Woda z solą – 6 zastosowań leczniczych
Natura nigdy nie przestaje nas zadziwiać! To właśnie ona kryje w sobie wielkie rozwiązania na nasze codzienne potrzeby. Czy istnieje prostszy środek niż woda z solą?
Z pewnością ucieszy cię fakt, że ten bardzo tani produkt, który ma każdy z nas w swojej kuchni, jest wielkim sprzymierzeńcem zdrowia i urody.
Woda z solą ma wiele różnych zastosowań, o których często nie mamy pojęcia: dba o zdrowie skóry, pomaga usunąć łupież, worki pod oczami a nawet uciążliwe afty.
Poznaj działanie tego starego jak świat naturalnego środka, którego z pewnością używały twoje prababki. Poniżej przedstawiamy 6 codziennych i praktycznych zastosowań wody z solą – koniecznie je wypróbuj!
Woda z solą usuwa łupież
Łupież to dolegliwość skórna, która dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Przytrafia się on praktycznie każdemu z nas na jakimś etapie życia. Specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe nie zawsze się sprawdzają – często jeszcze bardziej wysuszają włosy i skórę głowy.
Idealną alternatywą dla chemicznych szamponów i odżywek przeciwłupieżowych jest zastosowanie naturalnego roztworu wody z solą.
Dowiedz się, jak go przygotować oraz przekonaj się, że otrzymane rezultaty są fantastyczne.
Składniki
- 5 łyżek soli (50 g)
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego
- 500 ml letniej wody
Sposób przygotowania
- Zabieg wykonujemy na suchych włosach. W pierwszej kolejności nasyp całą sól (50 g) na dłonie i wykonuj masaż peelingujący całej skóry głowy. Masuj energicznie, tak aby sól wniknęła w głąb skóry głowy.
- Następnie, rozpuść 3 krople olejku z drzewa herbacianego w 500 ml letniej wody i nanieś roztwór na włosy i skórę głowy. Pozostaw na 15 minut, po czym zastosuj dobrą odżywkę do włosów.
- Powtarzaj zabieg raz w tygodniu.
Przeczytaj koniecznie: Migrena? – Zwalcz ją solą
Woda z solą na worki pod oczami
Patrzysz o poranku w lustro i widzisz zmęczone i opuchnięte oczy? Nie przejmuj się – w mig się z nimi uporasz. Wystarczy, że zastosujesz nasz tani i niezawodny naturalny sposób. Dowiedz się, jak go przygotować.
Składniki
- ½ szklanki wody (100 ml)
- 1 łyżka stołowa soli (10 g)
- 1 czysta bawełniana chusteczka
Sposób przygotowania
- Podgrzej 100 ml wody, uważaj jednak, by temperatura nie była zbyt wysoka. Woda powinna być po prostu letnia. Następnie dodaj 10 g soli i dokładnie wymieszaj.
- Zamocz bawełnianą chusteczkę w otrzymanym roztworze i przyłóż ją do oczu na kilka minut, zwilżając ją co jakiś czas na nowo.
- Na zakończenie zastosujmy bardzo prostą technikę, która błyskawicznie usuwa opuchliznę i worki pod oczami. Włóż łyżeczkę na kilka minut do zamrażalnika, a następnie przyłóż ją pod oczy na kilka sekund. Twoje spojrzenie od razu będzie wyglądało zdrowiej i młodziej.
Przeczytaj koniecznie: Worki pod oczami – proste sposoby
Naturalny lek na afty
Afty pojawiają się zwykle jako wynik niedoboru witaminy B12, żelaza. Mogą być objawem spadku odporności organizmu czy po prostu dziedzictwem po naszych przodkach. Dolegliwość ta jest bardzo powszechna i zazwyczaj leczymy ją za pomocą środków farmakologicznych.
Tym razem chcemy przekonać cię do wypróbowania naturalnego lekarstwa na afty – roztworu wody z solą do płukania ust tuż po umyciu zębów. Jeśli regularnie będziesz płukać usta 3 razy dziennie, afty znikną w mig.
Odkażanie ran
Zanim sięgniesz po alkohol czy wodę utlenioną, nie wahaj się zastosować wodę z solą – świetnie odkaża rany oraz wspomaga proces zabliźniania.
Wystarczy dokładnie przemyć ranę roztworem letniej wody z solą. Powtarzaj czynność 3 razy dziennie i przekonaj się, że następnego dnia rana stopniowo zacznie się zamykać a opuchlizna i ból ustąpią.
Obrzęk stóp
Pewnie nie raz wróciłaś do domu ze zmęczonymi i opuchniętymi stopami… Mamy dla ciebie rozwiązanie, dzięki któremu już w pół godziny odczujesz ulgę i ponownie staniesz na nogi. Zafunduj swoim stopom kojącą kąpiel oraz zasłużony odpoczynek.
Składniki
- Miska z letnią wodą
- 2 i ½ łyżki gruboziarnistej soli (25 g)
- 1 łyżka sody oczyszczonej (5 g)
- 5 kropli olejku lawendowego
Sposób przygotowania
- Do miski wlej letnią wodę. Następnie rozpuść w niej sól, sodę oczyszczoną i olejek lawendowy.
- Gdy składniki dobrze się połączą – zanurz stopy w misce z roztworem. Relaksuj się przez 20 minut.
Woda z solą na zapalenie gardła
Wszyscy doskonale wiemy, jak uciążliwy i nieprzyjemny może być ból gardła. Tracimy głos, pojawia się gorączka i ogólne zmęczenie organizmu. A objawy nasilają się jeszcze bardziej w okresach jesienno-zimowym i wiosennym, kiedy wirusy i bakterie rozprzestrzeniają się najłatwiej.
Jak możemy zaradzić problemom z gardłem?
Oczywiście w każdej aptece znajdziemy nieskończoną ilość drogich leków. Natomiast wielu lekarzy zaleca znacznie prostsze i tańsze remedium – płukanie gardła wodą z solą.
Takie płukanki pomagają zwalczyć infekcję oraz przyspieszają leczenie. Zaleca się je w przypadku reakcji alergicznych, przeziębień i grypy.
Składniki
- 1 szklanka wody (200 ml)
- 1 łyżeczka soli (5 g)
Sposób przygotowania
Rozpuść 5 g soli w szklance wody. Następnie płucz roztworem gardło przez około 10 minut.
Pamiętaj jednak, by nie połykać wody. Powtarzaj tę kurację leczniczą 3-4 razy dziennie. Powoli zaczniesz dochodzić do siebie i szybko odzyskasz zdrowie.
Przeczytaj koniecznie: Ból gardła i migdałków – Naturalne lekar stwa
Przekonaj się sama, że naprawdę warto wypróbować ten naturalny lek na wiele dolegliwości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Anderson. E., Zagorski, J., & Kaminski, N. (18 de julio de 2023). Trending – Sodium & Salt. Michigan State University. https://www.canr.msu.edu/news/trending-sodium-salt
- Eboch, C. (febrero de 2016). Shaking Out the Facts About Salt. American Chemical Society. https://www.acs.org/education/resources/highschool/chemmatters/past-issues/2015-2016/february-2016/salt-facts.html
- Food and Drug Administration. (25 de febrero de 2022). Sodium in Your Diet. https://www.fda.gov/food/nutrition-education-resources-materials/sodium-your-diet
- Harvard T. H. Chan. (marzo de 2023). Salt and Sodium. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/salt-and-sodium/
- National Center for Biotechnology Information. (2024). Sodium Chloride. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium-Chloride
- MedlinePlus. (13 de octubre de 2023). Lavados nasales con solución salina. https://medlineplus.gov/spanish/ency/patientinstructions/000801.htm
- Tonog, P., & Lakhkar, A. D. (16 de octubre de 2022). Normal Saline. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545210/
- The Salt Association. (s. f.). What is Salt?… and its Properties?. Consultado el 8 de febrero de 2024. https://saltassociation.co.uk/education/what-is-salt-and-its-properties/
- Wood, F. O., Hills, J. M., & Ralston, R. H. (3 de enero de 2024). Salt. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/science/salt