produktów, które pomagają złagodzić wrzody żołądkowe, wrzody dwunastnicy i dolegliwości układu pokarmowego.
Zawarte w kapuście chlorofil, błonnik i przeciwutleniacze pomagają przywrócić zdrowie tkanki żołądka. Pobudzają również eliminację odpadów zgromadzonych w żołądku.
Składniki
- ½ zielonej kapusty
- 1 łodyga selera naciowego
- 2 szklanki wody (400 ml)
Sposób przygotowania
- Najpierw umyj i posiekaj zieloną kapustę.
- Następnie pokrój seler naciowy na kilka części.
- Włóż wszystko do miksera i wlej dwie szklanki wody. Mieszaj przez kilka minut, aż do uzyskania jednolitego płynu.
- Pamiętaj, aby pić koktajl bez przecedzania go przez sitko.
Jak i kiedy spożywać?
Pij szklankę soku maksymalnie 5 razy dziennie:
- przez południem,
- podczas obiadu,
- po południu,
- podczas kolacji,
- dwie godziny przed snem.
Pamiętaj, aby nie pić koktajlu na czczo, ponieważ mogę pogorszyć stan żołądka.
Może Cię również zainteresować: Wrzody żołądka – Jak naturalne leczyć?
2. Sok z ziemniaków
Sok z ziemniaków jest jedną z najbardziej skutecznych terapii na wrzody dwunastnicy, ponieważ zawiera środki przeciwzapalne kontrolujące piekący ból w żołądku oraz ból i uczucie powodowane przez tego rodzaju zaburzenia.
Składniki
- 2 ziemniaki
Sposób przygotowania
- Umyj, obierz dwa ziemniaki, a następnie przepuść je przez sokowirówkę.
Jak i kiedy spożywać?
- Pij sok przed każdym głównym posiłkiem, aby zneutralizować kwasy w żołądku.
3. Sok z białej kapusty
Składniki odżywcze kapusty działają jak naturalne inhibitory sprzyjające kwasowości i zabliźnieniu się zmian patologicznych. Ponadto, koją od razu uporczywy ból.
Kapusta zawiera witaminę U, czyli mało znany związek chemiczny L-metylo-metionino-sulfonia oraz witaminę K, które odpowiadają za przywrócenie uszkodzonych tkanek błony śluzowej żołądka oraz normalizowanie ich.
Składniki
- 1 kapusta biała
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania
- Najpierw dokładnie umyj białą kapustę i umieść ją w blenderze.
- Następnie dolej szklankę wody.
- Miksuj przez chwilę i pij dopóki jest świeży.
Kiedy spożywać?
- Pij dwa razy dziennie przez co najmniej dwa tygodnie.
4. Sok z banana i papai
Papaina, czyli enzym trawienny znajdujący się w papai, leczy wiele zaburzeń mających wpływ na przewód pokarmowy.
W połączeniu z bananem jest naturalnym obrońcą błony śluzowej żołądka, który pomaga neutralizować kwasy i przywraca kondycję uszkodzonych tkanek.
Składniki
- 1 banan
- kawałek papai
- szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania
- Najpierw obierz i pokrój banana.
- Następnie wytnij kawałek papai, usuń nasiona i pokrój owoc.
- Włóż wszystko do miksera, wlej szklankę wody i miksuj, aż do uzyskania jednolitej mieszanki.
Kiedy spożywać?
- Pij sok dwa razy dziennie.
5. Sok z marchwi
Marchew ma właściwości alkaliczne i zawiera prowitaminę A niezbędną do neutralizacji kwasu żołądkowego. Spożycie naturalnego soku z marchwi łagodzi dolegliwości żołądkowe i nie tylko. Przyczynia się również do naprawy zniszczonej tkanki, pobudzając przy tym gojenie. Marchew działa również jako silny środek oczyszczający krew.
Polecamy przeczytać: Marchew – korzyści zdrowotne płynące z jej spożywania
Sok z marchwi czyści jelita, poprawia stan skóry i przede wszystkim jest doskonałym sprzymierzeńcem osób, które zmagają się z nadwagą.
Składniki
- 4 marchewki
- 1 łodyga selera naciowego
- pół szklanki wody (100 ml)
Sposób przygotowania
- Umyj dokładnie marchewkę i seler, a następnie przepuścić je przez sokowirówkę.
- Jeśli wolisz bardziej płynny napój, dodaj pół szklanki wody.
Kiedy spożywać?
- Pij dwa razy dziennie przez co najmniej dwa tygodnie.
Podsumowując, pamiętaj, że samo picie tych soków nie pomoże. Wesprzyj je zdrową i zbilansowaną dietą. Dieta nie powinna zawierać dużo tłuszczu, cukru i innych innych produktów spożywczych trudnych do strawienia przez żołądek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hunt, R. H., Camilleri, M., Crowe, S. E., El-Omar, E. M., Fox, J. G., Kuipers, E. J., … Tack, J. (2015). The stomach in health and disease. Gut. https://doi.org/10.1136/gutjnl-2014-307595
- Ben Hadda, Taibi & ElSawy, Naser & Header, Eslam & Mabkhot, Yahia & Mubarak, Mohammad & Elsawy, Naser. (2014). Effect of garlic and cabbage on healing of gastric ulcer in experimental rats. Medicinal Chemistry Research. 23. 10.1007/s00044-014-1092-z.
- Satyanarayana, M. N. (2006). Capsaicin and gastric ulcers. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/1040-830491379236
- CHENEY G. Rapid healing of peptic ulcers in patients receiving fresh cabbage juice. Calif Med. 1949;70(1):10–15.
- Vomero ND, Colpo E. Nutritional care in peptic ulcer. Arq Bras Cir Dig. 2014;27(4):298–302. doi:10.1590/S0102-67202014000400017
- Connors, J. M. (2011). Ulcers. In xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference. https://doi.org/10.1016/B978-008055232-3.60706-8
- Hermes D, Dudek DN, Maria MD, et al. In vivo wound healing and antiulcer properties of white sweet potato (Ipomoea batatas). J Adv Res. 2013;4(4):411–415. doi:10.1016/j.jare.2012.06.001