Domowe sposoby na afty

Maj 13, 2015

Pojawienie się afty w jamie ustnej może być bardzo uciążliwe. Mimo, że afty mogą być bardzo małe, to bolą i denerwują, a poza tym występują w miejscu ciągle wilgotnym więc ciężko wyleczyć je z dnia na dzień. Dlatego też musimy poszukać domowego sposobu, który pomoże nam w leczeniu aft w jamie ustnej, tak szybko jak to możliwe.

Dlaczego afty pojawiają się w jamie ustnej?

Bardzo często zdarza się, że nie wiemy dlaczego te infekcje pojawiają się. Eksperci również nie są w stanie określić dokładnie przyczyny pojawiania się aft w  jamie ustnej, które według danych dotyka aż 20% naszej populacji, powodując ból i dyskomfort, zarówno przy mówieniu jak i przy jedzeniu.

Afty mogą występować w dwóch formach: prostej i złożonej. Pierwsza z nich występuje kilka razy do roku i trwa najwyżej tydzień, najczęściej dotyka osoby pomiędzy 10-tym a 20-tym rokiem życia. Afty złożone są rzadsze i cierpią na nie osoby, które już miały w swoim życiu problemy z owrzodzeniem jamy ustnej.

2#:afty.jpg

Afty w jamie ustnej mogą pojawiać się z różnych powodów. Niektórymi z przyczyn ich pojawiania się mogą być: stres, spożywanie kwaśnych potraw lub cytrusów, podrażnienia spowodowane pokarmem lub którymś z naczyń (widelec, łyżka, szklanka), osłabienie układu odpornościowego, problemy z odżywaniem się lub choroby układu pokarmowego.

Ważnym jest, aby odróżnić owrzodzenie jamy ustnej, inaczej zwanym afta, od opryszczki, mogą one wyglądać tak samo, ale mają zupełnie inne przyczyny powstawania. Opryszczka wargowa spowodowana jest prostym wirusem i jest zaraźliwa, afta zaś zaraźliwa nie jest. Opryszczka może pojawiać się w innych częściach twarzy, takich jak usta, nos, podbródek czy w innych częściach ciała.

Symptomami występowania owrzodzenia w jamie ustnej są: pieczenie, bolesne mrowienie, okrągłe rany w kolorze białym lub szarym z zaczerwieniami na krawędziach. W przypadku owrzodzenia może też wystąpić gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, itp.

3#:afty.jpg

Dobrą informacją jest, że afty prawie zawsze znikają same z siebie. Ból podczas występowania owrzodzenia jest bardzo irytujący więc bardzo ważnym jest, aby nie ulegać pokusie na chwilową ulgę i nie dotykać miejsc gdzie występują afty, czy to za pomocą języka czy zębami. Po siedmiu czy dziesięciu dniach powinny być tylko niemiłym wspomnieniem.

Naturalne lekarstwa pomocne w leczeniu aft jamy ustnej

  • Sól: to jeden z najtańszych i najlepszych środków antyseptycznych na świecie. To także wielki sojusznik w zwalczaniu aft w sposób naturalny. Wystarczy wymieszać łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody i tak przygotowanym roztworem płukać jamę ustną, skupiając się głównie na miejscach gdzie występuje owrzodzenie. Płucząc jamę ustną i wypluwając roztwór, należy powtarzać tę czynność przynajmniej trzy razy dziennie. Stopniowo zmniejszy to ból i uczucie dyskomfortu. Są ludzie, którzy decydują się na nacieranie solą aft, nie jest to jednak zalecane, bo zwiększa ból i powoduje podrażnienia.
  • Soda oczyszczona: w tym wypadku, podobnie jak sól, działa antyseptycznie. Należy wymieszać sodę oczyszczoną z połową szklanki wody i płukać jamę ustną „bulgocząc” bez połykania roztworu. Również można przygotować pastę łącząc sodę oczyszczoną z odrobiną wody i nałożyć ją na owrzodzenia, zostawić na dłuższą chwilę aby miała możliwość zadziałać, po czym wypłukać zimną wodą bez pocierania zainfekowanych miejsc.
4#:afty.jpg

  • Nadtlenek wodoru: kolejne niezastąpione lekarstwo na owrzodzenia jamy ustnej. Wacik lub gazę należy zamoczyć w nadtlenku wodoru i nakładać go na owrzodzone miejsca trzy razy dziennie. Usunie on uczucie dyskomfortu i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się infekcji.
  • Płyn do płukania jamy ustnej: nie jest może to tak „naturalny” środek, ale może skutecznie uśmierzyć ból, przynieść natychmiastową ulgę i zredukować powstawanie bakterii. Pamiętajmy jednak aby nie używać zbyt dużej ilości płynu, zwłaszcza jeżeli jest mocny, bo może wywołać podrażnienia.
  • Lód: właściwością kostki lodu jest powolne i dokładne działanie w zwalczaniu owrzodzenia, zmniejszając stan zapalny i ból. Działa jak naturalny środek uspakajający. Umieść kostkę lodu w ustach, tyle razy dziennie ile uważasz za niezbędne.
5#:afty.jpg

  • Jogurt: dzięki temu, że zawiera kwas mlekowy i bakterie, pomoże nam zmienić skład pH w ustach i kontrolować powstawanie nowych bakterii. Należy jeść jeden jogurt dziennie, zwłaszcza kiedy często pojawiają się afty w jamie ustnej. Można również nakładać jogurt bezpośrednio na rany za pomocą wacika.
  • Mleko magnezjowe: daje efekty podobne do jogurtu. Stosowane trzy razy dziennie zmienia pH w ustach, dzięki czemu utrudnia pojawianie się nowych bakterii.

Wskazówki jak unikać powstawania owrzodzeń jamy ustnej

Niedobór składników mineralnych i witamin może być również przyczyną owrzodzenia jamy ustnej. Dlatego bardzo ważnym jest aby nasza dieta była w nie bogata. Innymi przyczynami, które również mogą powodować aftę są: niedokrwistość (anemia) spowodowana niedoborem żelaza lub kwasu foliowego, celiakia, choroba Crohna, itp. Nie wahajmy się więc aby włączyć do naszej diety produkty żywnościowe takie jak: warzywa zielonolistne, produkty pełnoziarniste, mleko, itd. 

Należy również zachować ostrożność podczas mycia zębów, bo przez przypadek możemy doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej, a nawet do powstania owrzodzenia. To samo tyczy się spożywania produktów mogących nasilić podrażnienia, takich jak: ciastka, pieczywo, tosty, itd. W swojej diecie warto unikać pokarmów kwaśnych i pikantnych, gumy do żucia, a także należy pamiętać o czyszczeniu zębów nitką dentystyczną po każdym posiłku aby utrzymać jamę ustną w czystości i zdrowiu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Toshiyuki IMAI, the italian voice, Joshua Yoon Her Nandez, Emilian Robert Vicol, gaelx.

WIĘCEJ DLA CIEBIE